Kwiz učenje

0/31
Pojašnjenje

Koje spolne kromosome može imati spermij?

Pojašnjenje
Spermiji mogu imati ili X ili Y spolni kromosom. Do toga dolazi jer spermiji nastaju od tjelesne stanice muškarca u kojoj se nalaze X i Y kromosomi te će svaka spolna stanica naslijediti jedan od tih kromosoma.
Pojašnjenje

Koji od navedenih uzročnika spolno prenosivih bolesti može uzrokovati rak vrata maternice?

Pojašnjenje
HPV (humani papiloma virus) može uzrokovati velike promjene u strukturi vrata maternice iz kojih se može razviti rak. Pomoću PAPA-testa može se provjeriti postoje li takve promjene, a postoji i cjepivo protiv HPV-a.
Pojašnjenje

Koliko spolnih kromosoma ima svaka spolna stanica?

Pojašnjenje
Svaka spolna stanica (jajna stanica, spermij) ima po jedan spolni kromosom. Tjelesne stanice imaju po dva spolna kromosoma (XX ili XY), a kako spolne stanice imaju polovičan broj kromosoma, imaju i samo jedan spolni kromosom.
Pojašnjenje

Koliko dugo traje trudnoća?

Pojašnjenje
Trudnoća traje oko 9 mjeseci (40 tjedana). Tijekom trudnoće u maternici odvija se razvoj od jedne stanice (zigote) do potpunog organizma (djeteta).
Pojašnjenje

Koja tvrdnja vezana uz liječenje spolno prenosivih bolesti je točna?

Pojašnjenje
Većina spolno prenosivih bolesti je izlječiva ili barem postoji terapija koja ublažuje simptome bolesti. Spolno prenosive bolesti najčešće se liječe tabletama ili kremama te je liječenje bezbolno. Ako se pojave simptomi spolnih bolesti (svrbež, crvenilo, peckanje na području spolnih organa) bitno je javiti se liječniku kako bi se moglo na vrijeme započeti s liječenjem!
Pojašnjenje

Koji od navedenih uzročnika spolno prenosivih bolesti je gljivica?

Pojašnjenje
Kandida je gljivica koja uzrokuje upale spolnog sustava kod muškaraca i žena. Može se liječiti lijekovima.
Pojašnjenje

Koji je najjednostavniji način za otkrivanje raka u ranoj fazi?

Pojašnjenje
Samopregled dojki ili sjemenika najjednostavniji je način za rano otkrivanje raka. Iako treba ići i na redovite preglede kod liječnika, oni se ne događaju svakog tjedna ili mjeseca, a samopregled se može obavljati kad god imaš par minuta nasamo.
Pojašnjenje

Koliko kromosoma ima u čovjekovoj tjelesnoj stanici?

Pojašnjenje
U čovjekovoj tjelesnoj stanici nalazi se 46 kromosoma, odnosno 23 para kromosoma. Od 46 kromosoma, 44 su tjelesni kromosomi, a 2 su spolni kromosomi.
Pojašnjenje

Koja je točna dob za upuštanje u spolne odnose?

Pojašnjenje
Ne postoji jedan točan odgovor na to pitanje. Svatko od nas je jedinstvena osoba i nećemo svi biti spremni na iste životne korake u istom trenutku. Bitno je samostalno donijeti odluku o upuštanju u spolne odnose (bez pritiska prijatelja ili partnera) i unaprijed se dobro informirati o mogućim posljedicama, kao i o metodama kontracepcije.
Pojašnjenje

Kako se nazivaju geni koji će uvijek biti izražen kod potomaka?

Pojašnjenje
Dominantni geni su oni koji će uvijek biti izraženi kod potomaka. Neka od dominantnih svojstava su smeđe oči i tamna kosa. To znači da ako roditelj ima dva gena za smeđe oči, dijete će sigurno imati smeđe oči. No, teško je pogoditi koji su recesivni ("skriveni") geni, tako da osoba sa smeđim očima može imati samo jedan gen za smeđe oči, a jedan za plave. U takvom scenariju može dobiti dijete s plavim očima.
Pojašnjenje

Koji od navedenih uzročnika spolno prenosivih bolesti je bakterija?

Pojašnjenje
Klamidija je bakterija koja uzrokuje upale spolnog sustava kod muškaraca i žena te iscjedak iz spolnih organa. Može se liječiti antibioticima.
Pojašnjenje

Koji od navedenih uzročnika spolno prenosivih bolesti uzrokuje sidu?

