Kwiz učenje

0/53
Pojašnjenje

Čemu služe sjemeni mjehurići?

Pojašnjenje
Sjemeni mjehurići stvaraju različite hranjive tvari (šećere, bjelančevine) koje izlučuju u sjemenu tekućinu. Te hranjive tvari pružaju spermijima energiju za kretanje.
Pojašnjenje

Gdje su smješteni sjemenici?

Pojašnjenje
Sjemenici (muške spolne žlijezde) smješteni su u mošnjama, kožnom naboru koji se nalazi izvan tijela muškarca. Sjemenici su smješteni izvan tijela jer je za razvoj spermija potrebna niža temperatura od tjelesne.
Pojašnjenje

Kako se nazivaju muške spolne stanice?

Pojašnjenje
Muške spolne stanice nazivaju se spermiji. Spermiji nastaju u muškim spolnim žlijezdama (sjemenicima) i građeni su od glave s jezgrom i repa koji omogućuje kretanje spermija do jajne stanice. Unutar jezgre se nalazi haploidni broj kromosoma.
Pojašnjenje

Koja je glavna uloga prostate?

Pojašnjenje
Prostata je žlijezda koja se kod muškaraca nalazi iza mokraćnog mjehura. Unutar nje se stvaraju tvari koje potiču kretanje spermija i tvari za neutralizaciju mokraćne kiseline. Sve se te tvari izlučuju u sjemenu tekućinu.
Pojašnjenje

Kako se naziva proces kojim majka djetetu daje hranjive tvari, ali i obrambene stanice?

Pojašnjenje
Majka dojenjem hrani dijete, no u majčinom mlijeku se osim hranjivih tvari nalaze i brojne obrambene stanice iz majčinog tijela. Dojenjem dijete dobiva energiju, ali i razvija obrambeni sustav.
Pojašnjenje

Koja metoda kontracepcije pruža zaštitu od spolno prenosivih bolesti?

Pojašnjenje
Niti jedna metoda kontracepcije ne štiti u potpunosti od spolno prenosivih bolesti niti od trudnoće. Čak i uz pravilno korištenje kondoma, postoji rizik i od spolno prenosivih bolesti, i od trudnoće. No, kondomi značajno smanjuju taj rizik zbog čega su odlična metoda zaštite ne samo od trudnoće (što rade sva kontracepcijska sredstva), već i od spolno prenosivih bolesti (što rade gotovo samo kondomi).
Pojašnjenje

Što nastaje oplodnjom?

Pojašnjenje
Oplodnja je proces spajanja jezgara spermija i jajne stanice. Tim procesom nastaje zigota (oplođena jajna stanica) od koje se tijekom trudnoće razvija dijete.
Pojašnjenje

Kako se nazivaju ženske spolne stanice?

Pojašnjenje
Ženske spolne stanice nazivaju se jajne stanice. One nastaju u ženskim spolnim žlijezdama (jajnicima) te se otpuštaju u jajovod gdje može doći do oplodnje. Svaka jajna stanici nosi haploidni broj kromosoma.
Pojašnjenje

Ako gledamo genetičku strukturu stanica, kakve su stanice nastale mejozom?

Pojašnjenje
Mejozom nastaju četiri stanice s polovičnim (n) brojem kromosoma koje nisu genetički identične. U svakoj od četiri stanice se nalazi po jedan jednostruki kromosom, pri čemu dvije stanice dobivaju jednostruke kromosome naslijeđene od majke, a dvije naslijeđene od oca. Uz to, između kromosoma može dođi do izmjene genetičkog materijala i nastanka potpuno novih kromosoma.
Pojašnjenje

Kojim putem prolaze spermiji prilikom izlaska iz tijela?

Pojašnjenje
Spermiji nastaju u sjemenicima i dolaze u pasjemenike u kojima se skladište i dozrijevaju do ejakulacije. Tijekom spolnog odnosa, spermiji odlaze kroz sjemenovod do mokraćno-spolne cijevi kroz koju izlaze iz tijela procesom ejakulacije.
Pojašnjenje

Kako se zovu ženski spolni hormoni?

Pojašnjenje
Ženski spolni hormoni, estrogen i progesteron, nastaju u ženskim spolnim žlijezdama (jajnicima). Oni potiču razvoj ženskih spolnih karakteristika, sudjeluju u regulaciji menstrualnog ciklusa i trudnoće.
Pojašnjenje

Koliko jajnih stanica nastaje u jajnicima mejozom?

Pojašnjenje
Mejozom u jajnicima od jedne matične stanice s diploidnim brojem (2n) kromosoma nastaju četiri stanice s polovičnim (n) brojem kromosoma. No, od te četiri stanice, tri propadaju, a samo jedna se razvija u jajnu stanicu.
Pojašnjenje

Što treba činiti spolno aktivna osoba kako bi se pravilno brinula o svom spolnom zdravlju?

Pojašnjenje
Briga o spolnom zdravlju dio je brige o općenitom zdravlju osobe. To uključuje redovite posjete liječniku (ginekologu) i preglede (testiranje na spolno prenosive bolesti, samopregled dojki i sjemenika) kako bi se očuvalo zdravlje, a potencijalne bolesti prepoznale i izliječile na vrijeme.
Pojašnjenje

Gdje se odvija ovulacija?

