Kwiz učenje

0/36
Pojašnjenje

Kakav je organizam cijanobakterija?

Pojašnjenje
Cijanobakterija je autotrofni organizam. Autotrofni organizmi sami sebi stvaraju hranu procesom fotosinteze. Oni uz pomoć Sunčeve energije te uz prisutnost vode i ugljikova dioksida, stvaraju hranu (organske spojeve) i kisik.
Pojašnjenje

Kako se naziva skupina zebri?

Pojašnjenje
Skupina zebri naziva se krdo. Životinje u krdima odlaze na pojilišta, traže hranu, sele se na povoljnija staništa. Ženke u krdima najčešće brinu o mladima, a mužjaci najčešće borbama moraju osigurati pravo parenja. U krda se prirodno grupiraju divlje životinje: zebre, slonovi, konji, magarci, antilope.
Pojašnjenje

Kako se bakterije prilagođavaju nepovoljnim uvjetima?

Pojašnjenje
Bakterije se nepovoljnim uvjetima prilagođavaju prelaskom u oblik spore. Kada ponovno nastupe povoljni uvjeti, iz spore se razvije bakterija. Bakterije u obliku spore mogu preživjeti nepovoljne uvjete nekoliko tisuća godina.
Pojašnjenje

Koji je plin važan za stvaranje ozonskog omotača?

Pojašnjenje
Kisik je plin važan za stvaranje sloja ozona u atmosferi, odnosno ozonskog omotača. Ozonski je omotač omogućio razvoj života na kopnu. On spriječava prodor štetnog Sunčevog zračenja za živi svijet do površine Zemlje.
Pojašnjenje

Kako se naziva zajednica srdela?

Pojašnjenje
Zajednica srdela naziva se plova. Plove su zajednice riba. Ribe iz iste plove zajedno taže hranu i međusobno se razmnožavaju. Mnoge ribe žive u plovama, primjerice i tune.
Pojašnjenje

Kako se nazivaju biljke, alge, bakterije i protisti koji vrše fotosintezu?

Pojašnjenje
Biljke, alge, bakterije i protisti koji vrše fotosintezu su autotrofni organizmi i nazivaju se proizvođačima. Proizvođači se uvijek nalaze na početku svake hranidbene mreže i hrandibenog lanca. Proizvođači pretvaraju svjetlosnu energiju Sunca u kemijsku energiju pohranjenu u hrani, odnosno molekuli glukoze, koja nastaje fotosintezom.
Pojašnjenje

Kako se naziva zajednica pčela?

Pojašnjenje
Zajednica pčela naziva se roj. Unutar rojeva određenih kukaca (npr. pčela, mrava, termita) postoji jasna podjela rada. Ženka pčele, koja cijeli život nosi jaja, naziva se matica i najčešće je jedina u jednoj zajednici. Trutovi oplođuju maticu, a vojnici i radnici brinu se za maticu i pronalaze hranu.
Pojašnjenje

Koji se od navedenih organizama nalazi na početku hranidbenog lanca?

Pojašnjenje
Javor je biljka i proizvođač u hranidbenom lancu. Biljke, alge, bakterije i protisti koji vrše fotosintezu su autotrofni organizmi i nazivaju se proizvođačima. Proizvođači se uvijek nalaze na početku svake hranidbene mreže i hrandibenog lanca. Proizvođači pretvaraju svjetlosnu energiju Sunca u kemijsku energiju pohranjenu u hrani, odnosno molekuli glukoze, koja nastaje fotosintezom.
Pojašnjenje

Koje od navedenih životinja žive u krdu?

Pojašnjenje
Slonovi žive u krdu. Životinje u krdima odlaze na pojilišta, traže hranu, sele se na povoljnija staništa. Ženke u krdima najčešće brinu o mladima, a mužjaci najčešće borbama moraju osigurati pravo parenja. U krda se prirodno grupiraju divlje životinje: zebre, slonovi, konji, magarci, antilope. Vukovi i lavovi žive u čoporima.
Pojašnjenje

Kako se nazivaju oblici suživota jedinki različitih vrsta?