Pojašnjenje
HIV (humani papiloma virus) uzrokuje bolest sidu (AIDS). Prenosi se spolnim kontaktom ili preko krvi (npr. nesteriliziranim iglama pri stavljanju piercinga), a danas postoje lijekovi koji u potpunosti eliminiraju simptome AIDS-a, iako ga ne mogu izliječiti.
Pojašnjenje

Kako se nazivaju svojstva koja nisu naslijeđena od roditelja?

Pojašnjenje
Stečena svojstva su svojstva koja nisu naslijeđena od roditelja. Te osobine razvijaju se tijekom života, a ovise o okolini u kojoj osoba odrasta. Na primjer, netko tko nije naslijedio veliki talent za pjevanje može vježbom popraviti kako pjeva i steći to svojstvo.
Pojašnjenje

Ako je A dominantni alel i označava tamnu boju kose, a a recesivni alel i označava svijetlu boju kose, kakvu boju kose će imati osoba s kombinacijom alela Aa?

Pojašnjenje
Dominantni aleli nadjačavaju recesivne, tako da se karakteristike recesivnih alela ne vide. Ako netko ima dominantni (A, tamna kosa) i recesivni (a, svijetla kosa) alel za boju kose, imat će tamnu kosu, jer će dominantni alel (A) "sakriti" recesivni alel (a).
Pojašnjenje

Kako se nazivaju geni koji mogu biti “skriveni” i ne utjecati na svojstva osobe?

Pojašnjenje
Recesivni geni su oni koji mogu biti "skriveni" i ne utjecati na svojstva osobe. Ako osoba ima jedan dominantni i jedan recesivni gen za isto svojstvo, to svojstvo osobe će biti dominantno. Npr., smeđe oči su dominantno svojstvo, a plave recesivno. Ako osoba ima jedan gen za smeđe i jedan za plave oči, imat će smeđe oči.
Pojašnjenje

Koji redoslijed pojmova ispravno opisuje razvoj djeteta od začeća do rođenja?

Pojašnjenje
Nakon oplodnje nastaje zigota (jedna stanica nastala spajanjem spermija i jajne stanice) iz koje se razvija zametak (nakupina stanica). Nakon prvih deset tjedana trudnoće razvijeni su začetci organa i zametak se naziva plod. Naposljetku, nakon rođenja dijete se naziva novorođenče.
Pojašnjenje

Koliko kopija gena za svako obilježje imamo u tjelesnim stanicama?

Pojašnjenje
U svakoj tjelesnoj stanici imamo po dvije kopije gena za svako obilježje. Jednu od tih kopija smo naslijedili od majke, a jednu od oca.
Pojašnjenje

Koja tvrdnja je istinita za sve blizance?

Pojašnjenje
Postoje dvojajčani i jednojajčani blizanci. Dvojajčani blizanci nastaju od dvije jajne stanice koje su oplođene u slično vrijeme i, iako se rađaju zajedno, biološki su samo braća koja su "slučajno" iste dobi. Jednojajčani blizanci nastaju od jedne zigote koja se na početku trudnoće podijelila na dva dijela i od svakog dijela se razvio jedan blizanac.
Pojašnjenje

Kako se naziva dijete koje je rođeno prije 37. tjedna trudnoće?

Pojašnjenje
Dijete rođeno prije 37. tjedna trudnoće nema potpuno razvijene sve organe i naziva se nedonošče. Ponekad je nedonošče sposobno živjeti potpuno samostalno i razvoj tijela se završi u prvim tjednima života, a ponekad je potrebno zadržati ga u inkubatoru dok se ne razvije dovoljno za samostalni život.
Pojašnjenje

Što od navedenog točno opisuje kromosome žene?

Pojašnjenje
Kromosomi žena mogu se opisati šifrom 44 + XX. 44 označava broj tjelesnih kromosoma koji je isti kod svih ljudi, a XX je oznaka za spolne kromosome. Žene imaju dva X spolna kromosoma.
Pojašnjenje

Kako se nazivaju male promjene u molekuli DNA?

Pojašnjenje
Mutacije su male promjene u molekuli DNA koje mogu nastati spontano ili izazvane vanjskim utjecajem. Zbog tih malih razlika postoji tako velika raznolikost živog svijeta, čak i unutar iste vrste (zato je svaka osoba jedinstvena).
Pojašnjenje

Što u potpunosti štiti od spolno prenosivih bolesti i trudnoće?

