Kwiz učenje

0/38
Pojašnjenje

Koji hrvatski znanstvenik je dobio Nobelovu nagradu 1939. godine?

Pojašnjenje
Hrvatski znanstvenik Lavoslav Ružička je 1939. godine dobio Noelovu ngradu za kemiju. Ujedno je prvi Hrvat koji je primio Nobelovu nagradu.
Pojašnjenje

Tehnološka otkrića u prvoj polovici XX. stoljeća su napredovala jako brzo zbog:

Pojašnjenje
U prvoj polovici XX. stoljeća tehnološka otkrića su brzo mijenjala život sve većeg broja ljudi najviše zahvaljujući električnoj energiji. Razvija se električna željeznica kao i niz kućanskih aparata za široku uporabu.
Pojašnjenje

Među navedenim slikarima izbaci uljeza.

Pojašnjenje
Uljez je Leonardo da Vinci, koji je kao slikar djelovao u 15. i 16. stoljeću. Preostali slikari pripadaju 20. stoljeću, a njihov rad karakterizira novi pravac u umjetnosti nazvan modernizam, a unutar njega pravac nadrealizam.
Pojašnjenje

Gdje su održane posljednje Olimpijske igre prije izbijanja Drugog svjetskog rata?

Pojašnjenje
Posljednje međuratne Olimpijske igre održane su u Berlinu 1936. godine. Tada je na vlasti bio Hitler i njegova nacistička stranka. Na ovim igrama sudjelovali su i afroamerički sportaši, a Hitler je propagirao rasizam te se priča da nije htio čestitati atletičaru Jessu Owensu.
Pojašnjenje

Iz Amerike je po svijetu proširena nova vrsta glazbe 1920-ih godina. Ova vrsta popularna je i danas, a zove se:

Pojašnjenje
Među afroameričkim stanovništvom SAD-a potkraj 19. stoljeća nastala je jazz glazba, pod utjecajem narodne glazbe afričkih naroda i moderne glazbe. Smatra se da je jazz nastao u gradu New Orleansu. Najpopularniji instrumenti su saksofon, klavir, tuba, klavir i sl.
Pojašnjenje

Gdje se dodjeljuje Nobelova nagrada?

Pojašnjenje
Nobelova nagrada dobila je ime po Alfredu Nobelu, švedskom kemičaru koji je izumio dinamit. Prodajom dinamita obogatio se i dio bogatstva ostavio je za nagrade koje će se dodjeljivati svake godine za fiziku, kemiju, medicinu, književnost, mir i ekonomiju. Nagrada se dodjeljuje u glavnom gradu Švedske, Stockholmu. Nobelova nagrada za mir dodjeljuje se u Oslu, glavnom gradu Norveške.
Pojašnjenje

Među navedenim hrvatskim znanstvenicima izdvoji onoga koji nije primio Nobelovu nagradu:

Pojašnjenje
Andrija Štampar bio je liječnik i osnivač Škole narodnog zdravlja, dekan medicinskog fakulteta, ali nije imao postignuća zbog kojih bi bio nagrađen Nobelovom nagradom. Lavoslav Ružička dobio je Nobelovu nagradu za kemiju 1939. godine, a Vladimir Prelog isto za kemiju 1975. godine.
Pojašnjenje

U Sjedinjenim Američkim Državama još je prije Prvog svjetskog rata počela rasti jedna industrija, a posebno nakon rata doživjela je procvat. Koja je to industrija bila?

Pojašnjenje
Henry Ford je 1908. godine počeo serijsku proizvodnju automobila, a konstruiranjem Modela T započela je masovna proizvodnja, čime je došlo do naglog procvata automobilske industrije u SAD-u.
Pojašnjenje

Tko je među ponuđenima bio prvi poznatiji animator dugometražnih crtanih filmova?

