Održavanje ravnotežnih uvjeta u organizmu

Tjelesne tekućine

Tjelesna se tekućina dijeli na staničnu i izvanstaničnu tekućinu. U tjelesnim su tekućinama otopljene različite tvari. Dio se te tekućine nalazi u stanicama kao stanična tekućina, a dio među stanicama, u krvi i u limfi kao izvanstanična tekućina.

Homeostaza

Homeostaza je sposobnost organizma da održava stalne uvjete unutar tijela, čak i ako dođe do promjena u vanjskom okolišu (npr. ako je vani vruće, temperatura našeg tijela neće se značajno povisiti). Homeostazu organizma održavaju sami organski sustavi. Nemogućnost održavanja homeostaze dovodi do oboljenja organizma.

Bubrezi

Bubrezi su parni organi smješteni na leđnoj strani tijela, u slabinskom području. Dio su mokraćnog sustava (sustava organa za izlučivanje) uz dva mokraćovoda, mokraćni mjehur i mokraćnu cijev. Imaju važnu ulogu u održavanju stalnog sastava tjelesnih tekućina.

Mokraćni mjehur

Mokraćni je mjehur građen od mišićnog tkiva, što mu omogućuje širenje dok je pun mokraće i skupljanje dok je prazan. Glavna je uloga mjehura prikupljanje mokraće između pražnjenja mjehura. Bubreg proizvodi mokraću, mokraćovod ju provodi do mokraćnog mjehura, a mokraćnom cijevi mokraća izlazi iz tijela.

Mokraćovodi

Mokraćovodi su dio sustava organa za izlučivanje. Njihova je uloga provođenje mokraće iz bubrega, koji ju stvara, do mokraćnog mjehura u kojem se sakuplja.

Mokraćna cijev

Mokraćna cijev dio je sustava organa za izlučivanje. Provodi mokraću od mokraćnog mjehura van tijela. Kod žena mokraćna cijev (3-4 cm) služi samo za izlučivanje mokraće, a muškarci imaju mokraćno-spolnu cijev (18-22 cm).

Mokraća

Mokraća ili urin je otopina koja sadrži otpadne i mineralne tvari te višak vode iz organizma. Nastaje u bubrezima filtracijom krvi, mokraćovodima odlazi u mokraćni mjehur, od kuda se izbacuje iz tijela kroz mokraćnu cijev. U prosjeku se tijekom jednog dana izlučuje od 1 do 1,5 litara mokraće.

Sustav za izlučivanje kod čovjeka

Glavna je uloga sustava organa za izlučivanje (mokraćnog sustava) reguliranje stalnog sastava tjelesnih tekućina. Mokraćni se sustav sastoji od 2 bubrega, 2 mokraćovoda, mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi. Tim se sustavom odstranjuju štetne i otpadne tvari te višak vode iz organizma.

Mokraćno-spolna cijev

Mokraćno-spolnu cijev imaju samo muškarci. Naziva se mokraćno-spolna jer se mokraćna cijev spaja sa sjemenovodima te se kroz nju izlučuju i mokraća i sjemena tekućina. Duljine je od 18 do 22 cm.

Filtriranje krvi u bubregu

U bubrezima se složenim procesima filtrira krv, pri čemu nastaje mokraća. Filtracijom se iz krvi odstranjuju štetne tvari i višak vode. Neke se tvari iz bubrega ponovno vraćaju u krv (npr. dio vode) te se tako održava homeostaza i stalni sastav tjelesnih tekućina.