Od jurte do supergradova
Ishodišta prvih civilizacija u Aziji
Mezopotamija, odnosno prostor između rijeka Eufrata i Tigrisa, dolina rijeke Ind i Velika kineska nizina prostori su gdje su se razvile prve i značajnije azijske civilizacije.
Petra u Jordanu
Petra je grad koji su izgradili Nabatejci u stijeni u blizini današnjeg grada Wadi Muse u Jordanu. Petra je uvrštena u UNESCO-v popis zaštite i na popis novih svjetskih čuda. Neki od najpoznatijih dijelova Petre su Riznica i Kraljevska grobnica koje, ali osim njih Petra nudi još niz drugih dijelova koje vrijedi posjetiti.
Razlozi smanjenja broja nomada
Zbog uspostave državnih granica i utjecaja modernog načina života smanjuje se broj nomada u Aziji.
Jurta ili čador
Jurta ili čador naziv je za prenosivi kupolasti šator koji koriste nomadi. Osim što im služi kao mjesto boravka, oni se koriste i za zaštitu od velikih hladnoća zimi.
Kulturno-povijesni spomenici u Aziji
Azija ima ogromno povijesno nasljeđe, a u tome nasljeđu treba svakako izdvojiti: Taj Mahal u Indiji, Zabranjeni grad u Pekingu, Angor Wat u Kambodži i Kineski zid koji privlače veliki broj turista.
Sveti gradovi u Aziji
U Aziji nalaze se brojna svetišta različitih religija pa tako imamo Lhasu kao sveti grad budista, Varanasi koji je sveti grad hindusa, Meku kao sveti grad muslimana i Jeruzalem sveti grad kršćana, židova i muslimana.
Važnost Jeruzalema u religijskom smislu
Jeruzalem je sveti grad triju velikih monoteističkih religija. Sveti grad je za muslimane, kršćane i židove. Ondje se nalazi Zid plača koji je ostatak hrama važnog za židove. Prema vjerovanju s jednog od brda uz Jeruzalem Muhamed je uzašao k Alahu, a za kršćane je Jeruzalem važan zbog kraja Isusova života i uskrsnuća.
Razlike u gustoći naseljenosti Azije
Promotrimo li kartu gustoće naseljenosti Azije uočljivo je kako Jugozapadna, Zapadna i Sjeverna Azija imaju malu gustoću naseljenosti što možemo povezati s klimom, reljefom, ali i političkim sukobima u jednom od ovih dijelova. Najgušće su naseljeni dijelovi Istočne i Južne Azije, odnosno Istok Kine, Japan, Korejski poluotok, Indija i Bangladeš.
Političke nestabilnosti na jugozapadu Azije
Prostori na jugozapadu Azije zahvaćeni su sukobima već duži vremenski period, a oni se i dalje ne stišavaju već suprotno, pojavljuju se novi sukobi. Najnoviji ratni sukob na navedenom prostoru je između Izraela i Palestine koji je prešao u rat krajem 2023. godine. Navedeni sukobi izazivaju pad gospodarske razvijenosti i potiču velike emigracije s prostora Jugozapadne Azije.
Razlika urbanog i ruralnog stanovništva u Aziji
U Aziji 51% stanovništva živi u gradovima, a 49% u selima. Usporedimo li to s podacima na razini svijeta gdje prema podacima 55% stanovništva živi u gradovima možemo reći kako u tome segmentu Azija zaostaje.
Megagrad
Megagrad je metropolitansko područje s više od 10 milijuna stanovnika. Neki od primjera megagradova u Aziji su: Osaka, Mumbai, Tokio, Peking, Šangaj, Dhaka,...
Supergrad
Supergrad je naziv za gradsko područje s više od 20 milijuna stanovnika. Najveći supergrad na svijetu je Tokio s nešto više od 37 milijuna stanovnika.
Najveći gradovi Azije
Među pet najvećih gradova Azije smjestili su se: Tokio, Delhi, Šangaj, Dhaka i Peking. Promotrimo li položaj navedenih gradova možemo vidjeti kako su svi smješteni na jugu i istoku Azije dok na zapadu i sjeveru nemamo supergradova, odnosno gradova s više od 20 milijuna stanovnika.
Suvremeni problemi azijskih gradova
Neki od suvremenih problema azijskih gradova su: ekološki problemi, pretjerana urbanizacija, prenapučenost gradova, povećanje troškova održavanja infrastrukture, ekonomska nejednakost,...
Veliki Tokio
Veliki Tokio metropolitransko je područje koje obuhvaća Tokio, Yokohamu, Chibo, Saitamu i Kawasaki. Na navedenom području smjestilo se oko 37 milijuna ljudi i visokorazvijen je dio Japana.
Slamovi
Slam je naziv za sirotinjske četvrti u azijskim gradovima. Slamovi se uglavnom nalaze na rubnim dijelovima grada gdje živi siromašno stanovništvo.