Pojašnjenje
Razvoj animiranih filmova počeo je nakon Prvog svjetskog rata. Tako je prvi zvučni animirani film bio Parobrod Willie, čiji je tvorac Walt Disney. Ovaj animator tvorac je nekih od najpoznatijih crtanih klasika i vrlo brzo stekao je popularnost, koja traje do danas.
Pojašnjenje

Izradu atomske bombe omogućilo je otkriće:

Pojašnjenje
Razvojem fizike otkriveni su procesi cijepanja i spajanja atoma, pri čemu se oslobađa velika količina energije, nazvana atomska energija. Ova vrsta energije omogućila je izradu prve atomske bombe, koja je korištena u Drugom svjetskom ratu.
Pojašnjenje

Koji je moderni uređaj među navedenima izumljen između dva svjetska rata?

Pojašnjenje
U Sjedinjenim Američkim Državama došlo je do pojave prvog televizijskog prijemnika, odnosno uređaja koji je osim zvuka prenosio i sliku. No, razvoj i popularnost televizora nije porasla u ovom razdoblju, nego tek poslije Drugog svjetskog rata.
Pojašnjenje

Astronom Edwin Hubble je dokazao da se svemir…

Pojašnjenje
Američki astronom Edwin Hubble je dokazao da se svemir širi i tako omogućio nastanak teorije velikog praska.
Pojašnjenje

Cepelin ili:

Pojašnjenje
Nakon Prvog svjetskog rata dolazi do razvoja i napretka putničkog prometa. Tako je Ferdinand von Zeppelin izumio zračni brod tj. cepelin kao sredstvo za prijevoz putnika zrakom. Cepelini su se prestali upotrebljavati nakon nesreće cepelina Hindenburg 1937. u kojoj je poginulo 33 putnika.
Pojašnjenje

Među navedenim znanostima između dva svjetska rata posebno su velika otkrića bila u:

Pojašnjenje
Znanstvenici koji rade na otkrivanju tragova prošlosti, tj. arheolozi nakon Prvog svjetskog rata pronašli su neka od najvećih otkrića. Pronašli su grad Mohendžo Daro, grad stare indijske civilizacije, otkrili grobnicu egipatskog faraona Tutankamona, pronađeni su ostatci pračovjeka, grad Knos na Kreti i mnoga druga otkrića.
Pojašnjenje

Niels Bohr otkrio je:

Pojašnjenje
Na području kemije i fizike nakon Prvog svjetskog rata došlo je brojnih otkrića. Jedno od najvažnijih za daljnji razvoj kemije i fizike je otkriće strukture atoma, koje se pripisuje Nielsu Bohru. Ernest Rutherford imenovao je proton i izveo prvu nuklearnu reakciju.
Pojašnjenje

U Americi je 1920. godine s emitiranjem počeo:

Pojašnjenje

Do 1927. godine snimani su kakvi filmovi?

Pojašnjenje
1927. godine snimljen je prvi zvučni film "Pjevač jazza". Do tada su filmove pratili pijanisti s glazbom, a tekst glumaca je bio prikazan na ekranu. To su bili nijemi filmovi. Nakon 1927. godine počinju se snimati zvučni filmovi, u kojima je zvuk već snimljen.
Pojašnjenje

Prvi antibiotik na svijetu otkrio je:

Pojašnjenje
Britanski mikrobiolog Alexander Fleming otkrio je da jedna vrsta plijesni uništava bakterije i nazvao ju je penicilin. To je bio prvi antibiotik, ali je njegova ljekovitost otkrivena tek nekoliko godina kasnije.
Pojašnjenje

Koje godine je počeo emitirati Radio Zagreb?

Pojašnjenje
U ranim godinama modernih medija posebno je bio popularan radio. Radio Zagreb počeo je emitirati 1926. Prva spikerica bila je Božena Begović.
Pojašnjenje

Koje godine je izveden prvi samostalni let zrakoplovom preko Atlantskog oceana bez slijetanja?

Pojašnjenje
Prvi samostalni let zrakoplovom bez slijetanja preko Atlantskog oceana je 1927. izveo Amerikanac Charles Lindbergh.
Pojašnjenje

Koje godine je izgrađena Hooverova brana na rijeci Colorado u SAD-u?