Pojašnjenje
Ovulacija je proces u kojem se zrela jajna stanica izbacuje iz mjehurića u kojem je sazrijevala tijekom prvog dijela menstrualnog ciklusa. Mjehurić s jajnom stanicom nalazi se u jajniku, odakle se jajna stanica izbacuje te ju prihvaća jajovod.
Pojašnjenje

Kako se nazivaju kopije gena za isto obilježje?

Pojašnjenje
Aleli su kopije gena za isto obilježje. U tjelesnim stanicama imamo po dva alela za svako obilježje (npr. obilježje je boja kose, jedan alel je za tamnu kosu, a jedan za svijetlu). Jednu kopiju smo naslijedili od majke, a drugu od oca.
Pojašnjenje

Koji dio ženskog spolnog sustava povezuje ženske spolne organe unutar tijela s onima na površini?

Pojašnjenje
Rodnica je cjevasti mišićavi organ koji se nadovezuje na maternicu i spaja ju sa stidnicom (vanjskim dijelom ženskog spolnog sustava). Ona omogućuje spolne odnose, ali i porod i izlazak menstrualne krvi iz tijela.
Pojašnjenje

Ako je “A” dominantni alel i označava tamnu boju kose, a “a” recesivni alel i označava svijetlu boju kose, kakvu boju kose će imati osoba s kombinacijom alela Aa?

Pojašnjenje
Dominantni aleli nadjačavaju recesivne, tako da se karakteristike recesivnih alela ne vide. Ako netko ima dominantni (A, tamna kosa) i recesivni (a, svijetla kosa) alel za boju kose, imat će tamnu kosu, jer će dominantni alel (A) "sakriti" recesivni alel (a).
Pojašnjenje

Koji organ je najbitniji za prehranu zametka tijekom trudnoće?

Pojašnjenje
Posteljica je organ koji se razvija istovremeno sa zametkom i tijekom trudnoće je najbitniji organ za hranjenje ploda, a sudjeluje i u njegovoj zaštiti. Posteljica i plod su povezani pupčanom vrpcom.
Pojašnjenje

Koliko kopija gena za svako obilježje imamo u tjelesnim stanicama?

Pojašnjenje
U svakoj tjelesnoj stanici imamo po dvije kopije gena za svako obilježje. Jednu kopiju gena smo naslijedili od majke, a jednu od oca. Te kopije nazivamo aleli.
Pojašnjenje

Koja je uloga pasjemenika?

Pojašnjenje
Pasjemenici se nalaze uz sjemenike (u kojima nastaju spermiji) i služe za dodatni razvoj i dozrijevanje spermija. Spermij nakon nastanka u sjemeniku dozrijeva u pasjemeniku prije nego što je spreman za izlazak iz tijela i sudjelovanje u oplodnji.
Pojašnjenje

Kako se dijele metode kontracepcije?

Pojašnjenje
Prirodne metode kontracepcije temelje se na praćenju promjena na tijelu žene kako bi se prepoznala ovulacija, no ne moraju uvijek biti pouzdane jer je ponekad teško prepoznati neke znakove ovulacije. Umjetne metode koriste različita kontracepcijska sredstva (npr. kondomi i kontracepcijske pilule) koji su pouzdaniji, no treba imati na umu da niti jedna metoda kontracepcije nije 100 % pouzdana.
Pojašnjenje

Kako se naziva stanična dioba kojom nastaju spolne stanice?

Pojašnjenje
Mejoza je stanična dioba koja se odvija samo u spolnim žlijezdama, jajnicima i sjemenicima. Njome nastaju spolne stanice koje služe za razmnožavanje. Mejozom iz jedne diploidne (2n) stanice nastaju četiri stanice s polovičnim brojem kromosoma (n).
Pojašnjenje

Koja je točna dob za upuštanje u spolne odnose?

Pojašnjenje
Ne postoji jedan točan odgovor na to pitanje. Svatko od nas je jedinstvena osoba i nećemo svi biti spremni na iste životne korake u istom trenutku. Bitno je samostalno donijeti odluku o upuštanju u spolne odnose (bez pritiska prijatelja ili partnera) i unaprijed se dobro informirati o mogućim posljedicama, kao i o metodama kontracepcije.
Pojašnjenje

Kako nazivamo razdoblje u životu čovjeka u kojem dolazi do sazrijevanja spolnih organa te općenito naglog rasta i razvoja cijelog tijela?

Pojašnjenje
Pubertet je razdoblje u životu čovjeka u kojem dolazi do sazrijevanja spolnih organa i naglog rasta i razvoja cijelog tijela. Od navedenih karakteristika, sazrijevanje spolnih organa javlja se specifično u pubertetu, dok je rast i razvoj kontinuirani proces koji je izražen u pubertetu, ali i prije i poslije njega.
Pojašnjenje

Kako se nazivaju promjene u molekuli DNA?

Pojašnjenje
Mutacije su promjene u molekuli DNA koje mogu nastati spontano ili su izazvane vanjskim utjecajem. Zbog tih razlika postoji tako velika raznolikost živog svijeta, čak i unutar iste vrste (zato je svaka osoba jedinstvena).
Pojašnjenje

U kojoj životnoj fazi žene potpuno prestaje sazrijevanje jajnih stanica?

Pojašnjenje
Menopauza je životna faza u životu žene u kojoj u potpunosti prestaje proizvodnja jajnih stanica. Menopauza slijedi nakon klimakterija. Nakon ulaska u menopauzu žena više ne može ostati trudna.
Pojašnjenje

Tijekom koje od mejotičkih dioba dolazi do događaja bitnih za povećanje genetske raznolikosti?

