Reguliraju li živa bića sastav tjelesnih tekućina na jednak način
Nečisnica
Nečisnica je zajednički otvor kroz koji iz tijela izlaze produkti sustava za izlučivanje, ali i probavnog i reproduktivnog sustava. Tipičan je za vodozemce, ptice i gmazove.
Cjevčice za izlučivanje
Većina beskralježnjaka ima organe za izlučivanje koji se nazivaju cjevčice za izlučivanje. Otpadne se tvari iz cjevčica izlučuju u crijevo ili u otvor za izlučivanje. Primjerice, kod kukaca, stonoga i pauka otpadne tvari ulaze u crijevo i izlaze van skupa s izmetom, a kod npr. gujavica i puža vinogradnjaka izlaze iz otvora za izlučivanje na tijelu.
Stezljivi mjehurić
Stezljivi mjehurić ili kontraktilna vakuola organel je koji se nalazi u nekim jednostaničnim organizmima, poput euglene, amebe i papučice. Sudjeluje u procesu regulacije sastava staničnih tekućina izbacivanjem viška vode i otpadnih tvari iz stanica.
Štetni dušični spojevi
Razgradnjom bjelančevina nastaju različiti spojevi koji sadrže dušik, jedan od ključnih elemenata koji gradi bjelančevine. Ti su spojevi amonijak, mokraćna kiselina i urea. Izlučuju se iz tijela mokraćom. Primjerice, u sastavu mokraće riba nalazi se amonijak, sisavaca urea, a ptica i kukaca mokraćna kiselina.
Transpiracija
Transpiracija je proces izlaska viška vode u obliku vodene pare kroz puči. Biljke nemaju posebne organe za izlučivanje otpadnih tvari iz organizma. Biljke sastav tekućina i količinu vode mogu regulirati procesom transpiracije kroz puči. Tako se gubi voda iz tijela i održava stalan protok tvari i vode u biljci.
Difuzija
Proces spontanog miješanja molekula plina ili tekućina koje su u kontaktu do izjednačavanja njihovih koncentracija. Molekule se kreću iz područja svoje više koncentracije prema području svoje niže koncentracije.
Mokraćni otvor
Mokraćni otvor je otvor kroz koji prolazi isključivo mokraća. Pojavljuje se kod većine sisavaca i riba.
Regulacija kod slatkovodnih riba
S obzirom na to da tjelesne tekućine slatkovodne ribe imaju više otopljenih tvari od okolne vode, voda stalno ulazi u tijelo ribe osmozom. Kako bi održala stalan sastav tjelesnih tekućina, tijelo slatkovodne ribe zadržava soli, a bubrezi proizvode razrijeđenu mokraću.
Regulacija kod morskih riba
Morske ribe pojačano izbacuju sol iz tijela, ali zadržavaju vodu. Kako su tjelesne tekućine morske ribe "rjeđe" (imaju manje otopljenih tvari) u odnosu na okolnu vodu, voda procesom osmoze izlazi iz tijela ribe. Morske ribe piju morsku vodu kako bi unijele što više tekućine u tijelo, ali time unose i dodatne soli.
Izlučivanje preko površine tijela
Beskralježnjaci jednostavnije građe nemaju organe za izlučivanje, nego izbacuju štetne i otpadne tvari difuzijom preko površine tijela. Jedna od skupina organizama koje izlučuju otpadne tvari preko površine tijela su žarnjaci i spužve.
Izlučivanje kod jednostaničnih organizama
Jednostanični organizmi sastoje se od samo jedne stanice, a organi su složene strukture izgrađene od mnogo stanica, stoga je nemoguće da jednostanični organizam ima organe. No, koriste se drugačijim mehanizmima za reguliranje sastava tjelesnih tekućina, kao što su procesi difuzije i osmoze preko stanične membrane.