Oceanija

Oceanija

Oceanija je zajedničko ime za više od 25 tisuća otoka u središnjem i jugozapadnom dijelu Tihog oceana s oko 17 milijuna stanovnika. Dijelom su u Oceaniji samostalne države, a neki otoci pripadaju drugim državama.

Otočne skupine u Oceaniji

Oceaniju čine tri velike otočne skupine:
a) Polinezija
b) Mikronezija
c) Melanezija

Polinezija

Polinezija je dobila naziv prema grčkoj riječi (POLY) što označava mnogo nečega u ovome slučaju otoka. Polinezija je najveća otočna skupina koju među ostalim čine Havaji, Novi Zeland i Uskršnji otoci.

Melanezija

Melanezija bi gledamo li grčki korijen riječi značila crni otoci. Neke od otočnih skupina koje pripadaju Melaneziji su: Solomonovi otoci, Fidži, Nova Kaledonija i Nova Gvineja koja pripada i Aziji i Australiji, a drugi je najveći otok svijeta nakon Grenlanda.

Mikronezija

Mikronezija označava male otoke, a čine ju uistinu male otočne skupine među kojima se ističu Maršalovi i Marijanski otoci.

Nastanak atola i lagune

Atoli su koraljni otoci prstenastog oblika karakteristični za Oceaniju koji nastaju oko vulkanskih otoka u tropskim morima. Nakon što takvi vulkanski otoci pod svojom težinom potonu, ostanu koraljni vijenci - atoli, unutar kojih se nalazi plitko more koje nazivamo laguna.

Moai

Moai su kamene ljudske figure koje se nalaze na Uskršnjim otocima. Figure su smještene uglavnom uz obalni dio, a izradili su ih domoroci. Dio ovoga vulkanskog otoka proglašen je nacionalnim parkom te se nalazi na UNESCO-vom popisu zaštićene svjetske baštine.

Klima Oceanije

Oceanija se najvećim dijelom nalazi u žarkom pojasu pa ondje prevladava tropska klima. Obilježja su joj visoke temperature i velika količina padalina tijekom cijele godine.

Primarne i sekundarne djelatnosti u Oceaniji

Od primarnih djelatnosti u Oceaniji su razvijene poljoprivreda i ribarstvo. Od ratarskih kultura uzgajaju se kokosove palme, batat, kava, kakaovac, a od životinjskih vrsta uzgajaju se najviše ovce na Novom Zelandu. Od sekundarnih djelatnosti razvijene su energetika i rudarstvo.

Uloga turizma za gospodarstvo Oceanije

Turizam je jedna od glavnih grana gospodarstva za veliki dio država u Oceaniji. Visoke temperature, čisto more i velika bioraznolikost privlače veliki broj turista svake godine u Oceaniju.

Havaji

Havaji su najveća otočna skupina u Polineziji i jedna od saveznih država SAD-a. Vulkanskog su postanka i predstavljaju jednu od najposjećenijih turističkih destinacija u Oceaniji.

Prirodno-geografska obilježja Novog Zelanda

Novi Zeland dio je Polinezije te se nalazi na samom rubu Pacifičkog vatrenog prstena s toga je i seizmički aktivan prostor. Kroz oba otoka pružaju se mlade nabrane Novozelandske Alpe, a klima koja je najraširenija na Novom Zelandu je umjereno topla vlažna.

Maori

Maori su domorodačko stanovništvo Novog Zelanda.

Haka

Haka je maorski tradicionalni ples koji simbolizira snagu i jedinstveno. Danas je jedna od poznatih atrakcija na nogometnim stadionima širom svijeta gdje se često izvodi.

Sjeverni i Južni otok

Novi Zeland čini nekoliko manjih otočnih skupina i dva velika otoka, a to su Sjeverni i Južni otok. Na Sjevernom otoku nalaze se i najveći i glavni grad Novog Zelanda, a na južnom otoku najviši vrh.

Glavni i najveći grad Novog Zelanda

Glavni grad Novog Zelanda smješten na Sjevernom otoku je Wellington. Također, najveći grad Novog Zelanda, Auckland, smješten je na Sjevernom otoku.

Doseljavanje Hrvata na Novi Zeland

Hrvati se na Novi Zeland počinju seliti u drugoj polovini 19. stoljeća. U početku su se bavili primarnim i sekundarnim djelatnostima i stekli su titulu jednih od najboljih vinara na svijetu. Danas na Novom Zelandu živi oko 100 000 Hrvata.