Pojašnjenje
Tijekom prve mejotičke diobe dolazi do uparivanja kromosoma (jednog naslijeđenog od majke i jednog naslijeđenog od oca) koji nose gene za ista svojstva. Tijekom uparivanja može doći do razmjene gena između tih kromosoma, čime nastaju potpuno nove kombinacije.
Pojašnjenje

Zašto se mejoza naziva i redukcijska dioba?

Pojašnjenje
Mejoza je dioba kojom nastaju spolne stanice. Spolne stanice se razlikuju od tjelesnih po tome što imaju dvostruko manji broj kromosoma (n) od tjelesnih (2n). Redukcija je nužna kako bi spajanjem dviju spolnih stanica (oplodnjom) nastala zigota s diploidnim (2n) brojem kromosoma.
Pojašnjenje

Koji spolni kromosomi postoje kod čovjeka?

Pojašnjenje
Kod čovjeka postoje dvije vrste spolnih kromosoma: X i Y. Žene imaju dva X kromosoma (XX), a muškarci jedan X i jedan Y (XY). Kako jajna stanica uvijek sadrži X kromosom, spermij je taj koji određuje spol djeteta.
Pojašnjenje

Gdje se odvija oplodnja?

Pojašnjenje
Oplodnja se odvija u jajovodu, organu ženskog spolnog sustava. U oplodnji dolazi do spajanja muške i ženske spolne stanice, tj. spermija i jajne stanice i nastaje zigota, oplođena jajna stanica. Nakon oplodnje, oplođena jajna stanica nastavlja razvoj u maternici.
Pojašnjenje

Gdje se odvija razvoj ploda tijekom trudnoće?

Pojašnjenje
Maternica je mišićavi organ u kojem se odvija većina trudnoće. Ona prihvaća zametak iz kojeg se razvija novi organizam. Maternica pruža zaštitu i hrani plod tijekom trudnoće.
Pojašnjenje

Od koliko dioba se sastoji mejoza?

Pojašnjenje
Mejoza se sastoji od dvije diobe koje nazivamo mejoza I. i mejoza II. U mejozi I. dolazi do redukcije broja kromosoma i nastaju dvije stanice s polovičnim (n) brojem kromosoma. Mejoza II. je zapravo mitoza kojom iz svake stanice s polovičnim brojem kromosoma nastaju još dvije takve stanice.
Pojašnjenje

Kako se nazivaju muške spolne žlijezde?

Pojašnjenje
Muške spolne žlijezde su sjemenici. Uloge sjemenika su lučenje muških spolnih hormona (testosteron) i stvaranje muških spolnih stanica (spermiji). Sjemenici se nalaze izvan trbušne šupljine unutar mošnje.
Pojašnjenje

Koliko spolnih kromosoma ima svaka spolna stanica?

Pojašnjenje
Svaka spolna stanica (jajna stanica, spermij) ima po jedan spolni kromosom. U jajnoj stanici je to uvijek X kromosom, dok u spermiju to može biti ili X ili Y kromosom. Tjelesne stanice imaju po dva spolna kromosoma (XX ili XY), a kako spolne stanice imaju polovičan broj kromosoma, imaju i samo jedan spolni kromosom.
Pojašnjenje

Koji se dio ženskog spolnog sustava nalazi na površini tijela?

Pojašnjenje
Stidnica je vanjski dio ženskih spolnih organa, dok je ostatak ženskih spolnih organa smješten u unutrašnjosti tijela. Stidnica uključuje velike i male stidne usne, dražica i otvor rodnice.
Pojašnjenje

Kojim se redoslijedom odvijaju navedeni procesi tijekom menstruacijskog ciklusa?

Pojašnjenje
Menstruacijski ciklus započinje menstruacijom, nakon čega sluznica maternice ponovo zadebljava. Nakon otprilike pola menstruacijskog ciklusa (oko 14 dana) dolazi do ovulacije (sazrijevanja jajne stanice), nakon čega sluznica maternice dodatno zadebljava. Ako ne dođe do oplodnje, ciklus se ponavlja (dolazi do menstruacije), a ako se jajna stanica oplodi, menstruacija izostaje i započinje trudnoća.
Pojašnjenje

U kojoj se životnoj fazi žene usporava sazrijevanje jajnih stanica i prestaje biti redovito?

Pojašnjenje
Klimakterij je životna faza u životu žene koja najčešće nastupa između 45. i 50. godine. U tom periodu sazrijevanje jajnih stanica postaje neredovito, no još uvijek se događa (trudnoća je još uvijek moguća).
Pojašnjenje

Kako se zove muški spolni hormon?

Pojašnjenje
Muški spolni hormon naziva se testosteron. Nastaje u muškim spolnim žlijezdama (sjemenicima) i potiče razvoj muških spolnih karakteristika. Potiče razvoj spolnih organa, sazrijevanje spermija, razvoj sekundarnih spolnih karakteristika poput povećanja tjelesne mase, rasta grkljana i produbljenja glasa.
Pojašnjenje

Koliko stanica nastaje mejozom?

Pojašnjenje
Mejozom od jedne stanice nastaju četiri nove stanice. Svaka nova stanica ima polovični (n) broj kromosoma u odnosu na početnu stanicu (2n). Svaka stanica nosi različitu kombinaciju gena.
Pojašnjenje

Koliko spermija nastaje u sjemenicima mejozom?