Pojašnjenje
Apstinencija (suzdržavanje od spolnih odnosa) jedino je što ima rizik 0 % od trudnoće i spolno prenosivih bolesti. Iako kondomi značajno smanjuju rizik od oba, ni oni ne nude 100 % zaštite. Kontracepcijske pilule štite od trudnoće, ali uopće ne štite od spolno prenosivih bolesti, dok prirodne metode kontracepcije nešto smanjuju rizik od trudnoće, no on je i dalje visok te također uopće ne štite od spolno prenosivih bolesti.
Pojašnjenje

Po čemu su specifične osobe s Downovim sindromom?

Pojašnjenje
Osobe s Downovim sindromom imaju 3 primjerka 21. kromosoma zbog čega se 21.3. obilježava kao Dan osoba s Down sindromom. Taj dan se često obilježava nošenjem različitih čarapa.
Pojašnjenje

Koja od navedenih je nezarazna bolest spolnog sustava?

Pojašnjenje
Rak sjemenika, kao i rak drugih dijelova spolnog sustava (npr. rak dojke, rak jajnika, rak grlića maternice) su nezarazne bolesti spolnog sustava. Iako se ne mogu prenijeti s osobe na osobu, mogu biti vrlo opasne i rano prepoznavanje samopregledom ili pregledom liječnika je važno za sprječavanje razvoja bolesti.
Pojašnjenje

Koji spolni kromosomi postoje kod čovjeka?

Pojašnjenje
Kod čovjeka postoje dvije vrste spolnih kromosoma: X i Y. Žene imaju dva X kromosoma (XX), a muškarci jedan X i jedan Y (XY).
Pojašnjenje

Što od navedenog točno opisuje kromosome muškarca?

Pojašnjenje
Kromosomi muškarca mogu se opisati šifrom 44 + XY. 44 označava broj tjelesnih kromosoma koji je isti kod svih ljudi, a XY je oznaka za spolne kromosome. Muškarci imaju jedan X i jedan Y spolni kromosom.
Pojašnjenje

Kako se dijele metode kontracepcije?

Pojašnjenje
Prirodne metode kontracepcije temelje se na praćenju promjena na tijelu žene kako bi se prepoznala ovulacija, no ne moraju uvijek biti pouzdane jer je ponekad teško prepoznati neke znakove ovulacije. Umjetne metode koriste različita kontracepcijska sredstva (npr. kondomi i kontracepcijske pilule) koji su pouzdaniji, no treba imati na umu da niti jedna metoda kontracepcije nije 100 % pouzdana.
Pojašnjenje

Koji oblik kontracepcije potpuno štiti od trudnoće i spolno prenosivih bolesti?

Pojašnjenje
Niti jedna metoda kontracepcije, pa tako ni kondomi, ne štite u potpunosti od spolno prenosivih bolesti niti od trudnoće. Čak i uz pravilno korištenje kondoma, postoji rizik i od spolno prenosivih bolesti, i od trudnoće. No, kondomi značajno smanjuju taj rizik zbog čega su odlična metoda zaštite ne samo od trudnoće (što rade sva kontracepcijska sredstva), već i od spolno prenosivih bolesti (što rade gotovo samo kondomi).
Pojašnjenje

Što je bitno za održavanje pravilne higijene u pubertetu?

Pojašnjenje
Kako bi se pravilno održavala higijena u pubertetu, ali i nakon njega, bitno je redovito se tuširati, koristiti dezodorans i oblačiti čisto rublje i odjeću. Redovitim tuširanjem ispire se nakupljena prljavština s kože, ali i nevidljivi ostatci znoja i loja. Dezodorans sprječava razvoj neugodnih mirisa tijekom dana, kao i oblačenje čiste odjeće.
Pojašnjenje

Koje strukture štite zametak tijekom trudnoće?

Pojašnjenje
Sve strukture koje ovijaju dijete tijekom trudnoće imaju, barem dijelom, i zaštitnu ulogu. Posteljica, vodenjak i plodova voda štite zametak od mehaničkih ozljeda.
Pojašnjenje

Koje spolne kromosome može imati jajna stanica?

Pojašnjenje
Jajna stanica može imati samo X spolni kromosom s obzirom na to da nastaje od tjelesnih stanica žene. U tjelesnim stanicama žene nalaze se dva X kromosoma te svaka spolna stanica naslijedi jedan od tih X kromosoma.