Pojašnjenje
Radi gradnje hidroelektrane, 1936. godine je rijeka Colorado u SAD-u pregrađena golemom Hooverovom branom.
Pojašnjenje

Nakon Prvog svjetskog rata najviše dolazi do razvoja:

Pojašnjenje
Kako je rat završio, financijska sredstva koja su služila za financiranje ratovanja i oružja, mogla su se upotrijebiti za razvoj znanosti. Pri tome je došlo do najvećeg razvoja prirodnih i društvenih znanosti, unutar kojih su doneseni neki od velikih izuma poput penicilina, radara, zvučnog filma, televizijskog prijemnika i slično.
Pojašnjenje

Električnu energiju proizvodimo u:

Pojašnjenje
Električnu energiju proizvodimo u elektranama. Termoelektrane kao gorivo koriste ugljen, naftu ili plin, a hidroelektrane koriste snagu vode.
Pojašnjenje

Prva žena koja je preletjela Atlantik zvala se:

Pojašnjenje
Amelia Earhart bila je prva žena koja je preletjela Atlantik sama 1932. godine. Amelia je bila američka pilotkinja koja je svojim pothvatom stekla slavu i napravila korak naprijed za žensku emancipaciju u zrakoplovstvu.
Pojašnjenje

Koje vozilo je bila konkurencija zrakoplovima u međuratnim godinama?

Pojašnjenje
Zračni brodovi, cepelini, su bili konkurencija zrakoplovima u međuratnom perioudu. No zbog manje sigurnosti prekinuta je njihova uporaba u putničkom prometu.
Pojašnjenje

Kako se naziva najprestižnija filmska nagrada Američke akademije znanosti i umjetnosti?

Pojašnjenje
Prestižna filmska nagrada "Oscar" prvi puta je dodijeljena 1929. godine. Američka akademija znanosti i umjetnosti počela je s organizacijom ove dodjele kako bi nagradila sudionike u filmskoj industriji. Ova nagrada dodjeljuje se i danas.
Pojašnjenje

Koja je umjetnost poznata pod nazivom “sedma umjetnost”?

Pojašnjenje
„Sedma umjetnost“ naziv je za filmsku umjetnost, koja se počela razvijati 1920-ih godina pojavom zvučnog filma. Kao središte filmske umjetnosti bio je Hollywood u SAD-u.
Pojašnjenje

Prva žena koja je samostalno zrakoplovom preletjela Atlantski ocean bila je:

Pojašnjenje
Prva žena koja je samostalno zrakoplovom preletjela Atlantski ocean bila je Amelia Earhart i to 1928. Nestala je tijekom leta nad Tihim oceanom 1937. godine.
Pojašnjenje

Koju je rijeku pregradila golema Hooverova brana?

Pojašnjenje
Radi gradnje hidroelektrane, 1936. godine je rijeka Colorado u SAD-u pregrađena golemom Hooverovom branom.
Pojašnjenje

Vrijedno arheološko otkriće iz 1922. godine bilo je…

Pojašnjenje
Značajno arheološko otkriće iz 1922. godine je pronalazak grobnice faraona Tutankamona u Egiptu s mnogo vrijednih arheoloških nalaza. Ekspediciju je vodio britanski arheolog Howard Carter.
Pojašnjenje

Albert Einsten poznat je po:

Pojašnjenje
Albert Einstein ostat će zapamćen po svom doprinosu fizici jer je objavio teoriju relativnosti. Na temelju te teorije došlo je do napretka fizike i drugih prirodnih znanosti, kao što je astronomija. Za objavu teorije Einstein je dobio Nobelovu nagradu za fiziku 1921. godine.
Pojašnjenje

Prvi let preko Atlantika izveden je 1927. godine, a let je bio:

Pojašnjenje
Prvi let kojim se preletio Atlantik izveo je Charles Lindbergh 1927. godine. Letio je od New Yorka (SAD) do Pariza (Francuska), a let je trajao oko 33 sata. Ovaj pothvat omogućio je razvoj zrakoplovne industrije i prijevoza putnika između kontinenata.
Pojašnjenje

Koje godine je utemeljena prva televizijska tvrtka i gdje?