Pojašnjenje
Simbioza je suživot organizama različitih vrsta. Odnosi u simbiozi mogu biti različiti: pozitivni za obje vrste, pozitivni za jednu vrstu i negativni za drugu ili pozitivni za jednu vrstu i neutralni za drugu. Primjerice, čovjek na koži, sluznici i u probavnom sustavu ima mnoge simbiontske mikroorganizme bez kojih ne bi mogao normalno funkcionirati.
Pojašnjenje

Kakav je primjer simbioza rakova vitičara i kita?

Pojašnjenje
Rakovi vitičari pričvršćeni na tijelo kita imaju korist, a kit ne trpi štetu. Rakovi imaju sigurno mjesto za život na tijelu kita. Općenito, odnosi u simbiozi mogu biti različiti: pozitivni za obje vrste, pozitivni za jednu vrstu i negativni za drugu ili pozitivni za jednu vrstu i neutralni za drugu.
Pojašnjenje

Kako se naziva skupina vrabaca?

Pojašnjenje
Skupina vrabaca naziva se jato. Jato je skupina ptica koje se povremeno okupljaju ili trajno žive zajedno. Ptice se mogu udružiti u jato radi zajedničke potrage za hranom, gniježdenja, spavanja ili selidbe u toplija područja. Primjerice, vrapci se udružuju radi traženja hrane, pingvini radi gniježđenja, a rode radi selidbe u toplije krajeve ujesen.
Pojašnjenje

Koji se organizmi uvijek nalaze na početku hranidbenog lanca i hranidbene mreže?

Pojašnjenje
Proizvođači se uvijek nalaze na početku svake hranidbene mreže i hrandibenog lanca. Proizvođači pretvaraju svjetlosnu energiju Sunca u kemijsku energiju pohranjenu u hrani, odnosno molekuli glukoze, koja nastaje fotosintezom. Proizvođači su biljke, alge, autotrofni protisti i autotrofne bakterije (npr. cijanobakterije).
Pojašnjenje

Koje od navedenih životinja žive u čoporu?

Pojašnjenje
Hijene žive u čoporu. Čopor je manja zajednica životinja, najčešće predvođena najjačim mužjakom. U čoporima žive lavovi, vukovi, hijene, divlji psi. Takav način suživota često predstavlja mnoge prednosti, primjerice u pronalaženju hrane i obrani. Antilope žive u krdu, a čaplje u jatu.
Pojašnjenje

Kako neke biljke preživljavaju nepovoljne uvjete?

Pojašnjenje
Brojne biljke nepovoljne uvjete preživljavaju u obliku sjemenke (npr. grah). Nepovoljne uvjete može predstavljati hladni dio godine (zima), ali i sušno razdoblje (npr. pustinjski uvjeti). Uz prelazak u oblik sjemenke, neke biljke mogu preživjeti i odbacivanjem lišća (neke vrste drveća) ili u obliku podzemne stabljike (npr. tulipan).
Pojašnjenje

Kako se naziva složeno urođeno ponašanje koje se ne mora učiti?

Pojašnjenje
Instinkti su složena urođena ponašanja koja se ne moraju učiti. Instinkti su bitni za preživljavanje i vezani su uz osnovne životne funkcije (npr. pronalaženje hrane, briga za potomstvo). Primjerice, instinkt je praščića sisati majčino mlijeko, a pauka pletenje mreže.
Pojašnjenje

Kako mogu komunicirati neke životinje unutar skupine?

Pojašnjenje
Životinje unutar skupine mogu komunicirati govorom tijela, zvukovima i svjetlošću. Primjerice, majmuni govorom tijela mogu upozoriti na opasnost tako što prave različite grimase i pokazuju zube. Vukovi zvukom, odnosno zavijanjem obavještavaju ostale članove zajednice na uspješan lov. Ženke krijesnica svjetlošću ukazuju mužjacima gdje se nalaze i tako međusobno komuniciraju.
Pojašnjenje

Koji organizmi tvore plankton koji sudjeluje u proizvodnji kisika?

Pojašnjenje
Dio planktona koji vrši fotosintezu čine autotrofni protisti i cijanobakterije. Plankton se ne kreće aktivno, već je nošen gibanjima vode. Planktonski su organizmi važni za ukupnu proizvodnju kisika i organske tvari s obzirom na to da mora i oceani prekrivaju najveći dio Zemljine površine.
Pojašnjenje

Koji se organizmi smatraju temeljem života na Zemlji?