Pojašnjenje
Mejozom u sjemenicima od jedne matične stanice s diploidnim (2n) brojem kromosoma nastaju četiri stanice s polovičnim (n) brojem kromosoma. Svaka od tih stanica se razvija u spermij, što znači da svakom mejozom nastaju po četiri spermija. Svaki spermij nosi različitu kombinaciju gena.
Pojašnjenje

Po čemu su specifične osobe s Downovim sindromom?

Pojašnjenje
Osobe s Downovim sindromom imaju 3 primjerka 21. kromosoma zbog čega se 21.3. obilježava kao Dan osoba s Down sindromom. Taj dan se često obilježava nošenjem različitih čarapa.
Pojašnjenje

Koliko dugo traje trudnoća?

Pojašnjenje
Kod čovjeka trudnoća traje oko 9 mjeseci (40 tjedana). U tom periodu se odvija razvoj od jedne stanice (zigote) do potpunog organizma (djeteta).
Pojašnjenje

Koliko kromosoma ima zigota?

Pojašnjenje
Zigota nastaje stapanjem jezgara spermija (n) i jajne stanice (n) tijekom oplodnje. Kako zigota dobiva n kromosoma od spermija i n od jajne stanice, ukupno ima 2n kromosoma.
Pojašnjenje

Kako se nazivaju ženske spolne žlijezde?

Pojašnjenje
Jajnici su parne ženske spolne žlijezde. Njihova uloga je lučenje ženskih spolnih hormona estrogena i progesterona. U njima sazrijevaju jajne stanice.
Pojašnjenje

Koje spolne kromosome može imati spermij?

Pojašnjenje
Spermiji mogu imati ili X ili Y spolni kromosom s obzirom na to da nastaju od tjelesne stanice muškarca u kojoj se nalaze X i Y kromosomi. Upravo je spermij taj koji određuje spol djeteta jer jajna stanica uvijek ima X kromosom.
Pojašnjenje

Od čega se sastoji sperma?

Pojašnjenje
Sperma se sastoji od spermija (muških spolnih stanica) i sjemene tekućine. Spermiji nose nasljedni materijal, a sjemena tekućine sadrži niz tvari koje spermijima olakšavaju kretanje i stvaraju što bolje uvjete za razvoj i preživljavanje. Sperma se iz tijela izbacuje tijekom ejakulacije.
Pojašnjenje

Što je potrebno učiniti ako primijetimo simptome spolnih bolesti?

Pojašnjenje
Većina spolno prenosivih bolesti je izlječiva ili barem postoji terapija koja ublažuje simptome bolesti. Ukoliko se pojave simptomi spolnih bolesti (svrbež, crvenilo, peckanje na području spolnih organa) bitno je javiti se liječniku kako bi se moglo na vrijeme započeti s liječenjem!
Pojašnjenje

Kakve osobine imaju blizanci?

Pojašnjenje
Postoje dvojajčani i jednojajčani blizanci. Dvojajčani blizanci nastaju od dvije jajne stanice koje su oplođene u slično vrijeme i, iako se rađaju zajedno, biološki su samo braća koja su "slučajno" iste dobi. Jednojajčani blizanci izgledaju gotovo identično. Oni nastaju od jedne zigote koja se na početku trudnoće podijelila na dvije stanice i iz svake stanice se razvio jedan blizanac.
Pojašnjenje

Što utječe na osobine organizama?

Pojašnjenje
Uz gene, i okolišni čimbenici mogu utjecati na osobine živih organizama. Na primjer, čak i ako je netko jako talentiran za sviranje klavira, nikada neće moći razviti svoj talent ako mu se ne pruži prilika da svira klavir. Također, čak i ako netko ima gene za tamnu kožu, bit će bljeđi ako nije puno izložen suncu.
Pojašnjenje

Što u potpunosti štiti od spolno prenosivih bolesti i trudnoće?

Pojašnjenje
Apstinencija (suzdržavanje od spolnih odnosa) jedino je što pruža 100 %-tnu zaštitu od trudnoće i spolno prenosivih bolesti. Iako kondomi značajno smanjuju rizik od oba, ni oni ne nude 100 % zaštite. Kontracepcijske pilule štite od trudnoće, ali uopće ne štite od spolno prenosivih bolesti, dok prirodne metode kontracepcije nešto smanjuju rizik od trudnoće, no on je i dalje visok te također uopće ne štite od spolno prenosivih bolesti.
Pojašnjenje

Kojim putem prolazi jajna stanica ukoliko nije došlo do oplodnje?

Pojašnjenje
Jajna stanica nastaje u jajnicima. Jajnici izbacuju zrele jajne stanice (ovulacija) u jajovod u kojem može doći do oplodnje. Kroz jajovod jajna stanica putuje do maternice. Ako nije došlo do oplodnje, jajna stanica izlazi iz tijela zajedno s krvlju tijekom menstruacije.
Pojašnjenje

Koje spolne kromosome može imati jajna stanica?

Pojašnjenje
Jajna stanica može imati samo X spolni kromosom. Razlog tome je što ona nastaje od tjelesnih stanica žene u kojima se nalaze dva X kromosoma pa svaka spolna stanica naslijedi jedan X kromosom.
Pojašnjenje

Koje strukture štite zametak tijekom trudnoće?

Pojašnjenje
Sve strukture koje ovijaju dijete tijekom trudnoće imaju, barem dijelom, i zaštitnu ulogu. Posteljica, vodenjak i plodova voda štite zametak od mehaničkih ozljeda.

Uspješno si završio kviz, ovo su tvoji rezultati.

0 / 0
Točni odgovori

1/53

Čemu služe sjemeni mjehurići?