Pojašnjenje
Izumom televizora počele su se razvijati televizijske postaje koje su emitirale programe. Prva televizijska tvrtka, američki CBS, utemljena je 1931. godine.
Pojašnjenje

Tko je izveo prvi samostalni let zrakoplovom bez slijetanja preko Atlantskog oceana?

Pojašnjenje
Prvi samostalni let zrakoplovom bez slijetanja preko Atlantskog oceana je 1927. izveo Amerikanac Charles Lindbergh.
Pojašnjenje

Prvi izravni televizijski prijenos je prenosio…

Pojašnjenje

Tko je otkrio penicilin?

Pojašnjenje
Škotski mikrobiolog Alexander Fleming je 1928. godine iz jedne vrste plijesni izdvojio stvar koju nazivamo penicilin. Penicilin je ubijao većinu vrsta bakterija. Masovna proizvodnja antibiotika penicilina je započela tek 40-ih godina prošlog stoljeća.
Pojašnjenje

Jesse Owens bio je:

Pojašnjenje
Afroamerikanac Jesse Owens nastupao je pod zastavom SAD-a na Olimpijskim igrama u Berlinu 1936. godine. Natjecao se u atletici i osvojio je četiri zlatne medalje. Zbog svoje boje kože, bio je na meti nacističke rasističke politike, pa postoji priča da mu je Hitler odbio čestitati na pobjedi zbog toga.
Pojašnjenje

U međuratnom razdoblju počinju se graditi prvi:

Pojašnjenje
Kako je nakon Prvog svjetskog rata došlo do naglog razvoja svih grana gospodarstva, tako je došlo i do novih ideja u graditeljstvu. Poboljšane su tehnike proizvodnje betona i čelika, što je omogućilo gradnju prvih nebodera. Najviši neboder na svijetu u to doba bila je zgrada Empire State Building u New Yorku.

Uspješno si završio kviz, ovo su tvoji rezultati.

0 / 0
Točni odgovori

1/38

Koji hrvatski znanstvenik je dobio Nobelovu nagradu 1939. godine?

C
Lavoslav Ružička
Hrvatski znanstvenik Lavoslav Ružička je 1939. godine dobio Noelovu ngradu za kemiju. Ujedno je prvi Hrvat koji je primio Nobelovu nagradu.

2/38

Tehnološka otkrića u prvoj polovici XX. stoljeća su napredovala jako brzo zbog:

C
Uporabe električne energije
U prvoj polovici XX. stoljeća tehnološka otkrića su brzo mijenjala život sve većeg broja ljudi najviše zahvaljujući električnoj energiji. Razvija se električna željeznica kao i niz kućanskih aparata za široku uporabu.

3/38

Među navedenim slikarima izbaci uljeza.

B
Leonardo da Vinci
Uljez je Leonardo da Vinci, koji je kao slikar djelovao u 15. i 16. stoljeću. Preostali slikari pripadaju 20. stoljeću, a njihov rad karakterizira novi pravac u umjetnosti nazvan modernizam, a unutar njega pravac nadrealizam.

4/38

Gdje su održane posljednje Olimpijske igre prije izbijanja Drugog svjetskog rata?

A
U Berlinu
Posljednje međuratne Olimpijske igre održane su u Berlinu 1936. godine. Tada je na vlasti bio Hitler i njegova nacistička stranka. Na ovim igrama sudjelovali su i afroamerički sportaši, a Hitler je propagirao rasizam te se priča da nije htio čestitati atletičaru Jessu Owensu.

5/38

Iz Amerike je po svijetu proširena nova vrsta glazbe 1920-ih godina. Ova vrsta popularna je i danas, a zove se:

D
Jazz
Među afroameričkim stanovništvom SAD-a potkraj 19. stoljeća nastala je jazz glazba, pod utjecajem narodne glazbe afričkih naroda i moderne glazbe. Smatra se da je jazz nastao u gradu New Orleansu. Najpopularniji instrumenti su saksofon, klavir, tuba, klavir i sl.