Pojašnjenje
Autotrofni se organizmi smatraju temeljem života na Zemlji jer procesom fotosinteze stvaraju organske spojeve (hranu) i kisik. Primjerice, kisik je plin važan za stvaranje ozonskog omotača. Ozonski je omotač omogućio razvoj života na kopnu jer spriječava prodor štetnog Sunčevog zračenja za živi svijet do površine Zemlje.
Pojašnjenje

Kako se naziva prelazak životinja na novo stanište?

Pojašnjenje
Migracija je prelazak životinja na novo stanište. Primjerice, neke ptice zbog nedostatka hrane u određenom dijelu godine (najčešće ujesen) lete na nova staništa, odnosno migriraju u toplije krajeve. To su ptice selice, npr. patke, guske, rode, lastavice itd.
Pojašnjenje

Kakav je primjer simbioza ose najeznice i gusjenice leptira kupusnog bijelca?

Pojašnjenje
Osa najeznica ima korist, a gusjenica leptira kupusnog bijelca trpi štetu. Osa polaže jajašca u gusjenicu, gdje se potom ta jajašca razvijaju, a kada se razviju gusjenica ugiba. Općenito, odnosi u simbiozi mogu biti različiti: pozitivni za obje vrste, pozitivni za jednu vrstu i negativni za drugu ili pozitivni za jednu vrstu i neutralni za drugu.
Pojašnjenje

Kakav je primjer simbioza vlasulje i ribe klauna?

Pojašnjenje
Vlasulja i riba klaun primjer su simbioze dvaju organizama pri čemu oba imaju korist. Vlasulja ima žarne stanice koje ne štete ribe klaunu te joj pružaju sigurno mjesto od grabežljivaca, a riba klaun pokretima svoga tijela potiče cirkulaciju morske vode, čime opskrbljuje vlasulju hranjivim tvarima i svježom vodom s kisikom.
Pojašnjenje

Koji je plin nužan za stanično disanje?

Pojašnjenje
Kisik je plin koji omogućuje proces staničnog disanja. Osim za dobivanje energije u procesu staničnog disanja, kisik je važan i u procesima razgradnje hranjivih tvari.
Pojašnjenje

Što je instinkt?

Pojašnjenje
Instinkti su složena urođena ponašanja koja se ne moraju učiti. Instinkti su bitni za preživljavanje i vezani su uz osnovne životne funkcije (npr. pronalaženje hrane, briga za potomstvo). Primjerice, instinkt je praščića sisati majčino mlijeko, a pauka pletenje mreže.
Pojašnjenje

Koji je od navedenih organizama proizvođač u hranidbenom lancu?

Pojašnjenje
Hrast je biljka i proizvođač u hranidbenom lancu. Biljke, alge, bakterije i protisti koji vrše fotosintezu su autotrofni organizmi i nazivaju se proizvođačima. Proizvođači se uvijek nalaze na početku svake hranidbene mreže i hrandibenog lanca. Proizvođači pretvaraju svjetlosnu energiju Sunca u kemijsku energiju pohranjenu u hrani, odnosno molekuli glukoze, koja nastaje fotosintezom.
Pojašnjenje

Koji je od navedenih organizama autotrof?

Pojašnjenje
Cijanobakterija je autotrofni organizam. Autotrofni organizmi sami sebi stvaraju hranu procesom fotosinteze. Oni uz pomoć Sunčeve energije te uz prisutnost vode i ugljikova dioksida, stvaraju hranu (organske spojeve) i kisik. Vrganj i čovjek su heterotrofni organizmi, što znači da uzimaju hranu iz okoliša.
Pojašnjenje

Koji organizmi preživljavaju nepovoljne uvjete prelaskom u oblik spore?

Pojašnjenje
Bakterije se nepovoljnim uvjetima prilagođavaju prelaskom u oblik spore. Kada ponovno nastupe povoljni uvjeti, iz spore se razvije bakterija. Bakterije u obliku spore mogu preživjeti nepovoljne uvjete nekoliko tisuća godina.
Pojašnjenje

Zašto se gušteri ponekad sunčaju?