A
Za stvaranje hrane za spermije.
Sjemeni mjehurići stvaraju različite hranjive tvari (šećere, bjelančevine) koje izlučuju u sjemenu tekućinu. Te hranjive tvari pružaju spermijima energiju za kretanje.

2/53

Gdje su smješteni sjemenici?

A
U mošnjama.
Sjemenici (muške spolne žlijezde) smješteni su u mošnjama, kožnom naboru koji se nalazi izvan tijela muškarca. Sjemenici su smješteni izvan tijela jer je za razvoj spermija potrebna niža temperatura od tjelesne.

3/53

Kako se nazivaju muške spolne stanice?

A
Spermiji.
Muške spolne stanice nazivaju se spermiji. Spermiji nastaju u muškim spolnim žlijezdama (sjemenicima) i građeni su od glave s jezgrom i repa koji omogućuje kretanje spermija do jajne stanice. Unutar jezgre se nalazi haploidni broj kromosoma.

4/53

Koja je glavna uloga prostate?

A
Za izlučivanje tvari koje potiču kretanje spermija.
Prostata je žlijezda koja se kod muškaraca nalazi iza mokraćnog mjehura. Unutar nje se stvaraju tvari koje potiču kretanje spermija i tvari za neutralizaciju mokraćne kiseline. Sve se te tvari izlučuju u sjemenu tekućinu.

5/53

Kako se naziva proces kojim majka djetetu daje hranjive tvari, ali i obrambene stanice?

C
Dojenje.
Majka dojenjem hrani dijete, no u majčinom mlijeku se osim hranjivih tvari nalaze i brojne obrambene stanice iz majčinog tijela. Dojenjem dijete dobiva energiju, ali i razvija obrambeni sustav.

6/53

Koja metoda kontracepcije pruža zaštitu od spolno prenosivih bolesti?

A
Kondomi.
Niti jedna metoda kontracepcije ne štiti u potpunosti od spolno prenosivih bolesti niti od trudnoće. Čak i uz pravilno korištenje kondoma, postoji rizik i od spolno prenosivih bolesti, i od trudnoće. No, kondomi značajno smanjuju taj rizik zbog čega su odlična metoda zaštite ne samo od trudnoće (što rade sva kontracepcijska sredstva), već i od spolno prenosivih bolesti (što rade gotovo samo kondomi).

7/53

Što nastaje oplodnjom?

C
Zigota.
Oplodnja je proces spajanja jezgara spermija i jajne stanice. Tim procesom nastaje zigota (oplođena jajna stanica) od koje se tijekom trudnoće razvija dijete.

8/53

Kako se nazivaju ženske spolne stanice?

D
Jajne stanice.
Ženske spolne stanice nazivaju se jajne stanice. One nastaju u ženskim spolnim žlijezdama (jajnicima) te se otpuštaju u jajovod gdje može doći do oplodnje. Svaka jajna stanici nosi haploidni broj kromosoma.

9/53

Ako gledamo genetičku strukturu stanica, kakve su stanice nastale mejozom?

B
Svaka stanica nosi različitu kombinaciju gena.
Mejozom nastaju četiri stanice s polovičnim (n) brojem kromosoma koje nisu genetički identične. U svakoj od četiri stanice se nalazi po jedan jednostruki kromosom, pri čemu dvije stanice dobivaju jednostruke kromosome naslijeđene od majke, a dvije naslijeđene od oca. Uz to, između kromosoma može dođi do izmjene genetičkog materijala i nastanka potpuno novih kromosoma.

10/53

Kojim putem prolaze spermiji prilikom izlaska iz tijela?

D
Sjemenik - pasjemenik - sjemenovod - mokraćno-spolna cijev
Spermiji nastaju u sjemenicima i dolaze u pasjemenike u kojima se skladište i dozrijevaju do ejakulacije. Tijekom spolnog odnosa, spermiji odlaze kroz sjemenovod do mokraćno-spolne cijevi kroz koju izlaze iz tijela procesom ejakulacije.

11/53

Kako se zovu ženski spolni hormoni?

D
Estrogen i progesteron.
Ženski spolni hormoni, estrogen i progesteron, nastaju u ženskim spolnim žlijezdama (jajnicima). Oni potiču razvoj ženskih spolnih karakteristika, sudjeluju u regulaciji menstrualnog ciklusa i trudnoće.

12/53

Koliko jajnih stanica nastaje u jajnicima mejozom?

A
Jedna.
Mejozom u jajnicima od jedne matične stanice s diploidnim brojem (2n) kromosoma nastaju četiri stanice s polovičnim (n) brojem kromosoma. No, od te četiri stanice, tri propadaju, a samo jedna se razvija u jajnu stanicu.

13/53

Što treba činiti spolno aktivna osoba kako bi se pravilno brinula o svom spolnom zdravlju?

C
Sve od navedenog.
Briga o spolnom zdravlju dio je brige o općenitom zdravlju osobe. To uključuje redovite posjete liječniku (ginekologu) i preglede (testiranje na spolno prenosive bolesti, samopregled dojki i sjemenika) kako bi se očuvalo zdravlje, a potencijalne bolesti prepoznale i izliječile na vrijeme.

14/53

Gdje se odvija ovulacija?

A
U jajniku.
Ovulacija je proces u kojem se zrela jajna stanica izbacuje iz mjehurića u kojem je sazrijevala tijekom prvog dijela menstrualnog ciklusa. Mjehurić s jajnom stanicom nalazi se u jajniku, odakle se jajna stanica izbacuje te ju prihvaća jajovod.

