Američki gradovi
Razlike između gradova Angloamerike i Latinske Amerike
Gradovi Angloamerike razvili su se u moderne gradove koji imaju dijelove nasljeđa od kolonizatora, Francuza i Engleza koji su osnovali prva naselja. S druge strane, gradovi Latinske Amerike koji su nastali u doba prije otkrića Amerike gotovo da nisu sačuvani, već su kolonizatori uglavnom gradili svoje grade od kojih su danas uglavnom ostali očuvani dijelovi jezgre.
Osnivanje gradova u Angloamerici
Gradove u Angloamerici gradili su ponajviše Englezi i Francuzi i to na sjeveroistoku SAD-a i jugoistoku Kanade. Većina tih prvih gradova danas se razvila u moderne gradove koji su dijelom izgubili stare identitete.
Osnivanje gradova u Latinskoj Americi
Gradove u Latinskoj Americi također su osnivali europski kolonizatori, ali za razliku od Angloamerike ondje nije ostalo toliko očuvanih dijelova grada iz predkolonizatorskog doba.
Izgled Angloameričkog grada
Američki gradovi imaju u središtu takozvani "downtown", a na njega se nadovezuju trgovačke, industrijske i stambene zone. U središnjem dijelu grada dominiraju neboderi , a kako se ide prema rubovima grada i predgrađu sve više dominiraju kuće. Gradovi su povezani autocestama i željezničkim linijama.
Najveći gradovi u Angloamerici
Najveći gradovi u Angloamerici su: New York, Washington, San Francisco, Boston, Miami, Toronto, Los Angeles, Chicago i drugi.
Razvoj i izgled Mexico Citya
Mexico City osnovali su Atzeci, ali grad je uništen dolaskom Španjolaca koji su nanovo gradili novi grad te isušili dio jezera na koji su ga proširili. Grad je moderniziran kroz 19. i 20. stoljeće te ondje danas živi gotovo 9 miliona stanovnika, a sa svojom okolicom broji preko 20 milijuna stanovnika.
New York City
New York City najveći je grad u Angloamerici, a ondje živi oko 8 milijuna stanovnika. Sastoji se od pet okruga: Bronx, Brooklyn, Queens, Staten Island i Manhattan gdje su smještena brojna financijska, kulturna, burzovna i druga središta.
Glavne turističke atrakcije New Yorka
Glavne turističke atrakcije New Yorka su: Kip Slobode, Muzej umjetnosti Metropolitan, Central Park, Times Square, Empire State Building, Fifth Avenue i druge.
Urbanizacija Latinske Amerike
Urbanizacija u Latinskoj Americi raste velikom brzinom zbog migracije iz sela u grad. Sami gradovi ne mogu tako brzo prihvatiti toliki veliki broj stanovnika niti im omogućiti poslove te kao nusprodukt nastaju sirotinjska naselja - favele.
Izgled gradova u Latinskoj Americi
Gradovi u Latinskoj Americi kao i gradovi u Angloamerici imaju poslovno središte, ali raspored zona u gradu nije planski. Tako u gradovima Latinske Amerike često možemo vidjeti isprepletanje bogatih i sirotinjskih naselja unutar jednoga grada.
Favele
Favele su sirotinjske četvrti u Brazilu koje se nalaze uglavnom u rubnim dijelovima grada. Najveća takva Rocinha nalazi se u gradu Rio de Janeiru.
Najveći gradovi u Latinskoj Americi
Najveći gradovi u Latinskoj Americi su: Ciudad de Mexico, Bogota, Lima, Sao Paulo, Buenos Aire, Rio de Janeiro i drugi.