Pojašnjenje
Gušteri nemaju stalnu temperaturu tijela, već moraju koristiti toplinsku energiju iz okoliša kako bi postigli tjelesnu temperaturu potrebnu za normalno funkcioniranje i održavanje homeostaze. Gušteri se zato ponekad sunčaju kako bi se zagrijali ako se nalaze na prehladnom mjestu ili se premjeste u sjenu ako se nalaze na pretoplom mjestu.
Pojašnjenje

Kako tulipan preživljava nepovoljne životne uvjete u hladnom dijelu godine?

Pojašnjenje
Tulipan nepovoljne životne uvjete preživljava u obliku podzemne stabljike (lukovice tulipana). Neke druge biljke mogu preživjeti i odbacivanjem lišća (neke vrste drveća) ili u obliku sjemenke (npr. grah). Nepovoljne uvjete može predstavljati hladni dio godine (zima), ali i sušno razdoblje (npr. pustinjski uvjeti).
Pojašnjenje

Koje od navedenih životinja žive u jatu?

Pojašnjenje
Zebe su ptice koje žive u jatu. Jato je skupina ptica koje se povremeno okupljaju ili trajno žive zajedno. Ptice se mogu udružiti u jato radi zajedničke potrage za hranom, gniježdenja, spavanja ili selidbe u toplija područja. Primjerice, zebe se udružuju radi traženja hrane. Srdele žive u plovi, a pčele u roju.
Pojašnjenje

Što su trnovi kaktusa?

Pojašnjenje
Trnovi kaktusa su reducirani listovi. To je specifična prilagodba kaktusa na preživljavanje ekstremnih uvjeta. Reduciranjem listova smanjuje se gubitak vode procesom transpiracije preko njihove površine .
Pojašnjenje

Što nastaje procesom fotosinteze?

Pojašnjenje
Fotosintezom, uz pomoć Sunčeve energije te uz prisutnost vode i ugljikova dioksida nastaje hrana (organski spojevi) i kisik. Autotrofni organizmi provode proces fotosinteze i tako sami sebi stvaraju hranu. Autotrofi su biljke, alge, autotrofni protisti i autotrofne bakterije (npr. cijanobakterije).
Pojašnjenje

Kako se nazivaju organizmi koji sami sebi stvaraju hranu procesom fotosinteze?

Pojašnjenje
Autotrofni organizmi sami sebi stvaraju hranu procesom fotosinteze. Autotrofi su biljke, alge, autotrofni protisti i autotrofne bakterije (npr. cijanobakterije). Oni uz pomoć Sunčeve energije te uz prisutnost vode i ugljikova dioksida, stvaraju hranu (organske spojeve) i kisik.
Pojašnjenje

Kako se naziva zajednica lavova?

Pojašnjenje
Zajednica lavova naziva se čopor. Čopor je manja zajednica životinja, najčešće predvođena najjačim mužjakom. U čoporima žive lavovi, vukovi, hijene, divlji psi. Takav način suživota često predstavlja mnoge prednosti, primjerice u pronalaženju hrane i obrani.
Pojašnjenje

Koja je od navednih simbioza primjer koristi za oba organizma?

Pojašnjenje
Vlasulja i riba klaun primjer su simbioze dvaju organizama pri čemu oba imaju korist. Vlasulja ima žarne stanice koje ne štete ribe klaunu te joj pružaju sigurno mjesto od grabežljivaca, a riba klaun pokretima svoga tijela potiče cirkulaciju morske vode, čime opskrbljuje vlasulju hranjivim tvarima i svježom vodom s kisikom.
Pojašnjenje

U koji oblik energije proizvođači pretvaraju svjetlosnu energiju Sunca?

Pojašnjenje
Proizvođači pretvaraju svjetlosnu energiju Sunca u kemijsku energiju pohranjenu u hrani, odnosno molekuli glukoze, koja nastaje fotosintezom. Biljke, alge, bakterije i protisti koji vrše fotosintezu su autotrofni organizmi i nazivaju se proizvođačima. Proizvođači se uvijek nalaze na početku svake hranidbene mreže i hrandibenog lanca.