Uspješno si završio kviz, ovo su tvoji rezultati.

0 / 0
Točni odgovori

1/31

Koje spolne kromosome može imati spermij?

B
X ili Y.
Spermiji mogu imati ili X ili Y spolni kromosom. Do toga dolazi jer spermiji nastaju od tjelesne stanice muškarca u kojoj se nalaze X i Y kromosomi te će svaka spolna stanica naslijediti jedan od tih kromosoma.

2/31

Koji od navedenih uzročnika spolno prenosivih bolesti može uzrokovati rak vrata maternice?

B
HPV.
HPV (humani papiloma virus) može uzrokovati velike promjene u strukturi vrata maternice iz kojih se može razviti rak. Pomoću PAPA-testa može se provjeriti postoje li takve promjene, a postoji i cjepivo protiv HPV-a.

3/31

Koliko spolnih kromosoma ima svaka spolna stanica?

D
Jedan.
Svaka spolna stanica (jajna stanica, spermij) ima po jedan spolni kromosom. Tjelesne stanice imaju po dva spolna kromosoma (XX ili XY), a kako spolne stanice imaju polovičan broj kromosoma, imaju i samo jedan spolni kromosom.

4/31

Koliko dugo traje trudnoća?

D
40 tjedana
Trudnoća traje oko 9 mjeseci (40 tjedana). Tijekom trudnoće u maternici odvija se razvoj od jedne stanice (zigote) do potpunog organizma (djeteta).

5/31

Koja tvrdnja vezana uz liječenje spolno prenosivih bolesti je točna?

D
Većina spolno prenosivih bolesti može se liječiti.
Većina spolno prenosivih bolesti je izlječiva ili barem postoji terapija koja ublažuje simptome bolesti. Spolno prenosive bolesti najčešće se liječe tabletama ili kremama te je liječenje bezbolno. Ako se pojave simptomi spolnih bolesti (svrbež, crvenilo, peckanje na području spolnih organa) bitno je javiti se liječniku kako bi se moglo na vrijeme započeti s liječenjem!

6/31

Koji od navedenih uzročnika spolno prenosivih bolesti je gljivica?

C
Kandida.
Kandida je gljivica koja uzrokuje upale spolnog sustava kod muškaraca i žena. Može se liječiti lijekovima.

7/31

Koji je najjednostavniji način za otkrivanje raka u ranoj fazi?

C
Samopregled.
Samopregled dojki ili sjemenika najjednostavniji je način za rano otkrivanje raka. Iako treba ići i na redovite preglede kod liječnika, oni se ne događaju svakog tjedna ili mjeseca, a samopregled se može obavljati kad god imaš par minuta nasamo.

8/31

Koliko kromosoma ima u čovjekovoj tjelesnoj stanici?

C
46
U čovjekovoj tjelesnoj stanici nalazi se 46 kromosoma, odnosno 23 para kromosoma. Od 46 kromosoma, 44 su tjelesni kromosomi, a 2 su spolni kromosomi.

9/31

Koja je točna dob za upuštanje u spolne odnose?

A
Ne postoji jedinstveni točni odgovor.
Ne postoji jedan točan odgovor na to pitanje. Svatko od nas je jedinstvena osoba i nećemo svi biti spremni na iste životne korake u istom trenutku. Bitno je samostalno donijeti odluku o upuštanju u spolne odnose (bez pritiska prijatelja ili partnera) i unaprijed se dobro informirati o mogućim posljedicama, kao i o metodama kontracepcije.

10/31

Kako se nazivaju geni koji će uvijek biti izražen kod potomaka?

B
Dominantni.
Dominantni geni su oni koji će uvijek biti izraženi kod potomaka. Neka od dominantnih svojstava su smeđe oči i tamna kosa. To znači da ako roditelj ima dva gena za smeđe oči, dijete će sigurno imati smeđe oči. No, teško je pogoditi koji su recesivni ("skriveni") geni, tako da osoba sa smeđim očima može imati samo jedan gen za smeđe oči, a jedan za plave. U takvom scenariju može dobiti dijete s plavim očima.

11/31

Koji od navedenih uzročnika spolno prenosivih bolesti je bakterija?

D
Klamidija.
Klamidija je bakterija koja uzrokuje upale spolnog sustava kod muškaraca i žena te iscjedak iz spolnih organa. Može se liječiti antibioticima.

12/31

Koji od navedenih uzročnika spolno prenosivih bolesti uzrokuje sidu?