6/38

Gdje se dodjeljuje Nobelova nagrada?

B
U Švedskoj
Nobelova nagrada dobila je ime po Alfredu Nobelu, švedskom kemičaru koji je izumio dinamit. Prodajom dinamita obogatio se i dio bogatstva ostavio je za nagrade koje će se dodjeljivati svake godine za fiziku, kemiju, medicinu, književnost, mir i ekonomiju. Nagrada se dodjeljuje u glavnom gradu Švedske, Stockholmu. Nobelova nagrada za mir dodjeljuje se u Oslu, glavnom gradu Norveške.

7/38

Među navedenim hrvatskim znanstvenicima izdvoji onoga koji nije primio Nobelovu nagradu:

B
Andrija Štampar
Andrija Štampar bio je liječnik i osnivač Škole narodnog zdravlja, dekan medicinskog fakulteta, ali nije imao postignuća zbog kojih bi bio nagrađen Nobelovom nagradom. Lavoslav Ružička dobio je Nobelovu nagradu za kemiju 1939. godine, a Vladimir Prelog isto za kemiju 1975. godine.

8/38

U Sjedinjenim Američkim Državama još je prije Prvog svjetskog rata počela rasti jedna industrija, a posebno nakon rata doživjela je procvat. Koja je to industrija bila?

A
Automobilska
Henry Ford je 1908. godine počeo serijsku proizvodnju automobila, a konstruiranjem Modela T započela je masovna proizvodnja, čime je došlo do naglog procvata automobilske industrije u SAD-u.

9/38

Tko je među ponuđenima bio prvi poznatiji animator dugometražnih crtanih filmova?

C
Walt Disney
Razvoj animiranih filmova počeo je nakon Prvog svjetskog rata. Tako je prvi zvučni animirani film bio Parobrod Willie, čiji je tvorac Walt Disney. Ovaj animator tvorac je nekih od najpoznatijih crtanih klasika i vrlo brzo stekao je popularnost, koja traje do danas.

10/38

Izradu atomske bombe omogućilo je otkriće:

C
Atomske energije
Razvojem fizike otkriveni su procesi cijepanja i spajanja atoma, pri čemu se oslobađa velika količina energije, nazvana atomska energija. Ova vrsta energije omogućila je izradu prve atomske bombe, koja je korištena u Drugom svjetskom ratu.

11/38

Koji je moderni uređaj među navedenima izumljen između dva svjetska rata?

D
Televizor
U Sjedinjenim Američkim Državama došlo je do pojave prvog televizijskog prijemnika, odnosno uređaja koji je osim zvuka prenosio i sliku. No, razvoj i popularnost televizora nije porasla u ovom razdoblju, nego tek poslije Drugog svjetskog rata.

12/38

Astronom Edwin Hubble je dokazao da se svemir…

C
Širi
Američki astronom Edwin Hubble je dokazao da se svemir širi i tako omogućio nastanak teorije velikog praska.

13/38

Cepelin ili:

A
Zračni brod
Nakon Prvog svjetskog rata dolazi do razvoja i napretka putničkog prometa. Tako je Ferdinand von Zeppelin izumio zračni brod tj. cepelin kao sredstvo za prijevoz putnika zrakom. Cepelini su se prestali upotrebljavati nakon nesreće cepelina Hindenburg 1937. u kojoj je poginulo 33 putnika.

14/38

Među navedenim znanostima između dva svjetska rata posebno su velika otkrića bila u:

B
Arheologiji
Znanstvenici koji rade na otkrivanju tragova prošlosti, tj. arheolozi nakon Prvog svjetskog rata pronašli su neka od najvećih otkrića. Pronašli su grad Mohendžo Daro, grad stare indijske civilizacije, otkrili grobnicu egipatskog faraona Tutankamona, pronađeni su ostatci pračovjeka, grad Knos na Kreti i mnoga druga otkrića.