Uspješno si završio kviz, ovo su tvoji rezultati.

0 / 0
Točni odgovori

1/36

Kakav je organizam cijanobakterija?

C
Autotrofni organizam
Cijanobakterija je autotrofni organizam. Autotrofni organizmi sami sebi stvaraju hranu procesom fotosinteze. Oni uz pomoć Sunčeve energije te uz prisutnost vode i ugljikova dioksida, stvaraju hranu (organske spojeve) i kisik.

2/36

Kako se naziva skupina zebri?

A
Krdo
Skupina zebri naziva se krdo. Životinje u krdima odlaze na pojilišta, traže hranu, sele se na povoljnija staništa. Ženke u krdima najčešće brinu o mladima, a mužjaci najčešće borbama moraju osigurati pravo parenja. U krda se prirodno grupiraju divlje životinje: zebre, slonovi, konji, magarci, antilope.

3/36

Kako se bakterije prilagođavaju nepovoljnim uvjetima?

C
Prelaskom u oblik spore
Bakterije se nepovoljnim uvjetima prilagođavaju prelaskom u oblik spore. Kada ponovno nastupe povoljni uvjeti, iz spore se razvije bakterija. Bakterije u obliku spore mogu preživjeti nepovoljne uvjete nekoliko tisuća godina.

4/36

Koji je plin važan za stvaranje ozonskog omotača?

B
Kisik
Kisik je plin važan za stvaranje sloja ozona u atmosferi, odnosno ozonskog omotača. Ozonski je omotač omogućio razvoj života na kopnu. On spriječava prodor štetnog Sunčevog zračenja za živi svijet do površine Zemlje.

5/36

Kako se naziva zajednica srdela?

C
Plova
Zajednica srdela naziva se plova. Plove su zajednice riba. Ribe iz iste plove zajedno taže hranu i međusobno se razmnožavaju. Mnoge ribe žive u plovama, primjerice i tune.

6/36

Kako se nazivaju biljke, alge, bakterije i protisti koji vrše fotosintezu?

A
Proizvođači
Biljke, alge, bakterije i protisti koji vrše fotosintezu su autotrofni organizmi i nazivaju se proizvođačima. Proizvođači se uvijek nalaze na početku svake hranidbene mreže i hrandibenog lanca. Proizvođači pretvaraju svjetlosnu energiju Sunca u kemijsku energiju pohranjenu u hrani, odnosno molekuli glukoze, koja nastaje fotosintezom.

7/36

Kako se naziva zajednica pčela?

C
Roj
Zajednica pčela naziva se roj. Unutar rojeva određenih kukaca (npr. pčela, mrava, termita) postoji jasna podjela rada. Ženka pčele, koja cijeli život nosi jaja, naziva se matica i najčešće je jedina u jednoj zajednici. Trutovi oplođuju maticu, a vojnici i radnici brinu se za maticu i pronalaze hranu.

8/36

Koji se od navedenih organizama nalazi na početku hranidbenog lanca?

C
Javor
Javor je biljka i proizvođač u hranidbenom lancu. Biljke, alge, bakterije i protisti koji vrše fotosintezu su autotrofni organizmi i nazivaju se proizvođačima. Proizvođači se uvijek nalaze na početku svake hranidbene mreže i hrandibenog lanca. Proizvođači pretvaraju svjetlosnu energiju Sunca u kemijsku energiju pohranjenu u hrani, odnosno molekuli glukoze, koja nastaje fotosintezom.

9/36

Koje od navedenih životinja žive u krdu?

B
Slonovi
Slonovi žive u krdu. Životinje u krdima odlaze na pojilišta, traže hranu, sele se na povoljnija staništa. Ženke u krdima najčešće brinu o mladima, a mužjaci najčešće borbama moraju osigurati pravo parenja. U krda se prirodno grupiraju divlje životinje: zebre, slonovi, konji, magarci, antilope. Vukovi i lavovi žive u čoporima.

10/36

Kako se nazivaju oblici suživota jedinki različitih vrsta?