C
HIV.
HIV (humani papiloma virus) uzrokuje bolest sidu (AIDS). Prenosi se spolnim kontaktom ili preko krvi (npr. nesteriliziranim iglama pri stavljanju piercinga), a danas postoje lijekovi koji u potpunosti eliminiraju simptome AIDS-a, iako ga ne mogu izliječiti.

13/31

Kako se nazivaju svojstva koja nisu naslijeđena od roditelja?

C
Stečena svojstva.
Stečena svojstva su svojstva koja nisu naslijeđena od roditelja. Te osobine razvijaju se tijekom života, a ovise o okolini u kojoj osoba odrasta. Na primjer, netko tko nije naslijedio veliki talent za pjevanje može vježbom popraviti kako pjeva i steći to svojstvo.

14/31

Ako je A dominantni alel i označava tamnu boju kose, a a recesivni alel i označava svijetlu boju kose, kakvu boju kose će imati osoba s kombinacijom alela Aa?

C
Tamnu.
Dominantni aleli nadjačavaju recesivne, tako da se karakteristike recesivnih alela ne vide. Ako netko ima dominantni (A, tamna kosa) i recesivni (a, svijetla kosa) alel za boju kose, imat će tamnu kosu, jer će dominantni alel (A) "sakriti" recesivni alel (a).

15/31

Kako se nazivaju geni koji mogu biti “skriveni” i ne utjecati na svojstva osobe?

A
Recesivni.
Recesivni geni su oni koji mogu biti "skriveni" i ne utjecati na svojstva osobe. Ako osoba ima jedan dominantni i jedan recesivni gen za isto svojstvo, to svojstvo osobe će biti dominantno. Npr., smeđe oči su dominantno svojstvo, a plave recesivno. Ako osoba ima jedan gen za smeđe i jedan za plave oči, imat će smeđe oči.

16/31

Koji redoslijed pojmova ispravno opisuje razvoj djeteta od začeća do rođenja?

A
Zigota-zametak-plod-novorođenče
Nakon oplodnje nastaje zigota (jedna stanica nastala spajanjem spermija i jajne stanice) iz koje se razvija zametak (nakupina stanica). Nakon prvih deset tjedana trudnoće razvijeni su začetci organa i zametak se naziva plod. Naposljetku, nakon rođenja dijete se naziva novorođenče.

17/31

Koliko kopija gena za svako obilježje imamo u tjelesnim stanicama?

A
Dvije.
U svakoj tjelesnoj stanici imamo po dvije kopije gena za svako obilježje. Jednu od tih kopija smo naslijedili od majke, a jednu od oca.

18/31

Koja tvrdnja je istinita za sve blizance?

D
Neki blizanci su genetički "obična" braća
Postoje dvojajčani i jednojajčani blizanci. Dvojajčani blizanci nastaju od dvije jajne stanice koje su oplođene u slično vrijeme i, iako se rađaju zajedno, biološki su samo braća koja su "slučajno" iste dobi. Jednojajčani blizanci nastaju od jedne zigote koja se na početku trudnoće podijelila na dva dijela i od svakog dijela se razvio jedan blizanac.

19/31

Kako se naziva dijete koje je rođeno prije 37. tjedna trudnoće?

A
Nedonošče.
Dijete rođeno prije 37. tjedna trudnoće nema potpuno razvijene sve organe i naziva se nedonošče. Ponekad je nedonošče sposobno živjeti potpuno samostalno i razvoj tijela se završi u prvim tjednima života, a ponekad je potrebno zadržati ga u inkubatoru dok se ne razvije dovoljno za samostalni život.

20/31

Što od navedenog točno opisuje kromosome žene?

C
44 + XX
Kromosomi žena mogu se opisati šifrom 44 + XX. 44 označava broj tjelesnih kromosoma koji je isti kod svih ljudi, a XX je oznaka za spolne kromosome. Žene imaju dva X spolna kromosoma.

21/31

Kako se nazivaju male promjene u molekuli DNA?

D
Mutacije.
Mutacije su male promjene u molekuli DNA koje mogu nastati spontano ili izazvane vanjskim utjecajem. Zbog tih malih razlika postoji tako velika raznolikost živog svijeta, čak i unutar iste vrste (zato je svaka osoba jedinstvena).

22/31

Što u potpunosti štiti od spolno prenosivih bolesti i trudnoće?

