Sjedinjene Američke Države

Neovisnost i širenje teritorija SAD-a u prošlosti

SAD je neovisnost stekao priznanjem iz 1783. godine nakon rata za neovisnost. SAD 1803. godine kupuje Louisiane od Francuza, kasnije kupuju Floridu od Španjolaca, a kasnije 1867. godine kupuju i Aljasku od Rusije.

Savezne države i okruzi u SAD-u

SAD se sastoji od 50 saveznih država i jednog saveznog okruga (Columbia) u kojemu se nalazi Washington. 48 saveznih država nalazi se zajedno, a dvije su odvojene - Aljaska i Havaji.

Geografski položaj i opće informacije o SAD-u

SAD je smješten južno od Kanade te sjeverno od Meksika. S istoka mu se nalazi Atlantski ocean, a na zapadu Tihi ocean. Prostire se uglavnom u sjevernom umjerenom toplinskom pojasu, površinom je treća najveća država svijeta u kojoj živi oko 330 milijuna stanovnika.

Uzroci razvijenog gospodarstva SAD-a

SAD je zahvaljujući brojnim prirodnim bogatstvima, plodnim nizinama, jeftinoj radnoj snazi, utjecajima kolonizatora te brojnim drugim faktorima razvio svoje gospodarstvo. Također, treba spomenuti i političku situaciju bez obzira na uključivanje u svjetske ratove i krize.

Industrijska proizvodnja i inovacije u SAD-u

SAD je jedna od država svijeta koja prednjači u inovacijama, a bitnu ulogu u tome imaju američka sveučilišta, a jedno od najpoznatijih je Harvard. Osim toga, SAD ima izrazito razvijenu industrijsku proizvodnju gdje se ističu računalna industrija (Apple, Microsoft), automobilska industrija (Tesla, Ford), prehrambena industrija (Coca-Cola, Pepsi), zrakoplovna industrija (Boeing) vojna industrija, biotehnologija,...

Organizacija poljoprivrednih pojaseva

Poljoprivreda u SAD-u organizirana je u poljoprivredne pojaseve, tj. beltove. Razlikujemo pojaseve pšenice, kukuruza, agruma, uzgoja stoke i pamuka. Ovakav način poljoprivredne proizvodnje su visoki prinosi, ali dolazi do smanjenja bioraznolikosti.

Obilježja poljoprivrede SAD-a

Poljoprivredna proizvodnja SAD-a zasnovana je modernim tehnologijama te ne treba čuditi kako samo 1% stanovništva radi u poljoprivredi, a imaju najveću ukupnu vrijednost izvezenih poljoprivrednih proizvoda. Posjedi na kojima se razvija poljoprivreda su veliki, a sama poljoprivredna proizvodnja organizirana je u poljoprivredne pojaseve.

Stočarstvo u SAD-u

Stočarstvo je razvijeno na sjeveroistoku gdje prevladava govedarstvo te u prostoru prerija u unutrašnjosti SAD-a gdje je također zastupljeno govedarstvo.

Šumarstvo i ribarstvo u SAD-u

Šumarstvo je razvijeno na sjeverozapadu i sjeveru SAD-na granici s Kanadom. Ribarstvo je razvijeno na Aljasci i sjeveroistoku.

Silicijska dolina

Silicijska dolina nalazi se u Kaliforniji, a ime je dobila zbog proizvodnje silicijskih čipova. Veliki broj danas modernih tvrtki koje se bave razvojem softvera i mrežnih usluga imaju središta tvrtki u Silicijskoj dolini.

BosWash

BosWash je naziv za megalopolis na sjeveroistoku SAD-a koji se pruža od Bostona do Washingtona. U gradovima koji se nalaze u BosWash-u nalaze se brojna poslovna i financijska središta te ondje živi oko 50 milijuna stanovnika.

Nova industrijska i naftna područja u SAD-u

SAD cijelo vrijeme razvija nove industrije i sudjeluje na svjetskom tržištu s brojnim inovacijama. Neke od grana industrije koje se danas razvijaju su elektronička, svemirska i automobilska. Što se tiče petrokemijske industrije i eksploatacije nafte ona je najviše razvijena na jugu.

Industrijska središta SAD-a

Industrijska središta SAD-a su uglavnom gradovi, a tu treba izdvojiti: San Diego, San Francisco, Seattle, Los Angeles, Dallas,...

USMCA

USMCA je sporazum između SAD-a, Meksika i Kanade. Cilj sporazuma je poboljšati trgovinske odnose i međusobno osnaživanje navedenih država.

Trgovinski odnosi SAD-a s ostalim državama svijeta

SAD ima razvijene trgovinske odnose s raznim organizacijama i državama zasebno. Tako su mu najveći trgovinski partneri države članice Europske unije, Japan, Kina, Kanada i Meksiko Veliki udio u ukupnoj trgovini SAD ostvaruje kroz trgovinu uslugama.

Prometni sustav SAD-a

SAD ima izrazito razvijen prometni sustav. Razvijen je pomorski promet koji SAD koristi za trgovinu, ali treba spomenuti i cestovni, željeznički i svakako izrazito razvijen zračni promet.

Bankarstvo u SAD-u

U New Yorku se nalazi vodeća svjetska burza. Sama ta činjenica govori nam kako je SAD izrazito visoko pozicioniran u svijetu gledajući bankarsku moć, a u prilog im ide i američki dolar kao nacionalna valuta koja je ujedno i jedna od najsnažnijih svjetskih valuta.

Turistička središta SAD-a

SAD ima izrazito razvijen turizam i samu turističku ponudu. Tako treba izdvojiti na primjer turizam gradova gdje turisti obilaze brojne atrakcije u gradskim središtima. Nadalje u Las Vegasu je razvijen turizam koji se razvija na kockanju. Treba spomenuti i brojne nacionalne parkove koji su izrazito posjećeni, ali ne treba zaboraviti i na zabavne sadržaje kao što su filmski studiji u Hollywoodu te Disneyland.

Nacionalni parkovi u SAD-u

SAD je država u kojoj se nalazi 63 nacionalna parka, a brojni su i dio UNESCO-ve baštine. Istaknut ćemo neke od najpoznatijih i najposjećenijih, a to su:
a) Yellowstone - najstariji NP u SAD-u
b) Great Smoky Mountains - najposjećeniji (nalazi se u blizini velikih gradova i ima relativno jeftine ulaznice)
c) Grand Canyon - kanjon nastao djelovanjem rijeke Colorado
d) Yosemite
e) Zion

Bijela kuća

Bijela kuća je rezidencija američkog predsjednika koja se nalazi u Washingtonu. U gradnji Bijele kuće koristio se kamen iz Hrvatske, odnosno onaj s otoka Brača.