Europske regije
Geografska regija
Geografske regije su dijelovi nekog većeg prostora koji se izdvajaju na osnovu nekih zajedničkih obilježja.
Regionalizacija
Regionalizacija je proces stvaranja regija. Drugim riječima, regionalizacija je proces kojim se veći prostor dijeli na manje dijelove (regije) s obzirom na neka zajednička obilježja.
Obilježja prema kojima se može provesti regionalizacija
Regije se mogu izdvajati s obzirom na neka zajednička obilježja kao što su na primjer: klima, povijesni razlozi, geografski položaj, vjeru,...
Države s prijelaznim obilježjima
Neke europske države imaju prijelazna obilježja te ih je stoga teško svrstati u samo jednu regiju. Npr. južni dio Hrvatske pripada prema obilježjima Sredozemnom civilizacijskom krugu ili regionalno gledano Južnoj Europi, dok kontinentalni dio ima obilježja kao države Srednje Europe što ne treba čuditi s obzirom na državne veze s Austrijom i Mađarskom u prošlosti.
Europske regije
U Europi razlikujemo 6 različitih regija: Srednju Europu, Južnu Europu, Sjevernu Europu, Zapadnu Europu, Jugoistočnu i Istočnu Europu. Regije su izdvojene s obzirom na neka zajednička obilježja među državama koje se nalaze u tim regijama.
Srednja Europa
Srednja Europa europska je regija koja ima tranzitnu ulogu te povezuje sve ostale europske regije. Srednja Europa ima razvijene razne vrste prometa koje su plod njenog položaja. U ovoj regiji nalazi se gospodarski najrazvijenija europska država - Njemačka. Države Osim Njemačke u Srednjoj Europi nalaze se još Poljska, Češka, Slovačka, Lihtenštajn, Austrija, Švicarska, Slovenija, Mađarska i dijelom Hrvatska.
Južna Europa
Južna Europa europska je regija poznata kao kolijevka europske civilizacije te kao jedna od turistički najrazvijenijih regija svijeta i turistički najrazvijenija u Europi. Regija je izdvojena s obzirom na zajedničku klimu (sredozemna), reljef i kulturu. Države Južne Europe su: Portugal, Španjolska, Italija, Andora, San Marino, Vatikan, Malta, Grčka i Albanija.
Jugoistočna Europa
Jugoistočna Europa regija je koju opisuju kao prostor političke nestabilnosti te prostor gdje dolazi do suživota različitih naroda, vjera i rasa. Osim toga, Jugoistočna Europa ima i tranzitnu ulogu jer preko njenih planina i nizina prolaze neki važni paneuropski koridori. Države Jugoistočne Europe su: Srbija, Crna Gora, Kosovo, Sjeverna Makedonija, Rumunjska i Bugarska.
Zapadna Europa
Zapadna Europa smatra se kolijevkom industrijalizacije i jednom od gospodarski najrazvijenijih regija u Europi. Države u ovoj regiji su visokorazvijene te su trgovački orijentirane prema Atlantskom oceanu. Država Zapadne Europe su: Irska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Monako (zbog veza s Francuskom), Nizozemska, Belgija te Luksemburg koji jedini nema izlaz na more od svih država Zapadne Europe.
Sjeverna Europa
Sjeverna Europa europska je regija koji obilježavaju prirodna bogatstva te mala gustoća naseljenosti zbog nepovoljne klime. Srednja Europa najslabije je naseljena europska regija, a ono što povezuje sve države su klima, povijesne veze i kultura. Države Sjeverne Europe su: Island, Norveška, Švedska, Finska, Danska, Estonija, Latvija i Litva.
Istočna Europa
Istočna Europa površinom je najveća europska regija kroz koju teku neke od najvećih europskih rijeka (npr. Volga). U regiji prevladavaju nizine s dugim rijekama koje imaju hidroenergetski potencijal. Države Istočne Europe su: Ruska Federacija, Ukrajina, Bjelorusija i Moldavija.