Rast, razvoj i razmnožavanje biljaka i ostalih skupina organizama

Kritosjemenjače

Skupina biljaka čiji je sjemeni zametak smješteni u plodnici tučka koja mu pruža zaštitu. Za razliku od golosjemenjača, kritosjemenjače imaju pravi cvijet i dolazi do stvaranja ploda.

Sjemeni zameci

Ženski spolni organi u kojima se razvijaju ženske spolne stanice. Kod golosjemenjača su smješteni na plodnim listovima ženskog češerića, a kod kritosjemenjača se nalaze unutar plodnice tučka.

Cvijet

Spolni organ biljaka. Prisutan je kod kritosjemenjača i iz njega se razvija plod. Može biti jednospolni (sadrži ili samo tučak ili samo prašnike) ili dvospolni (sadrži i tučak i prašnike).

Prašnik

Muški spolni organ cvijeta u kojem nastaju i razvijaju se muške spolne stanice. Jedan cvijet može imati više prašnika.

Tučak

Ženski spolni organ biljke. U njemu nastaju i razvijaju se ženske spolne stanice.

Dvospolni cvijet

Tip cvijeta prisutan kod kritosjemenjača. Dvospolni cvijet ima i muške (prašnici) i ženske (tučak) spolne organe.

Jednospolni cvijet

Tip cvijeta prisutan kod kritosjemenjača. Jednospolni cvijet ima ili samo muške spolne organe (prašnici) ili samo ženske spolne organe (tučak).

Nespolni biljni organi

Organi koji ne sudjeluju u spolnom razmnožavanju biljke, već u drugim životnim procesima (npr. fotosintezi). To su list, stabljika i korijen.

Oprašivanje

Proces prijenosa peludnih zrnaca s muškim spolnim stanicama na njušku tučka koji sadrži ženske spolne stanice.

Spolni biljni organi

Cvijet i plod spolni su biljni organi. Cvijet nosi dijelove biljke koji proizvode muške i ženske spolne stanice, a plod sadrži sjemenke koje nastaju oplodnjom.

Stranooprašivanje

Proces oprašivanja u kojem neki strani, vanjski faktor utječe na prijenos peludnih zrnaca na njušku tučka. Ti vanjski čimbenici mogu biti životinje (česti oprašivači su kukci), ali i vjetar i voda.

Samooprašivanje

Proces oprašivanja u kojem se pelud jednog cvijeta prenosi na njušku tučka tog istog cvijeta. Moguće kod biljaka koje imaju dvospolne cvjetove, ali to nije najpovoljnije jer dovodi do smanjenja genske raznolikosti populacije.

Oplodnja

Oplodnja je spajanje muške i ženske spolne stanice pri čemu se razvija zigota. Daljnjim razvojem zigote nastaje sjemenka iz koje će se razviti nova biljka.

Usplođe

Struktura, dio ploda, koja štiti sjemenke i pomaže u njihovom rasprostranjenju. Usplođe nastaje od plodnice tučka i na temelju njegovog izgleda razlikujemo sočne i suhe plodove.

Rasprostranjivanje

Prenošenje plodova (sjemenki) na novo stanište uz pomoć drugih organizama, vjetra ili vode.

Vegetativno razmnožavanje

Razvoj mlade jedinke iz vegetativnih (nespolnih organa): korijen, stabljika, grančica stabljike i list. Vegetativno se razmnožavaju krumpir (gomolj), jagoda (vriježe), vinov loza (vitice) i mnogi drugi.

Klijanje

Razvoj nove biljke iz sjemenke u povoljnim okolišnim uvijetima. Za razvoj, sjemenka troši energiju pohranjenu u plodu.

Golosjemenjače

Drvenaste biljke kod kojih je sjemenka položena na plodnom listu. Spolni organi, građeni od plodnih listova, se nazivaju češerići. Najčešće se oprašuju vjetrom, a do oplodnje dolazi na ženskom češeriću.

Ženski češerić

Biljni organ prisutan kod golosjemenjača. Građen je od plodnih listova na kojima su smješteni sjemeni zameci. Unutar sjemenih zametaka se stvaraju ženske spolne stanice.

Muški češerić

Biljni organ prisutan kod golosjemenjača. Građen je od prašničkih listova na kojima su smještena peludna zrnca. Unutar peludnih zrnca se stvaraju muške spolne stanice.

Spore

Nespolne haploidne stanice mahovina i papratnjača. Kod papratnjača se nalaze na donjoj strani lista (naličje lista), a kod mahovina u tobolcu. Iz spora se mitozom razvijaju mlade biljke koje nose spolne organe.

Razmnožavanje algi

Jednostanične alge se razmnožavaju diobom, a višestanične alge mogu se razmnožavati spolno, nespolno i vegetativno. Potrebna im je voda za razmnožavanje jer je ona medij za kretanje muških spolnih stanica do ženskih spolnih stanica.

Razmnožavanje gljiva

Spolno dodirivanjem hifa suprotnih spolova. Pupanje je nespolni način razmnožavanja kojim nastaju genetički iste jedinke. Osim spolno i nespolno, mogu se razmnožavati i vegetativno, cijepanjem micelija.

Razmnožavanje bakterija

Bakterije se razmnožavaju nespolno, relativno brzom diobom. Roditeljska stanica prolazi mitozu te iz nje nastaju dvije stanice kćeri. Svi potomci iste roditeljske stanice nose isti genetički materijal kao i roditeljska stanica.

Razmnožavanje euglene

Jednostanični protoktisti, poput euglene, razmnožavaju se nespolno. Nespolnim razmnožavanjem, odnosno diobom roditeljske stanice, nastaju dva potomka. Potomci nose isti genetički materijal kao i roditeljska stanica.