15/38

Niels Bohr otkrio je:

B
Strukturu atoma
Na području kemije i fizike nakon Prvog svjetskog rata došlo je brojnih otkrića. Jedno od najvažnijih za daljnji razvoj kemije i fizike je otkriće strukture atoma, koje se pripisuje Nielsu Bohru. Ernest Rutherford imenovao je proton i izveo prvu nuklearnu reakciju.

16/38

U Americi je 1920. godine s emitiranjem počeo:

C
radio-program
U Americi je 1920. godine s emitiranjem počeo radio-program.

17/38

Do 1927. godine snimani su kakvi filmovi?

C
Nijemi
1927. godine snimljen je prvi zvučni film "Pjevač jazza". Do tada su filmove pratili pijanisti s glazbom, a tekst glumaca je bio prikazan na ekranu. To su bili nijemi filmovi. Nakon 1927. godine počinju se snimati zvučni filmovi, u kojima je zvuk već snimljen.

18/38

Prvi antibiotik na svijetu otkrio je:

C
Alexander Fleming
Britanski mikrobiolog Alexander Fleming otkrio je da jedna vrsta plijesni uništava bakterije i nazvao ju je penicilin. To je bio prvi antibiotik, ali je njegova ljekovitost otkrivena tek nekoliko godina kasnije.

19/38

Koje godine je počeo emitirati Radio Zagreb?

C
1926.
U ranim godinama modernih medija posebno je bio popularan radio. Radio Zagreb počeo je emitirati 1926. Prva spikerica bila je Božena Begović.

20/38

Koje godine je izveden prvi samostalni let zrakoplovom preko Atlantskog oceana bez slijetanja?

B
1927.
Prvi samostalni let zrakoplovom bez slijetanja preko Atlantskog oceana je 1927. izveo Amerikanac Charles Lindbergh.

21/38

Koje godine je izgrađena Hooverova brana na rijeci Colorado u SAD-u?

A
1936.
Radi gradnje hidroelektrane, 1936. godine je rijeka Colorado u SAD-u pregrađena golemom Hooverovom branom.

22/38

Nakon Prvog svjetskog rata najviše dolazi do razvoja:

B
Prirodnih i društvenih znanosti
Kako je rat završio, financijska sredstva koja su služila za financiranje ratovanja i oružja, mogla su se upotrijebiti za razvoj znanosti. Pri tome je došlo do najvećeg razvoja prirodnih i društvenih znanosti, unutar kojih su doneseni neki od velikih izuma poput penicilina, radara, zvučnog filma, televizijskog prijemnika i slično.

23/38

Električnu energiju proizvodimo u:

A
Elektranama
Električnu energiju proizvodimo u elektranama. Termoelektrane kao gorivo koriste ugljen, naftu ili plin, a hidroelektrane koriste snagu vode.

24/38

Prva žena koja je preletjela Atlantik zvala se:

A
Amelia Earhart
Amelia Earhart bila je prva žena koja je preletjela Atlantik sama 1932. godine. Amelia je bila američka pilotkinja koja je svojim pothvatom stekla slavu i napravila korak naprijed za žensku emancipaciju u zrakoplovstvu.

25/38

Koje vozilo je bila konkurencija zrakoplovima u međuratnim godinama?

C
Cepelin
Zračni brodovi, cepelini, su bili konkurencija zrakoplovima u međuratnom perioudu. No zbog manje sigurnosti prekinuta je njihova uporaba u putničkom prometu.

26/38

Kako se naziva najprestižnija filmska nagrada Američke akademije znanosti i umjetnosti?

D
Oscar
Prestižna filmska nagrada "Oscar" prvi puta je dodijeljena 1929. godine. Američka akademija znanosti i umjetnosti počela je s organizacijom ove dodjele kako bi nagradila sudionike u filmskoj industriji. Ova nagrada dodjeljuje se i danas.

27/38

Koja je umjetnost poznata pod nazivom “sedma umjetnost”?

D
Film
„Sedma umjetnost“ naziv je za filmsku umjetnost, koja se počela razvijati 1920-ih godina pojavom zvučnog filma. Kao središte filmske umjetnosti bio je Hollywood u SAD-u.