C
Simbioza
Simbioza je suživot organizama različitih vrsta. Odnosi u simbiozi mogu biti različiti: pozitivni za obje vrste, pozitivni za jednu vrstu i negativni za drugu ili pozitivni za jednu vrstu i neutralni za drugu. Primjerice, čovjek na koži, sluznici i u probavnom sustavu ima mnoge simbiontske mikroorganizme bez kojih ne bi mogao normalno funkcionirati.

11/36

Kakav je primjer simbioza rakova vitičara i kita?

A
Rak vitičar ima korist, a kit ne trpi štetu
Rakovi vitičari pričvršćeni na tijelo kita imaju korist, a kit ne trpi štetu. Rakovi imaju sigurno mjesto za život na tijelu kita. Općenito, odnosi u simbiozi mogu biti različiti: pozitivni za obje vrste, pozitivni za jednu vrstu i negativni za drugu ili pozitivni za jednu vrstu i neutralni za drugu.

12/36

Kako se naziva skupina vrabaca?

A
Jato
Skupina vrabaca naziva se jato. Jato je skupina ptica koje se povremeno okupljaju ili trajno žive zajedno. Ptice se mogu udružiti u jato radi zajedničke potrage za hranom, gniježdenja, spavanja ili selidbe u toplija područja. Primjerice, vrapci se udružuju radi traženja hrane, pingvini radi gniježđenja, a rode radi selidbe u toplije krajeve ujesen.

13/36

Koji se organizmi uvijek nalaze na početku hranidbenog lanca i hranidbene mreže?

C
Proizvođači
Proizvođači se uvijek nalaze na početku svake hranidbene mreže i hrandibenog lanca. Proizvođači pretvaraju svjetlosnu energiju Sunca u kemijsku energiju pohranjenu u hrani, odnosno molekuli glukoze, koja nastaje fotosintezom. Proizvođači su biljke, alge, autotrofni protisti i autotrofne bakterije (npr. cijanobakterije).

14/36

Koje od navedenih životinja žive u čoporu?

B
Hijene
Hijene žive u čoporu. Čopor je manja zajednica životinja, najčešće predvođena najjačim mužjakom. U čoporima žive lavovi, vukovi, hijene, divlji psi. Takav način suživota često predstavlja mnoge prednosti, primjerice u pronalaženju hrane i obrani. Antilope žive u krdu, a čaplje u jatu.

15/36

Kako neke biljke preživljavaju nepovoljne uvjete?

A
U obliku sjemenke
Brojne biljke nepovoljne uvjete preživljavaju u obliku sjemenke (npr. grah). Nepovoljne uvjete može predstavljati hladni dio godine (zima), ali i sušno razdoblje (npr. pustinjski uvjeti). Uz prelazak u oblik sjemenke, neke biljke mogu preživjeti i odbacivanjem lišća (neke vrste drveća) ili u obliku podzemne stabljike (npr. tulipan).

16/36

Kako se naziva složeno urođeno ponašanje koje se ne mora učiti?

C
Instinkt
Instinkti su složena urođena ponašanja koja se ne moraju učiti. Instinkti su bitni za preživljavanje i vezani su uz osnovne životne funkcije (npr. pronalaženje hrane, briga za potomstvo). Primjerice, instinkt je praščića sisati majčino mlijeko, a pauka pletenje mreže.

17/36

Kako mogu komunicirati neke životinje unutar skupine?

B
Svi su odgovori točni
Životinje unutar skupine mogu komunicirati govorom tijela, zvukovima i svjetlošću. Primjerice, majmuni govorom tijela mogu upozoriti na opasnost tako što prave različite grimase i pokazuju zube. Vukovi zvukom, odnosno zavijanjem obavještavaju ostale članove zajednice na uspješan lov. Ženke krijesnica svjetlošću ukazuju mužjacima gdje se nalaze i tako međusobno komuniciraju.

18/36

Koji organizmi tvore plankton koji sudjeluje u proizvodnji kisika?

B
Autotrofni protisti i cijanobakterije
Dio planktona koji vrši fotosintezu čine autotrofni protisti i cijanobakterije. Plankton se ne kreće aktivno, već je nošen gibanjima vode. Planktonski su organizmi važni za ukupnu proizvodnju kisika i organske tvari s obzirom na to da mora i oceani prekrivaju najveći dio Zemljine površine.

19/36

Koji se organizmi smatraju temeljem života na Zemlji?

