Gradovi i gradski način života

Stupanj urbanizacije Europe

Stupanj urbanizacije pokazatelj je koji nam govori koliko je gradskog stanovništva u ukupnom stanovništvu. U Europi čak 75% stanovništva živi u gradovima.

Nastanak prvih gradova u Europi

Prvi gradovi u Europi razvijaju se u starom vijeku, a razvili su se pod utjecajem rimske i grčke civilizacije. Tadašnji gradovi bili su centri trgovine, kulture, obrazovanja,...

Razvoj gradova u srednjem vijeku

U srednjem vijeku nastaju novi gradovi koji su uglavnom bili mali i stvarali su se oko burgova ili na križištima prometnih pravaca. Većina stanovnika živjela je na selu, a bogataši i plemstvo činili su najveći udio gradskog stanovništva.

Deruralizacija

Deruralizacija je proces napuštanja sela kao trajnog mjesta stanovanja. Do deruralizacije došlo je ponajviše zbog razvoja industrije koja se razvijala u gradovima te je stanovništvo u potrazi za poslom preseljavalo iz sela u gradove.

Industrijska faza urbanizacije

Industrijska faza urbanizacije je onaj period nastajanja i razvoja gradova nakon industrijske revolucije. Industrijska faza urbanizacije označava relativno brzo naseljavanje i širenje gradova. Razdoblje prije toga naziva se predindustrijska faza urbanizacije.

Poslijeindustrijska faza urbanizacije

Poslijeindustrijska faza urbanizacije doba je kada se većina stanovništva zapošljava u tercijarnom sektoru djelatnosti i kada nije rijetkost da stanovništvo koje radi u gradu ne živi u njemu već u njegovoj okolici. Razvoj prometa omogućio je život na selu, a rad u gradu jer se relativno brzo dolazi iz jednoga u drugo mjesto, a ljudi se odlučuju seliti na sela zbog jeftinijih stambenih objekata i mira.

Najveći europski gradovi 1700. i 1910. godine

Najveći europski grad 1700. godine bio je Istanbul(euroazijski grad) sa 700 000 stanovnika, a slijedili su ga London i Pariz s nešto više od 500 000 stanovnika. Samo 210 godina kasnije, 1910, godine London je bio najveći europski grad, ali sa 7,2 milijuna stanovnika, a slijedili su ga Pariz i Berlin s 3 odnosno 2 milijuna stanovnika.

Najveće europske aglomeracije

Trenutno najveće europske aglomeracije koje imaju preko 10 milijuna stanovnika su Moskva, Pariz i London.

Najurbaniziranije i najmanje urbanizirane države u Europi

Najveći udio gradskog stanovništva u Europi imaju male države kao što su Monako, San Marino, Malta, Belgija i Island. S druge strane, najmanje gradskog stanovništva imaju Lihtenštajn, Kosovo, Sjeverna Makedonija,...

Suvremeni problemi velikih gradova

Neki od suvremenih problema velikih gradova su: problemi u vodoopskrbi, problem nedostatka parkirnih mjesta, prevelika buka, onečišćen zrak, nedostatak stambenog prostora, visoke cijene stambenog prostora,...

Globalni gradovi

Globalni gradovi su oni gradovi koji svojim brojnim funkcijama utječe na šire područje od samoga grada, gradovi u kojima su brojna sjedišta multinacionalnih kompanija, gradovi s burzama, gradovi s važnim zračnim lukama, gradovi koji su prometna središta,... Primjeri globalnih gradova u Europi su: London, Barcelona, Rim, Beč, Moskva, Bruxelles,...

Gradovi sa snažnim utjecajima u Europi

Prema ekonomskoj snazi, uz London i Zürich. u Europi prednjači još i Dublin. Prema kulturnom utjecaju ističu se Beč, London i Pariz, a prema kvaliteti života Stockholm.