Australija - osamljeni kontinent

Geografski smještaj Australije

Australija je smještena istočno od početnog meridijana te južno od ekvatora. Australija se nalazi u dva toplinska pojasa, a to su žarki i južni umjereni toplinski pojas.

Najmanji kontinent na svijetu

Australija je sa svojih 7,7 milijuna kvadratnih kilometara najmanji od sedam svjetskih kontinenata te, ne računajući nenaseljenu Antarktiku, kontinent s najmanjim brojem stanovnika. Ipak, promatramo li državu Australiju, radi se o jednoj od najvećih svjetskih država, šestoj u poretku.

Veliki koraljni greben

Veliki koraljni greben nalazi se uz istočnu obalu Australije i najdulji je takav greben u svijetu s duljinom većom od 2.000 kilometara. Ovaj poznati greben posljednjih se desetljeća suočava s opasnošću od izumiranja s obzirom na porast temperature mora zbog klimatskih promjena te zbog povećanog broja turista.

Mora, oceani i zaljevi oko Australije

Australija je na zapadu okružena Indijskim oceanom, a na istoku Tihim oceanom. Na istoku se nalazi Koraljno more, na sjeveru Timorsko i Arafursko more. Torresovim prolazom Australija je odvojena od Nove Gvineje, a Bassovim prolazom od Tasmanije. Na sjeveru Australije nalazi se i zaljev Carpentaria, a na jugu se nalazi Veliki australski zaljev.

Otkriće Australije

Australija je otkrivena 1770. godine, a otkrio ju je James Cook. Nakon kartiranja i istraživanja istočne obale Australije započelo njeno naseljavanje.

Prva stalna naselja u Australiji

Nakon otkrića i kartiranja istočne obale Australije dolazi do osnivanja prvih stalnih naselja. Prvo stalno naselje bila je kažnjenička kolonija osnovana u zaljevu Botany 1788. godine. Iz spomenutog naselja kasnije se razvio danas najveći grad Australije - Sydney.

Upravno-politička organizacija Australije

Australija je podijeljena na 6 saveznih država i dva teritorija. Prema uređenju ona je federalna država i ustavna monarhija.

Savezne države, teritoriji i njihovi glavni gradovi

Savezne države Australije su:
1. Zapadna Australija - glavni grad Perth
2. Južna Australija - glavni grad Adelaide
3. Queensland - glavni grad Brisbane
4. Novi Južni Wales - glavni grad Syndey
5. Victoria - glavni grad Melbourne
6. Tasmanija - glavni grad Hobart

Dva teritorija na prostoru Australije su:
1. Teritorij australskog glavnog grada - Canberra
2. Sjeverni teritorij - glavni grad Darwin

Reljefne cjeline Australije

Australija je reljefno podijeljena na tri reljefne cjeline:
1. Veliko razvodno gorje
2. Zapadnoaustralski ravnjak
3. Srednjoaustralska zavala

Zapadnoaustralski ravnjak

Zapadnoaustralski ravnjak kako mu i samo ime govori zatravnjen je prostor na zapadu Australije i prastarog je postanka. Zbog prastarog postanka obiluje rudama kao što su bakar, cink, željezo,.. Prostor prekrivaju pustinje i polupustinjska područja te je stoga rijetko naseljeno.

Srednjoaustralska zavala

Srednjoaustralska zavala pruža se od zavale rijeke Murray na jugu do zaljeva Carpentaria na sjeveru. Na ovome području nalazi se i slano jezero Eyre te veliki broj arteških bunara zbog kojih područje nosi i naziv Veliki arteški bazen.

Arteška voda

Arteška voda je podzemna voda smještena između dvaju nepropusnih slojeva, a na površinu se dovodi bušenjem arteških bunara. Navedena voda se najviše koristi za navodnjavanje i industriju.

Veliko razvodno gorje

Veliko razvodno gorje nalazi se na istoku kontinenta i dijelu Tasmanije. Prostor je bogat rudama, a ondje se nalazi i najviša australska planina - Australske Alpe s najvišim vrhom Mt. Kosciuszko.

Tipovi klima u Australiji

Na sjeveru Australije pružaju se prašumska i savanska klima gdje padaline donosi ljetni monsun. Na jugozapadu i jugu se pružaju sredozemna i umjereno topla vlažna klima, a većina države u unutrašnjosti ima suhu klimu.

Najvažnije rijeke u Australiji

Najvažnije rijeke u Australiji su Murray koja je i najduža stalna rijeka te rijeka Darling koja je rijeka s najduljim tokom, ali ona zna presušiti zimi. Područja uz navedene rijeke pogodna su za poljoprivredu zbog vodnih resursa koji se koriste za navodnjavanje.

Willy-willies

Willy-willies je naziv za tropske ciklone u Australiji koji dolaze s Pacifika.

Creeks

Creeks je naziv za povremene vodene tokove u Australiji. Creeksovi nastaju za vrijeme velikih količina padalina.

Utjecaj Europljana na floru i faunu Australije

Europljani su dolaskom u Australiju sa sobom doveli i nove životinjske i biljne vrste koje su izmijenile ekosustav Australije. Zbog toga su kasnije osnovani posebni rezervati kako bi se očuvale ugrožene biljne i životinjske vrste karakteristične za to područje.

Endemske vrste u Australiji

Australija je kontinent koji obiluje endemskim vrstama. Tako kao životinjske vrste možemo izdvojiti klokana, koalu, čudnovatog kljunaša,... Kao najpoznatija biljna endemska vrsta za Australiju je eukaliptus.

Uluru

Uluru je monolit građen od crvenog pješčenjaka i jedan od najviših takvih u svijetu sa svojih 863m. Ovaj monolit smatra se svetim mjestom za Aboridžine, a proglašen je nacionalnim parkom i zaštićen je UNESCO-m.