B
Autotrofni organizmi
Autotrofni se organizmi smatraju temeljem života na Zemlji jer procesom fotosinteze stvaraju organske spojeve (hranu) i kisik. Primjerice, kisik je plin važan za stvaranje ozonskog omotača. Ozonski je omotač omogućio razvoj života na kopnu jer spriječava prodor štetnog Sunčevog zračenja za živi svijet do površine Zemlje.

20/36

Kako se naziva prelazak životinja na novo stanište?

C
Migracija
Migracija je prelazak životinja na novo stanište. Primjerice, neke ptice zbog nedostatka hrane u određenom dijelu godine (najčešće ujesen) lete na nova staništa, odnosno migriraju u toplije krajeve. To su ptice selice, npr. patke, guske, rode, lastavice itd.

21/36

Kakav je primjer simbioza ose najeznice i gusjenice leptira kupusnog bijelca?

B
Osa najeznica ima korist, a gusjenica trpi štetu
Osa najeznica ima korist, a gusjenica leptira kupusnog bijelca trpi štetu. Osa polaže jajašca u gusjenicu, gdje se potom ta jajašca razvijaju, a kada se razviju gusjenica ugiba. Općenito, odnosi u simbiozi mogu biti različiti: pozitivni za obje vrste, pozitivni za jednu vrstu i negativni za drugu ili pozitivni za jednu vrstu i neutralni za drugu.

22/36

Kakav je primjer simbioza vlasulje i ribe klauna?

A
Oba organizma imaju korist
Vlasulja i riba klaun primjer su simbioze dvaju organizama pri čemu oba imaju korist. Vlasulja ima žarne stanice koje ne štete ribe klaunu te joj pružaju sigurno mjesto od grabežljivaca, a riba klaun pokretima svoga tijela potiče cirkulaciju morske vode, čime opskrbljuje vlasulju hranjivim tvarima i svježom vodom s kisikom.

23/36

Koji je plin nužan za stanično disanje?

A
Kisik
Kisik je plin koji omogućuje proces staničnog disanja. Osim za dobivanje energije u procesu staničnog disanja, kisik je važan i u procesima razgradnje hranjivih tvari.

24/36

Što je instinkt?

C
Urođeno ponašanje
Instinkti su složena urođena ponašanja koja se ne moraju učiti. Instinkti su bitni za preživljavanje i vezani su uz osnovne životne funkcije (npr. pronalaženje hrane, briga za potomstvo). Primjerice, instinkt je praščića sisati majčino mlijeko, a pauka pletenje mreže.

25/36

Koji je od navedenih organizama proizvođač u hranidbenom lancu?

C
Hrast
Hrast je biljka i proizvođač u hranidbenom lancu. Biljke, alge, bakterije i protisti koji vrše fotosintezu su autotrofni organizmi i nazivaju se proizvođačima. Proizvođači se uvijek nalaze na početku svake hranidbene mreže i hrandibenog lanca. Proizvođači pretvaraju svjetlosnu energiju Sunca u kemijsku energiju pohranjenu u hrani, odnosno molekuli glukoze, koja nastaje fotosintezom.

26/36

Koji je od navedenih organizama autotrof?

C
Cijanobakterija
Cijanobakterija je autotrofni organizam. Autotrofni organizmi sami sebi stvaraju hranu procesom fotosinteze. Oni uz pomoć Sunčeve energije te uz prisutnost vode i ugljikova dioksida, stvaraju hranu (organske spojeve) i kisik. Vrganj i čovjek su heterotrofni organizmi, što znači da uzimaju hranu iz okoliša.

27/36

Koji organizmi preživljavaju nepovoljne uvjete prelaskom u oblik spore?

B
Bakterije
Bakterije se nepovoljnim uvjetima prilagođavaju prelaskom u oblik spore. Kada ponovno nastupe povoljni uvjeti, iz spore se razvije bakterija. Bakterije u obliku spore mogu preživjeti nepovoljne uvjete nekoliko tisuća godina.

28/36

Zašto se gušteri ponekad sunčaju?