28/38

Prva žena koja je samostalno zrakoplovom preletjela Atlantski ocean bila je:

B
Amelia Earhart
Prva žena koja je samostalno zrakoplovom preletjela Atlantski ocean bila je Amelia Earhart i to 1928. Nestala je tijekom leta nad Tihim oceanom 1937. godine.

29/38

Koju je rijeku pregradila golema Hooverova brana?

B
Rijeku Colorado
Radi gradnje hidroelektrane, 1936. godine je rijeka Colorado u SAD-u pregrađena golemom Hooverovom branom.

30/38

Vrijedno arheološko otkriće iz 1922. godine bilo je…

B
Otkriće grobnice faraona Tutankamona
Značajno arheološko otkriće iz 1922. godine je pronalazak grobnice faraona Tutankamona u Egiptu s mnogo vrijednih arheoloških nalaza. Ekspediciju je vodio britanski arheolog Howard Carter.

31/38

Albert Einsten poznat je po:

C
Teoriji relativnosti
Albert Einstein ostat će zapamćen po svom doprinosu fizici jer je objavio teoriju relativnosti. Na temelju te teorije došlo je do napretka fizike i drugih prirodnih znanosti, kao što je astronomija. Za objavu teorije Einstein je dobio Nobelovu nagradu za fiziku 1921. godine.

32/38

Prvi let preko Atlantika izveden je 1927. godine, a let je bio:

B
Od New Yorka do Pariza
Prvi let kojim se preletio Atlantik izveo je Charles Lindbergh 1927. godine. Letio je od New Yorka (SAD) do Pariza (Francuska), a let je trajao oko 33 sata. Ovaj pothvat omogućio je razvoj zrakoplovne industrije i prijevoza putnika između kontinenata.

33/38

Koje godine je utemeljena prva televizijska tvrtka i gdje?

A
1931. godine u SAD-u
Izumom televizora počele su se razvijati televizijske postaje koje su emitirale programe. Prva televizijska tvrtka, američki CBS, utemljena je 1931. godine.

34/38

Tko je izveo prvi samostalni let zrakoplovom bez slijetanja preko Atlantskog oceana?

B
Charles Lindbergh
Prvi samostalni let zrakoplovom bez slijetanja preko Atlantskog oceana je 1927. izveo Amerikanac Charles Lindbergh.

35/38

Prvi izravni televizijski prijenos je prenosio…

C
Olimpijske igre u Berlinu
Prvi izravni televizijski prijenos iz 1936. godine je prenosio Olimpijske igre u Berlinu.

36/38

Tko je otkrio penicilin?

B
Alexander Fleming
Škotski mikrobiolog Alexander Fleming je 1928. godine iz jedne vrste plijesni izdvojio stvar koju nazivamo penicilin. Penicilin je ubijao većinu vrsta bakterija. Masovna proizvodnja antibiotika penicilina je započela tek 40-ih godina prošlog stoljeća.

37/38

Jesse Owens bio je:

D
Sportaš
Afroamerikanac Jesse Owens nastupao je pod zastavom SAD-a na Olimpijskim igrama u Berlinu 1936. godine. Natjecao se u atletici i osvojio je četiri zlatne medalje. Zbog svoje boje kože, bio je na meti nacističke rasističke politike, pa postoji priča da mu je Hitler odbio čestitati na pobjedi zbog toga.

38/38

U međuratnom razdoblju počinju se graditi prvi:

C
Neboderi
Kako je nakon Prvog svjetskog rata došlo do naglog razvoja svih grana gospodarstva, tako je došlo i do novih ideja u graditeljstvu. Poboljšane su tehnike proizvodnje betona i čelika, što je omogućilo gradnju prvih nebodera. Najviši neboder na svijetu u to doba bila je zgrada Empire State Building u New Yorku.

Kreirajte svoj Kwizard račun

Recite nam nešto o sebi! Ove informacije će nam pomoći da prilagodimo Kwizard iskustvo.


Prijavi se


ili se registriraj ovdje