Italija - država neravnomjernog razvoja

Geografski položaj Italije

Italija se smjestila na jugu Europe, najvećim dijelom na Apeninskom poluotoku, okružena Jadranskim i Jonskim morem na istoku, Ligurskim i Tirenskim morem na zapadu te omeđena Alpama na sjeveru, a Sredozemnim morem na jugu.

Razvijene grane gospodarstva u Italiji

Italija je jedna od gospodarski najrazvijenijih država Europe, a kao glavne grane gospodarstva ističu se: naftna (ENI) industrija, automobilska industrija (FIAT), informatička industrija (Olivetti), elektrotehnička industrija (Candy),...

Prometna povezanost Italije

Italija ima dugu tradiciju gradnje prometnica. Gradovi na sjeveru povezani su autocestom, a prostori u prekoalpskom prostoru povezani su tunelima. S druge strane, prema jugu Italije kroz Apenine prolazi "Autocesta sunca".

Talijanski industrijski trokut

Talijanski industrijski trokut naziv je za tri industrijski i gospodarski važna grada na sjeveru Italije, a čine ga: Torino, Milano i Genova.

Milano

Milano je jedan od tri grada u talijanskom industrijskom trokutu, a značajan je za gospodarstvo Italije jer se u gradu nalaze neka od sjedišta velikih multinacionalnih kompanija, bankarska središta, razvijena modna industrija,...

Torino

Torino se nalazi na zapadu sjevernog dijela Italije te je jedno od industrijskih središta Italije. Torino je značajan kao središte automobilske industrije (FIAT).

Genova

Genova je važna talijanska luka na Ligurskom moru te centar brodogradnje.

Važnost Padske nizine

Padska nizina zbog svojih reljefnih obilježja i protjecanja rijeke Po ima razvijene preduvjete za razvoj poljoprivrede te za samu veću naseljenost. Padska nizina poznata je kao mjesto gdje se uzgaja riža u Italiji, a osim riže uzgajaju se i žitarice, krmno bilje i industrijsko bilje.

Važna urbana središta u sjevernoj Italiji

Važna industrijska središta u sjevernoj Italiji osim gradova u industrijskom trokutu su: Bologna, Trst, Verona i Venecija.

Uzrok slabijeg razvoja turizma na istočnoj obali Italije

Istočna obala Italije slabije je razvijena od zapadne jer Apenini se više pružaju prema istoku pa je sama obala strmija i nepogodnija. Osim toga, istočna obala Italije slabije je pogodna za razvoj turizma jer uz nju teku hladne morske struje te je dio obale onečišćen zbog otpadnih voda iz rijeke Po koju dalje nose morske struje prema jugu.

Urbana središta srednje Italije

Središnja Italija je gospodarski gledano zona koja odvaja nerazvijeni jug i razvijeni sjever. U srednjoj Italiji smjestio se, osim Firence (kulturno središte), Ancone i Pescare, i talijanski glavni grad Rim.

Prijestolnica talijanske renesanse

Firenca je grad u srednjoj Italiji koji je zaštićenom UNESCO-m zbog svoje bogate povijesti i arhitekture. Neke od poznatih turističkih atrakcija Firence su: stari most "Ponte Vecchio", Uffizi galerija, Palača Vecchio, Cattedrale di Santa Maria del Fiore ili Duomo,...

Uzroci slabijeg gospodarskog razvoja juga Italije

Jug Italije slabije je gospodarski razvijen zbog nedostatka obradivih površina, nedostatka ruda te utjecaja kriminala koji utječe na slabiji razvoj gospodarstva.

Moliški Hrvati

U talijanskoj regiji Molise u 15. stoljeću naselili su se Hrvati koji su bježali od Turaka. Danas ondje boravi oko 2000 Hrvata koji jedna od većih nacionalnih manjina, a zovu se Moliški Hrvati.

Gospodarske djelatnosti na Sardiniji

Sardinija je zbog svoje strme i stjenovite obale pogodna za nautički turizam, a sama unutrašnjost je pogodna za proizvodnju pluta (jedan od najvećih izvoznika) te za razvoj stočarstva (ovčarstvo).

Migracija na jugu Italije

Jug Italije zahvaćen je iseljavanjem koje je bilo najintenzivnije 70-ih godina prošlog stoljeća, a traje i danas. Stanovništvo se seli mahom prema sjeveru, a na jug Italije dolaze migranti iz Afrike i Albanije.