15/53

Kako se nazivaju kopije gena za isto obilježje?

C
Aleli.
Aleli su kopije gena za isto obilježje. U tjelesnim stanicama imamo po dva alela za svako obilježje (npr. obilježje je boja kose, jedan alel je za tamnu kosu, a jedan za svijetlu). Jednu kopiju smo naslijedili od majke, a drugu od oca.

16/53

Koji dio ženskog spolnog sustava povezuje ženske spolne organe unutar tijela s onima na površini?

A
Rodnica.
Rodnica je cjevasti mišićavi organ koji se nadovezuje na maternicu i spaja ju sa stidnicom (vanjskim dijelom ženskog spolnog sustava). Ona omogućuje spolne odnose, ali i porod i izlazak menstrualne krvi iz tijela.

17/53

Ako je “A” dominantni alel i označava tamnu boju kose, a “a” recesivni alel i označava svijetlu boju kose, kakvu boju kose će imati osoba s kombinacijom alela Aa?

A
Tamnu.
Dominantni aleli nadjačavaju recesivne, tako da se karakteristike recesivnih alela ne vide. Ako netko ima dominantni (A, tamna kosa) i recesivni (a, svijetla kosa) alel za boju kose, imat će tamnu kosu, jer će dominantni alel (A) "sakriti" recesivni alel (a).

18/53

Koji organ je najbitniji za prehranu zametka tijekom trudnoće?

A
Posteljica.
Posteljica je organ koji se razvija istovremeno sa zametkom i tijekom trudnoće je najbitniji organ za hranjenje ploda, a sudjeluje i u njegovoj zaštiti. Posteljica i plod su povezani pupčanom vrpcom.

19/53

Koliko kopija gena za svako obilježje imamo u tjelesnim stanicama?

A
Dvije.
U svakoj tjelesnoj stanici imamo po dvije kopije gena za svako obilježje. Jednu kopiju gena smo naslijedili od majke, a jednu od oca. Te kopije nazivamo aleli.

20/53

Koja je uloga pasjemenika?

C
Dozrijevanje spermija.
Pasjemenici se nalaze uz sjemenike (u kojima nastaju spermiji) i služe za dodatni razvoj i dozrijevanje spermija. Spermij nakon nastanka u sjemeniku dozrijeva u pasjemeniku prije nego što je spreman za izlazak iz tijela i sudjelovanje u oplodnji.

21/53

Kako se dijele metode kontracepcije?

C
Prirodne i umjetne metode.
Prirodne metode kontracepcije temelje se na praćenju promjena na tijelu žene kako bi se prepoznala ovulacija, no ne moraju uvijek biti pouzdane jer je ponekad teško prepoznati neke znakove ovulacije. Umjetne metode koriste različita kontracepcijska sredstva (npr. kondomi i kontracepcijske pilule) koji su pouzdaniji, no treba imati na umu da niti jedna metoda kontracepcije nije 100 % pouzdana.

22/53

Kako se naziva stanična dioba kojom nastaju spolne stanice?

C
Mejoza.
Mejoza je stanična dioba koja se odvija samo u spolnim žlijezdama, jajnicima i sjemenicima. Njome nastaju spolne stanice koje služe za razmnožavanje. Mejozom iz jedne diploidne (2n) stanice nastaju četiri stanice s polovičnim brojem kromosoma (n).

23/53

Koja je točna dob za upuštanje u spolne odnose?

A
Ne postoji jedinstveni točni odgovor.
Ne postoji jedan točan odgovor na to pitanje. Svatko od nas je jedinstvena osoba i nećemo svi biti spremni na iste životne korake u istom trenutku. Bitno je samostalno donijeti odluku o upuštanju u spolne odnose (bez pritiska prijatelja ili partnera) i unaprijed se dobro informirati o mogućim posljedicama, kao i o metodama kontracepcije.

24/53

Kako nazivamo razdoblje u životu čovjeka u kojem dolazi do sazrijevanja spolnih organa te općenito naglog rasta i razvoja cijelog tijela?

C
Pubertet.
Pubertet je razdoblje u životu čovjeka u kojem dolazi do sazrijevanja spolnih organa i naglog rasta i razvoja cijelog tijela. Od navedenih karakteristika, sazrijevanje spolnih organa javlja se specifično u pubertetu, dok je rast i razvoj kontinuirani proces koji je izražen u pubertetu, ali i prije i poslije njega.

25/53

Kako se nazivaju promjene u molekuli DNA?

C
Mutacije.
Mutacije su promjene u molekuli DNA koje mogu nastati spontano ili su izazvane vanjskim utjecajem. Zbog tih razlika postoji tako velika raznolikost živog svijeta, čak i unutar iste vrste (zato je svaka osoba jedinstvena).

26/53

U kojoj životnoj fazi žene potpuno prestaje sazrijevanje jajnih stanica?

C
U klimakteriju.
Menopauza je životna faza u životu žene u kojoj u potpunosti prestaje proizvodnja jajnih stanica. Menopauza slijedi nakon klimakterija. Nakon ulaska u menopauzu žena više ne može ostati trudna.

27/53

Tijekom koje od mejotičkih dioba dolazi do događaja bitnih za povećanje genetske raznolikosti?

