Uloga važnih svjetskih organizacija

Međunarodne organizacije i njihova uloga

Međunarodne organizacije su udruženja država koje imaju zajedničke ciljeve. Neke od uloga su im: očuvanje mira, gospodarski razvoj, bolja suradnja među državama,...

Ujedinjeni narodi

Ujedinjeni narodi su najveća svjetska međunarodna organizacija koja je nastala 1945. nakon Drugog svjetskog rata. Sjedište UN-a nalazi se u New Yorku.

Glavni ciljevi Ujedinjenih naroda

Glavni ciljevi Ujedinjenih naroda su:
- sprječavanje ratnih sukoba
- očuvanje mira
- briga o ljudskim pravima
- sigurnost ljudi u svijetu
- jačanje svjetskog gospodarstva
- rješavanje svjetskih kriza
- humanitarni rad

Glavna tijela UN-a

Glavna tijela UN-a su: Međunarodni sud pravde, Tajništvo, Ekonomsko i socijalno vijeće, Opća skupština i Vijeće sigurnosti.

Opća skupština UN-a

Opću skupštinu UN-a čine je sve države članice Ujedinjenih naroda i sastaju se na redovnim godišnjim zasjedanjima koje saziva većinski izabran predsjednik. S druge strane, Tajništvo vodi sve administrativne poslove UN-a, a glavni tajnik se bira svakih pet godina na Općoj skupštini.

Vijeće sigurnosti UN-a

Vijeće sigurnosti UN-a tijelo je pri UN-u koje vodi brigu o sigurnosti i očuvanju mira. Vijeće sigurnosti sastoji se od pet stalnih (SAD, Kina, Francuska, Velika Britanija i Rusija) i deset nestalnih članica.

Međunarodni sud pravde

Međunarodni sud pravde ima sjedište u nizozemskom gradu Hagu i glavno je sudbeno tijelo UN-a. Glavna zadaća mu je rješavanje sporova između država članica.

Ekonomsko i socijalno vijeće

Ekonomsko i socijalno vijeće kao glavnu ulogu ima borbu za ekonomski, gospodarski, socijalni i kulturni razvoj država članica.

Ulazak Hrvatske u Ujedinjene narode

Hrvatska je postala članicom Ujedinjenih naroda 22.5.1992. godine. Samim time došlo je do velikog broja međunarodnih priznanja Hrvatske što je utjecalo na nastavak njezina osamostaljenja.

UNESCO

UNESCO ili Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu je organizacija UN-a. Zadaće su joj razviti i unaprijediti međunarodnu suradnju po pitanju obrazovanja, znanosti i kulture. Hrvatska je članica od 1.6.1992. godine.

UNICEF

UNICEF je agencija pri UN-u koja se bavi djecom. Glavni ciljevi su mu vezani uz isporuku hrane gladnoj i ugroženoj djeci, sprječavanje širenja bolesti među djecom i mladima, obrazovanje djece i mladih,...

WHO

WHO je svjetska zdravstvena organizacija sa sjedištem u Ženevi. Glavni ciljevi su vođenje brige o zdravlju u svijetu, iskorjenjivanje raznih bolesti, borba protiv raznih novih bolesti,... Hrvatska je članica WHO-a od 23.6.1992.

FAO

FAO ili Organizacija za prehranu i poljoprivredu je organizacija pri UN-u koja se bavi pitanjima proizvodnje i kvalitete hrane u svijetu. Hrvatska je od 8.11.993. članica ove organizacije.

Svjetska trgovinska organizacija

Svjetska trgovinska organizacija ili skraćeno WTO međunarodna je organizacija koja se bavi razvojem i jačanjem trgovine u svijetu. Važna je zbog razvoja nacionalnih gospodarstava, a Hrvatska je članica od 30.11.2000. godine.

NATO

Organizacija sjevernoatlantskog sporazuma ili NATO je vojno-politički savez koji je osnovan 1949. godine nakon Drugog svjetskog rata radi obrane od SSSR-a i saveznika u slučaju ponovnog sukoba. Sjedište mu je u Bruxellesu, a Hrvatska je članica od 2009. godine.

G-7

G-7 je neformalna organizacija koju čini sedam industrijski najrazvijenijih država svijeta. Članice G-7 su: Kanada, SAD, Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo, Italija, Njemačka i Francuska.

G-20

G-20 je neformalna organizacija koju čini 20 najvećih svjetskih gospodarstava. Članice G-20 ostvaruju 90% svjetskog BDP-a te pokrivaju većinu svjetskog tržišta.