Crno zlato pustinja
Najznačajnije hladne pustinje Azije
Hladne pustinje u Aziji nalaze se sjeverno od Sjeverne obratnice, a naziv hladne dobile su zbog niskih temperatura zimi koje idu i do -40 °C. Neke od najznačajnijih hladnih pustinja u Aziji su: Gobi, Kizilkum, Karakum i Takla Makan.
Vruće pustinje Azije
Vruće pustinje imaju visoke temperature cijele godine. Smjestile su se uglavnom oko Sjeverne obratnice, a neke od najznačajnijih u Aziji su: Sirijska pustinja, Rub al-Khali, Lut i Thar.
Povezanost fosilnih goriva i starosti stijena
Dvije trećine poznatih svjetskih rezervi nafte nalazi se u Aziji, a uzrok tomu su stari i prastari dijelovi Azije bogati rudama. Osim fosilnih goriva u Aziji možemo pronaći i brojna nalazišta minerala.
Naftni trokut Azije
Naftni trokut Azije prostor je koji se pruža na jugozapadu Azije, a značajan je po velikim količinama nafte koju imaju u svojim zalihama. Neke od država koje se nalaze u navedenom prostoru su: Saudijska Arabija, Irak, Kuvajt, Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati i Katar.
Barel
Barel prevedeno s engleskog znači bačva, a danas se koristi u svijetu nafte kao mjerna jedinica. Jedan barel obuhvaća 159l litara nafte, a cijena barela nafte se iskazuje u američkim dolarima.
Države s najvećim rezervama nafte na svijetu
Države s najvećim zalihama nafte nalaze se uglavnom u Aziji. Gledamo li podatke iz 2019. godine najbogatija država naftom u svijetu bila je Venezuela, a u Aziji su to Saudijska Arabija, Iran i Irak.
Utjecaj nafte na razvoj gospodarstva azijskih država
Novac koji države zarade prodajom nafte ulaže se u osuvremenjivanje prometnica, gradnju gradova i ulaganje u druge grane gospodarstva.
Upotreba nafte u svakodnevnom životu
Naftu koristimo svakodnevno u raznim oblicima, a da toga možda nismo ni svjesni. Naftu na primjer koristimo za pokretanje vozila, a koristi se i za izradu lijekova i umjetnih gnojiva koji se koriste u širokoj upotrebi.
OPEC
OPEC ili Organizacija država izvoznica nafte je organizacija osnovana radi usklađivanja politike proizvodnje i prodaje nafte. Osnovale su ju Saudijska Arabija, Venezuela, Kuvajt, Irak i Iran.
Izazovi budućnosti povezani s naftom
Budućnost nam nudi izazove po pitanju nafte prvenstveno zbog toga što znamo da njene količine nisu neograničene i da će jednoga dana ponestati. Države se bore s pronalaskom alternativnih proizvoda koji bi jednoga dana mogli zamijeniti naftu.
Načini prijevoza nafte
Nafta se prevozi pomoću naftovoda i putem tankera. Tankeri su veliki brodovi koji su posebno konstruirani za prijevoz nafte.