B
Tijekom prve mejotičke diobe.
Tijekom prve mejotičke diobe dolazi do uparivanja kromosoma (jednog naslijeđenog od majke i jednog naslijeđenog od oca) koji nose gene za ista svojstva. Tijekom uparivanja može doći do razmjene gena između tih kromosoma, čime nastaju potpuno nove kombinacije.

28/53

Zašto se mejoza naziva i redukcijska dioba?

C
Jer mejozom nastaju stanice s polovičnim (reduciranim) brojem kromosoma.
Mejoza je dioba kojom nastaju spolne stanice. Spolne stanice se razlikuju od tjelesnih po tome što imaju dvostruko manji broj kromosoma (n) od tjelesnih (2n). Redukcija je nužna kako bi spajanjem dviju spolnih stanica (oplodnjom) nastala zigota s diploidnim (2n) brojem kromosoma.

29/53

Koji spolni kromosomi postoje kod čovjeka?

D
X i Y
Kod čovjeka postoje dvije vrste spolnih kromosoma: X i Y. Žene imaju dva X kromosoma (XX), a muškarci jedan X i jedan Y (XY). Kako jajna stanica uvijek sadrži X kromosom, spermij je taj koji određuje spol djeteta.

30/53

Gdje se odvija oplodnja?

C
U jajovodu.
Oplodnja se odvija u jajovodu, organu ženskog spolnog sustava. U oplodnji dolazi do spajanja muške i ženske spolne stanice, tj. spermija i jajne stanice i nastaje zigota, oplođena jajna stanica. Nakon oplodnje, oplođena jajna stanica nastavlja razvoj u maternici.

31/53

Gdje se odvija razvoj ploda tijekom trudnoće?

C
U maternici.
Maternica je mišićavi organ u kojem se odvija većina trudnoće. Ona prihvaća zametak iz kojeg se razvija novi organizam. Maternica pruža zaštitu i hrani plod tijekom trudnoće.

32/53

Od koliko dioba se sastoji mejoza?

D
Dvije.
Mejoza se sastoji od dvije diobe koje nazivamo mejoza I. i mejoza II. U mejozi I. dolazi do redukcije broja kromosoma i nastaju dvije stanice s polovičnim (n) brojem kromosoma. Mejoza II. je zapravo mitoza kojom iz svake stanice s polovičnim brojem kromosoma nastaju još dvije takve stanice.

33/53

Kako se nazivaju muške spolne žlijezde?

D
Sjemenici.
Muške spolne žlijezde su sjemenici. Uloge sjemenika su lučenje muških spolnih hormona (testosteron) i stvaranje muških spolnih stanica (spermiji). Sjemenici se nalaze izvan trbušne šupljine unutar mošnje.

34/53

Koliko spolnih kromosoma ima svaka spolna stanica?

B
Jedan.
Svaka spolna stanica (jajna stanica, spermij) ima po jedan spolni kromosom. U jajnoj stanici je to uvijek X kromosom, dok u spermiju to može biti ili X ili Y kromosom. Tjelesne stanice imaju po dva spolna kromosoma (XX ili XY), a kako spolne stanice imaju polovičan broj kromosoma, imaju i samo jedan spolni kromosom.

35/53

Koji se dio ženskog spolnog sustava nalazi na površini tijela?

B
Stidnica.
Stidnica je vanjski dio ženskih spolnih organa, dok je ostatak ženskih spolnih organa smješten u unutrašnjosti tijela. Stidnica uključuje velike i male stidne usne, dražica i otvor rodnice.

36/53

Kojim se redoslijedom odvijaju navedeni procesi tijekom menstruacijskog ciklusa?

D
Menstruacija - zadebljanje sluznice maternice - ovulacija - dodatno zadebljanje sluznice maternice
Menstruacijski ciklus započinje menstruacijom, nakon čega sluznica maternice ponovo zadebljava. Nakon otprilike pola menstruacijskog ciklusa (oko 14 dana) dolazi do ovulacije (sazrijevanja jajne stanice), nakon čega sluznica maternice dodatno zadebljava. Ako ne dođe do oplodnje, ciklus se ponavlja (dolazi do menstruacije), a ako se jajna stanica oplodi, menstruacija izostaje i započinje trudnoća.

37/53

U kojoj se životnoj fazi žene usporava sazrijevanje jajnih stanica i prestaje biti redovito?

D
U klimakteriju.
Klimakterij je životna faza u životu žene koja najčešće nastupa između 45. i 50. godine. U tom periodu sazrijevanje jajnih stanica postaje neredovito, no još uvijek se događa (trudnoća je još uvijek moguća).

38/53

Kako se zove muški spolni hormon?

A
Testosteron.
Muški spolni hormon naziva se testosteron. Nastaje u muškim spolnim žlijezdama (sjemenicima) i potiče razvoj muških spolnih karakteristika. Potiče razvoj spolnih organa, sazrijevanje spermija, razvoj sekundarnih spolnih karakteristika poput povećanja tjelesne mase, rasta grkljana i produbljenja glasa.

39/53

Koliko stanica nastaje mejozom?

C
Četiri.
Mejozom od jedne stanice nastaju četiri nove stanice. Svaka nova stanica ima polovični (n) broj kromosoma u odnosu na početnu stanicu (2n). Svaka stanica nosi različitu kombinaciju gena.

40/53

Koliko spermija nastaje u sjemenicima mejozom?

A
Četiri.
Mejozom u sjemenicima od jedne matične stanice s diploidnim (2n) brojem kromosoma nastaju četiri stanice s polovičnim (n) brojem kromosoma. Svaka od tih stanica se razvija u spermij, što znači da svakom mejozom nastaju po četiri spermija. Svaki spermij nosi različitu kombinaciju gena.