D
Apstinencija.
Apstinencija (suzdržavanje od spolnih odnosa) jedino je što ima rizik 0 % od trudnoće i spolno prenosivih bolesti. Iako kondomi značajno smanjuju rizik od oba, ni oni ne nude 100 % zaštite. Kontracepcijske pilule štite od trudnoće, ali uopće ne štite od spolno prenosivih bolesti, dok prirodne metode kontracepcije nešto smanjuju rizik od trudnoće, no on je i dalje visok te također uopće ne štite od spolno prenosivih bolesti.

23/31

Po čemu su specifične osobe s Downovim sindromom?

D
Imaju 3 primjerka 21. kromosoma.
Osobe s Downovim sindromom imaju 3 primjerka 21. kromosoma zbog čega se 21.3. obilježava kao Dan osoba s Down sindromom. Taj dan se često obilježava nošenjem različitih čarapa.

24/31

Koja od navedenih je nezarazna bolest spolnog sustava?

B
Rak sjemenika.
Rak sjemenika, kao i rak drugih dijelova spolnog sustava (npr. rak dojke, rak jajnika, rak grlića maternice) su nezarazne bolesti spolnog sustava. Iako se ne mogu prenijeti s osobe na osobu, mogu biti vrlo opasne i rano prepoznavanje samopregledom ili pregledom liječnika je važno za sprječavanje razvoja bolesti.

25/31

Koji spolni kromosomi postoje kod čovjeka?

D
X i Y
Kod čovjeka postoje dvije vrste spolnih kromosoma: X i Y. Žene imaju dva X kromosoma (XX), a muškarci jedan X i jedan Y (XY).

26/31

Što od navedenog točno opisuje kromosome muškarca?

B
44 + XY
Kromosomi muškarca mogu se opisati šifrom 44 + XY. 44 označava broj tjelesnih kromosoma koji je isti kod svih ljudi, a XY je oznaka za spolne kromosome. Muškarci imaju jedan X i jedan Y spolni kromosom.

27/31

Kako se dijele metode kontracepcije?

B
Prirodne i umjetne metode.
Prirodne metode kontracepcije temelje se na praćenju promjena na tijelu žene kako bi se prepoznala ovulacija, no ne moraju uvijek biti pouzdane jer je ponekad teško prepoznati neke znakove ovulacije. Umjetne metode koriste različita kontracepcijska sredstva (npr. kondomi i kontracepcijske pilule) koji su pouzdaniji, no treba imati na umu da niti jedna metoda kontracepcije nije 100 % pouzdana.

28/31

Koji oblik kontracepcije potpuno štiti od trudnoće i spolno prenosivih bolesti?

B
Ništa od navedenog.
Niti jedna metoda kontracepcije, pa tako ni kondomi, ne štite u potpunosti od spolno prenosivih bolesti niti od trudnoće. Čak i uz pravilno korištenje kondoma, postoji rizik i od spolno prenosivih bolesti, i od trudnoće. No, kondomi značajno smanjuju taj rizik zbog čega su odlična metoda zaštite ne samo od trudnoće (što rade sva kontracepcijska sredstva), već i od spolno prenosivih bolesti (što rade gotovo samo kondomi).

29/31

Što je bitno za održavanje pravilne higijene u pubertetu?

B
Sve od navedenog.
Kako bi se pravilno održavala higijena u pubertetu, ali i nakon njega, bitno je redovito se tuširati, koristiti dezodorans i oblačiti čisto rublje i odjeću. Redovitim tuširanjem ispire se nakupljena prljavština s kože, ali i nevidljivi ostatci znoja i loja. Dezodorans sprječava razvoj neugodnih mirisa tijekom dana, kao i oblačenje čiste odjeće.

30/31

Koje strukture štite zametak tijekom trudnoće?

C
Sve od navedenog.
Sve strukture koje ovijaju dijete tijekom trudnoće imaju, barem dijelom, i zaštitnu ulogu. Posteljica, vodenjak i plodova voda štite zametak od mehaničkih ozljeda.

31/31

Koje spolne kromosome može imati jajna stanica?

B
Samo X.
Jajna stanica može imati samo X spolni kromosom s obzirom na to da nastaje od tjelesnih stanica žene. U tjelesnim stanicama žene nalaze se dva X kromosoma te svaka spolna stanica naslijedi jedan od tih X kromosoma.

Kreirajte svoj Kwizard račun

Recite nam nešto o sebi! Ove informacije će nam pomoći da prilagodimo Kwizard iskustvo.


Prijavi se


ili se registriraj ovdje