Kroz četiri toplinska pojasa

Tornado

Tornado je vrtložni vjetar koji nastaje miješanjem hladnih zračnih masa sa sjevera i vlažnih zračnih masa s juga. Središnji dio SAD-a nosi naziv "aleja tornada" zbog najvećeg broja tornada koji ondje nastaje.

Morske struje koje utječu na klimu Amerike

Morske struje koje utječu na klimu Amerike su:
a) hladna Humboldtova morska struja na zapadu Južne Amerike
b) hladna Labradorska morska struja na istoku Sjeverne Amerike
c) hladna Kalifornijska morska struja na zapadu Sjeverne Amerike
d) topla Golfska morska struja koja nastaje u Meksičkom zaljevu i kreće se prema Europi

Toplinski pojasevi u Amerikama

Sjeverna i Južna Amerika nalaze se u četiri od pet toplinskih pojaseva na Zemlji, a to su:
a) sjeverni hladni toplinski pojas
b) sjeverni umjereni toplinski pojas
c) žarki pojas
d) južni umjereni toplinski pojas

Razlike u klimama unutrašnjih prostora i prostora uz obale

Unutrašnji prostori u Amerikama u zaleđu planina su sušnije zbog utjecaja reljefa. S druge strane, prostori okrenuti prema moru i zapadne padine Kordiljera su vlažnije.

Selva

Selva je naziv za prostor tropskih kišnih šuma u Južnoj Americi.

Llano i campo

Llano je naziv za savane uz rijeku Orinoco. Campo je naziv za savane u Brazilu.

Atacama

Atacama je pustinja u Južnoj Americi nastala zbog hladne Humboldtove morske struje. Atacama je najsuše područje na Zemlji, a u nekim njenim dijelovima kiša nije pala gotovo 400 godina.

Snježna klima u Americi

Snježna klima u Americi nalazi se na krajnjem sjeveru Sjeverne Amerike i dijelu Anda u Južnoj Americi. Razlikuju se klima tundre na sjeveru Sjeverne Amerike i Andama, a klima vječitog mraza u unutrašnjosti Grenlanda.

Snježno-šumska klima u Americi

Snježno-šumska klima u Americi pruža se na području Aljaske i gotovo na cijelom prostoru Kanade. Vegetacija koja ondje raste je tajga.

Umjereno topla vlažna klima u Americi

Umjereno topla vlažna klima u Americi pruža se na jugoistoku SAD-a, jugoistoku Južne Amerike i dijelu juga Južne Amerike. Vegetacija koja ondje raste su listopadne šume.

Sredozemna i sinijska klima u Americi

Sredozemna klima u Americi prostire se u središnjem dijelu Čilea i zapadnom dijelu SAD-a. S druge strane, sinijska klima se pruža na području Meksičke visoravni.

Suha klima u Americi

Suha klima u Sjevernoj Americi nalazi se zapadno od 100 meridijana zapadne geografske dužine, a u Južnoj Americi na području Gran Chaca, Patagonije i sjevernom dijelu Čilea. Razlikuju se dva tipa suhih klima, a to su: pustinjska i stepska.

Pustinjska područja u Americi

Pustinje u Americi su:
a) Mojave i Sonora u Sjevernoj Americi
b) Atacama u Južnoj Americi

Prašumska klima u Americi

Prašumska klima u Americi nalazi se u žarkom pojasu gdje se izmjenjuju savanska i prašumska klima. Savanska klima se pruža u dijelu središnje, istočne i sjevernog dijela Južne Amerike, a oko rijeke Amazone pruža se prašumska klima.

Južnoameričke životinje

Južna Amerika ima veliku raznolikost po pitanju biljnog i životinjskog svijeta. Neke od najpoznatijih životinja s ovoga prostora su: jaguari, alpake, ljame, anakonde, ljenjivci,...

Visinski katovi u Meksiku

S obzirom da na klimu Meksika najveći utjecaj ima nadmorska visina, tako su nastali visinski katovi u Meksiku gdje se ovisno o nadmorskoj visini i temperaturi zraka uzgajaju određene biljne kulture. Razlikujemo pet visinskih katova, a to su:
a) Tierra caliente - prostor do 1000m visine s temperaturama od 24-30°C u prosjeku gdje se uzgajaju banane i šećerna trska
b) Tierra templada - prostor između 1000 i 2000m s temperaturama od 18do 24°C u prosjeku gdje se uzgajaju vrste kao što su duhan i kukuruz
c) Tierra fria - prostor između 2000 i 3000m s temperaturama od 10do 18°C u prosjeku gdje se uzgajaju žitarice te razne vrste voća
d) Tierra helada - prostor između 3000 i 4000m s temperaturama od 10-4°C u prosjeku gdje prevladavaju pašnjaci te se uzgaja različita vrsta stoke
e) Tierra nevada - prostor preko 4000m s temperaturama u prosjeku ispod 0°C

Uragan

Uragana je naziv za tropski ciklon koji nastaje na jugoistoku SAD-a. Najčešće se javljaju ljeti na prostoru Meksičkog zaljeva.

Saguaro

Saguaro je poznata vrsta kaktusa koja raste u pustinji Sonori. Poznati su po tome što iz jedne kiše stvaraju zalihe vode za čak 4 godine.

Godišnje količine padalina u Sjevernoj i Južnoj Americi

Zapadni dio Sjeverne Amerike uz obalu Tihog oceana uz istok i jugoistok SAD i središnji dio Srednje Amerike najkišovitije je područje tog kontinenta. Unutrašnjost SAD-a, sjever Kanade i unutrašnjost Meksika su najsušnija područja tog kontinenta. U Južnoj Americi najkišovitija su područja oko porječja Amazone, Parane, jugu kontinenta te na sjeveroistoku kontinenta. Prostor Andi i dio u njezinoj zavjetrini je relativno suho područje.

Prerije i pampe

Prerije su naziv za stepe u Sjevernoj Americi. Pampa je stepa na jugu Južnu Amerike.