Kartice za učenje

0/30

Voda kao otapalo

Voda je dobro otapalo. U vodi se otapaju različite mineralne tvari i plinovi, primjerice kisik, kojeg živa bića u vodi koriste za disanje. Plinovi se bolje otapaju u vodi što je temperatura vode niža. Na primjer, u hladnim vodama žive organizmi koji trebaju više kisika za život.

Kakva je gustoća zraka u odnosu na gustoću vode?

Gustoća zraka manja je od gustoće vode. Kroz zrak se krećemo lakše (hodanje) nego kroz vodu (plivanje). Uspoređujući dvije različite tvari, gušća je ona koja ima više čestica u jednakom dijelu prostora.

Razlog plutanja leda

Gustoća leda manja je od gustoće tekuće vode te zato led pluta na vodi. Gustoća vode najveća je na 4 °C i voda je tada u tekućem stanju. Hlađenjem se gustoća smanjuje. Voda prelazi u čvrsto agregacijsko stanje kada temperatura padne ispod 0 °C. To je svojstvo vode važno za preživljavanje organizama na dnu, gdje je voda u tekućem stanju.

Povećanjem dubine vode, tlak je:

Tlak je sve veći s povećanjem dubine vode jer je sve veća i ukupna masa vode. Na primjer, što dublje zaronimo, pritišće nas sve veća količina vode i sve veći tlak. Životinje koje žive na velikim dubinama razvile su posebne prilagodbe na visoki tlak. Na primjer, raža ima spljošteno tijelo.

Zamrznemo li vodu u boci, kakav će volumen zauzimati led u odnosu na volumen tekuće vode?

Zamrzavanjem vode nastaje led, koji zauzima veći volumen od tekuće vode. Na primjer, zamrznemo li staklenu bocu napunjenu vodom do vrha, boca će puknuti jer se led širi. Led je čvrsto agregacijsko stanje vode.

Kreirajte svoj Kwizard račun

Recite nam nešto o sebi! Ove informacije će nam pomoći da prilagodimo Kwizard iskustvo.


Prijavi se


ili se registriraj ovdje