Monsunska Azija

Monsun

Monsuni su sezonski vjetrovi koji pušu na području Južne i Jugoistočne Azije - monsunske Azije.

Uzrok nastajanja monsuna

Monsuni nastaju zbog razlika u zagrijavanja kopna i mora.

Monsunska Azija

Monsunska Azija je prostor koji obuhvaća Južnu i Jugoistočnu Aziju, odnosno prostor gdje pušu monsuni.

Ljetni monsun

Ljetni monsun puše s mora na kopno u periodu od travnja do rujna. Topao i vlažan zrak koji dolazi s Indijskog oceana donosi velike količine padalina koje doprinose razvoju poljoprivrede, ali ukoliko padaline budu pretjerane može imati i negativne posljedice kao što su poplave.

Važnost ljetnog monsuna za stanovništvo monsunske Azije

Ljetni monsun je važan jer donosi velike količine padalina koje su bitne za uzgoj poljoprivrednih vrsta, npr. riže. S obzirom na to da je prostor monsunske Azije relativno slabo razvijen dio Azije većina stanovništva živi od poljoprivrede i ovise o ljetnim monsunima i kiši koju oni donose.

Zimski monsun

Zimski monsun puše s kopna na more i on je hladan i suh vjetar. Zbog Himalaje izraženije je puhanje na istočnom dijelu kontinenta nego na jugu.

Poljoprivredne vrste u monsunskoj Aziji

Poljoprivredne vrste koje se uzgajaju u prostoru monsunske Azije su: riža, razne žitarice (kukuruz, pšenica), začini, čaj, kava, duhan, pamuk, tropsko voće,...

Tropske kulture namijenjene prodaji i izvozu

Tropske kulture koje su namjenjene izvozu i prodaji su: čajevi, začini, kava, duhan, pamuk, šećerna trska i tropsko voće (mango, anananas,...) i druge.

Začinski otoci

Molučki otoci često nazivani i "Začinskim otocima" nalaze se na prostoru Indonezije, a poznati su po proizvodnji i trgovini začinima s europskim kolonijalnim silama u 16. stoljeću. Neki od začina koji su iz Azije išli prema Europi su: cimet, đumbir, papar,...

Tropski ciklon

Tropski ciklon je vrtložna pokretna oluja koja nastaje u tropskom pojasu te ima veliku razornu moć. Tropski ciklon u Aziji naziva se tajfunom.

Projekt \"Tri klanca\"

Tri klanca je veliki hidroenergetski projekt realiziran u Kini na rijeci Chang Jiang. Hidroelektrana je proradila 2012. godine, a za njenu gradnju bilo je potrebno iseliti 1,3 milijuna ljudi i potopiti 13 gradova i čak 1600 sela. Danas navedena hidroelektrana stvara 10% električne energije potrebne Kini.