41/53

Po čemu su specifične osobe s Downovim sindromom?

B
Imaju 3 primjerka 21. kromosoma.
Osobe s Downovim sindromom imaju 3 primjerka 21. kromosoma zbog čega se 21.3. obilježava kao Dan osoba s Down sindromom. Taj dan se često obilježava nošenjem različitih čarapa.

42/53

Koliko dugo traje trudnoća?

B
40 tjedana
Kod čovjeka trudnoća traje oko 9 mjeseci (40 tjedana). U tom periodu se odvija razvoj od jedne stanice (zigote) do potpunog organizma (djeteta).

43/53

Koliko kromosoma ima zigota?

A
2n
Zigota nastaje stapanjem jezgara spermija (n) i jajne stanice (n) tijekom oplodnje. Kako zigota dobiva n kromosoma od spermija i n od jajne stanice, ukupno ima 2n kromosoma.

44/53

Kako se nazivaju ženske spolne žlijezde?

C
Jajnici.
Jajnici su parne ženske spolne žlijezde. Njihova uloga je lučenje ženskih spolnih hormona estrogena i progesterona. U njima sazrijevaju jajne stanice.

45/53

Koje spolne kromosome može imati spermij?

B
X ili Y.
Spermiji mogu imati ili X ili Y spolni kromosom s obzirom na to da nastaju od tjelesne stanice muškarca u kojoj se nalaze X i Y kromosomi. Upravo je spermij taj koji određuje spol djeteta jer jajna stanica uvijek ima X kromosom.

46/53

Od čega se sastoji sperma?

C
Od spermija i sjemene tekućine.
Sperma se sastoji od spermija (muških spolnih stanica) i sjemene tekućine. Spermiji nose nasljedni materijal, a sjemena tekućine sadrži niz tvari koje spermijima olakšavaju kretanje i stvaraju što bolje uvjete za razvoj i preživljavanje. Sperma se iz tijela izbacuje tijekom ejakulacije.

47/53

Što je potrebno učiniti ako primijetimo simptome spolnih bolesti?

B
Moramo se javiti liječniku.
Većina spolno prenosivih bolesti je izlječiva ili barem postoji terapija koja ublažuje simptome bolesti. Ukoliko se pojave simptomi spolnih bolesti (svrbež, crvenilo, peckanje na području spolnih organa) bitno je javiti se liječniku kako bi se moglo na vrijeme započeti s liječenjem!

48/53

Kakve osobine imaju blizanci?

A
Sličnost ovisi jesu li blizanci jednojajčani ili dvojajčani.
Postoje dvojajčani i jednojajčani blizanci. Dvojajčani blizanci nastaju od dvije jajne stanice koje su oplođene u slično vrijeme i, iako se rađaju zajedno, biološki su samo braća koja su "slučajno" iste dobi. Jednojajčani blizanci izgledaju gotovo identično. Oni nastaju od jedne zigote koja se na početku trudnoće podijelila na dvije stanice i iz svake stanice se razvio jedan blizanac.

49/53

Što utječe na osobine organizama?

A
Geni i okolišni čimbenici.
Uz gene, i okolišni čimbenici mogu utjecati na osobine živih organizama. Na primjer, čak i ako je netko jako talentiran za sviranje klavira, nikada neće moći razviti svoj talent ako mu se ne pruži prilika da svira klavir. Također, čak i ako netko ima gene za tamnu kožu, bit će bljeđi ako nije puno izložen suncu.

50/53

Što u potpunosti štiti od spolno prenosivih bolesti i trudnoće?

A
Apstinencija.
Apstinencija (suzdržavanje od spolnih odnosa) jedino je što pruža 100 %-tnu zaštitu od trudnoće i spolno prenosivih bolesti. Iako kondomi značajno smanjuju rizik od oba, ni oni ne nude 100 % zaštite. Kontracepcijske pilule štite od trudnoće, ali uopće ne štite od spolno prenosivih bolesti, dok prirodne metode kontracepcije nešto smanjuju rizik od trudnoće, no on je i dalje visok te također uopće ne štite od spolno prenosivih bolesti.

51/53

Kojim putem prolazi jajna stanica ukoliko nije došlo do oplodnje?

A
Jajnik-jajovod-maternica-rodnica
Jajna stanica nastaje u jajnicima. Jajnici izbacuju zrele jajne stanice (ovulacija) u jajovod u kojem može doći do oplodnje. Kroz jajovod jajna stanica putuje do maternice. Ako nije došlo do oplodnje, jajna stanica izlazi iz tijela zajedno s krvlju tijekom menstruacije.

52/53

Koje spolne kromosome može imati jajna stanica?

B
Samo X.
Jajna stanica može imati samo X spolni kromosom. Razlog tome je što ona nastaje od tjelesnih stanica žene u kojima se nalaze dva X kromosoma pa svaka spolna stanica naslijedi jedan X kromosom.

53/53

Koje strukture štite zametak tijekom trudnoće?

C
Sve od navedenog.
Sve strukture koje ovijaju dijete tijekom trudnoće imaju, barem dijelom, i zaštitnu ulogu. Posteljica, vodenjak i plodova voda štite zametak od mehaničkih ozljeda.

Kreirajte svoj Kwizard račun

Recite nam nešto o sebi! Ove informacije će nam pomoći da prilagodimo Kwizard iskustvo.


Prijavi se


ili se registriraj ovdje