B
Jer nemaju stalnu temperaturu tijela
Gušteri nemaju stalnu temperaturu tijela, već moraju koristiti toplinsku energiju iz okoliša kako bi postigli tjelesnu temperaturu potrebnu za normalno funkcioniranje i održavanje homeostaze. Gušteri se zato ponekad sunčaju kako bi se zagrijali ako se nalaze na prehladnom mjestu ili se premjeste u sjenu ako se nalaze na pretoplom mjestu.

29/36

Kako tulipan preživljava nepovoljne životne uvjete u hladnom dijelu godine?

C
U obliku podzemne stabljike
Tulipan nepovoljne životne uvjete preživljava u obliku podzemne stabljike (lukovice tulipana). Neke druge biljke mogu preživjeti i odbacivanjem lišća (neke vrste drveća) ili u obliku sjemenke (npr. grah). Nepovoljne uvjete može predstavljati hladni dio godine (zima), ali i sušno razdoblje (npr. pustinjski uvjeti).

30/36

Koje od navedenih životinja žive u jatu?

A
Zebe
Zebe su ptice koje žive u jatu. Jato je skupina ptica koje se povremeno okupljaju ili trajno žive zajedno. Ptice se mogu udružiti u jato radi zajedničke potrage za hranom, gniježdenja, spavanja ili selidbe u toplija područja. Primjerice, zebe se udružuju radi traženja hrane. Srdele žive u plovi, a pčele u roju.

31/36

Što su trnovi kaktusa?

B
Reducirani listovi
Trnovi kaktusa su reducirani listovi. To je specifična prilagodba kaktusa na preživljavanje ekstremnih uvjeta. Reduciranjem listova smanjuje se gubitak vode procesom transpiracije preko njihove površine .

32/36

Što nastaje procesom fotosinteze?

C
Organski spojevi (hrana) i kisik
Fotosintezom, uz pomoć Sunčeve energije te uz prisutnost vode i ugljikova dioksida nastaje hrana (organski spojevi) i kisik. Autotrofni organizmi provode proces fotosinteze i tako sami sebi stvaraju hranu. Autotrofi su biljke, alge, autotrofni protisti i autotrofne bakterije (npr. cijanobakterije).

33/36

Kako se nazivaju organizmi koji sami sebi stvaraju hranu procesom fotosinteze?

A
Autotrofni organizmi
Autotrofni organizmi sami sebi stvaraju hranu procesom fotosinteze. Autotrofi su biljke, alge, autotrofni protisti i autotrofne bakterije (npr. cijanobakterije). Oni uz pomoć Sunčeve energije te uz prisutnost vode i ugljikova dioksida, stvaraju hranu (organske spojeve) i kisik.

34/36

Kako se naziva zajednica lavova?

B
Čopor
Zajednica lavova naziva se čopor. Čopor je manja zajednica životinja, najčešće predvođena najjačim mužjakom. U čoporima žive lavovi, vukovi, hijene, divlji psi. Takav način suživota često predstavlja mnoge prednosti, primjerice u pronalaženju hrane i obrani.

35/36

Koja je od navednih simbioza primjer koristi za oba organizma?

B
Vlasulja i riba klaun
Vlasulja i riba klaun primjer su simbioze dvaju organizama pri čemu oba imaju korist. Vlasulja ima žarne stanice koje ne štete ribe klaunu te joj pružaju sigurno mjesto od grabežljivaca, a riba klaun pokretima svoga tijela potiče cirkulaciju morske vode, čime opskrbljuje vlasulju hranjivim tvarima i svježom vodom s kisikom.

36/36

U koji oblik energije proizvođači pretvaraju svjetlosnu energiju Sunca?

C
U kemijsku energiju
Proizvođači pretvaraju svjetlosnu energiju Sunca u kemijsku energiju pohranjenu u hrani, odnosno molekuli glukoze, koja nastaje fotosintezom. Biljke, alge, bakterije i protisti koji vrše fotosintezu su autotrofni organizmi i nazivaju se proizvođačima. Proizvođači se uvijek nalaze na početku svake hranidbene mreže i hrandibenog lanca.

Kreirajte svoj Kwizard račun

Recite nam nešto o sebi! Ove informacije će nam pomoći da prilagodimo Kwizard iskustvo.


Prijavi se


ili se registriraj ovdje