Europska unija i njezina uloga u svijetu

Benelux

Beneluks je trgovinsko-carinska unija osnovana 1948. godine radi lakšeg oporavka država nakon Drugog svjetskog rata. Kako i samo ime govori u ovoj uniji nalaze se tri države: Belgija, Nizozemska i Luksemburg.

Europska zajednica za ugljen i čelik

Europska zajednica za ugljen i čelik nastala je 1951. godine kada se članicama Beneluksa pridružuju Francuska, Njemačka i Italija. Zajednica je naziv dobila prema tada u upotrebi najraširenijim sirovinama koje su obilježile razvoj industrije i gospodarstva nakon Drugog svjetskog rata.

Europska ekonomska zajednica

Europska ekonomska zajednica zajednica je koja se razvila iz Europske zajednice za ugljen i čelik 1957. godine sa sjedištem u Bruxellesu. Razlog nastanka ove zajednice leži u tome što se željelo stvoriti ravnopravno i jedinstveno tržište kojim bi se utjecalo na pozitivan razvoj gospodarstva na način da se ukinu carinu, stvori se slobodno kretanje roba, ljudi i usluga, stvaranje zajedničke razvojne politike,...

EUROATOM

EUROATOM ili Europska zajednica za atomsku energiju nastala je 1958. godine sa sjedištem u Rimu. Glavni ciljevi su stvoriti ekološki okvir pri korištenju atomske energije, uključiti atomsku energiju za proizvodnju električne energije, osigurati goriva članicama,...

Europska zajednica

Europska zajednica osnovana je 1967. godine kao sljedbenik na Europsku ekonomsku zajednicu iz koje je izbačen dio vezan za ekonomiju. Razlog leži u tome što se zajednica prestala baviti samo ekonomskim pitanjima već je proširila područje djelovanja i na druga područja (npr. politika).

Proširenja Europske unije

Europska unija do danas je prošla kroz šest proširenja, a to su redom:
1. Ujedinjeno Kraljevstvo, Danska i Irska - 1973. godine
2. Grčka - 1981. godine
3. Portugal i Španjolska - 1986. godine
4. Austrija, Finska i Švedska - 1995. godine
5. Estonija, Latvija, Litva, Poljska, Češka, Slovačka, Slovenija, Mađarska, Cipar i Malta - 2004. godine
6. Bugarska i Rumunjska - 2007. godine
7. Hrvatska - 1.7.2013.

Ugovor u Maastrichtu

Ugovorom u Maastrichtu stvorena je Europska unija. Ugovor je sklopljen 1.11.1993. godine. Kroz ugovor su definirani neki zajednički ciljevi kao što su valuta, politika, sigurnost i obrana.

Euro

Euro je jedinstvena europska valuta koju koristi veliki broj država (danas 20). Države koje koriste euro nalaze se u eurozoni.

Europska središnja banka

Europska središnja banka bavi se stabilnošću i brigom o euru. Sjedište je u Frankfurtu na Majni.

Značenje Europske unije

Značenje Europske unije proizlazi iz njene veličine te njenih uspjeha. Europska unija obuhvaća površinu veću od 4 milijuna kilometara kvadratnih i oko 450 milijuna stanovnika i time je jedno od najvećih svjetskih gospodarstava i tržišta. Europska unija ima veliki udio u svjetskom tržištu gdje plasira proizvode visokog standarda koji su nastali radom stanovništva u svim granam gospodarstva.

Predsjednik Europskog vijeća i predsjednica Europske komisije

Trenutni predsjednik Europskog vijeća je Charles Michel, a predsjednica Europske komisije trenutno je Ursula von der Leyen.

Ciljevi Europske unije

Neki od ciljeva Europske unije su: promicanje jednakosti i mira, promicanje znanosti i obrazovanja, borba protiv socijalne isključenosti i nepravde, povećati suradnju među državama na više sfera, pomicati održivi razvoj, stvoriti strategiju oko klimatskih promjena,...

Europski parlament

Europski parlament je tijelo Europske unije koje se bavi potvrđivanjem odluka drugih tijela, raspravlja o važnim pitanjima na razini EU te nadzire institucije EU. Članovi Europskog parlamenta biraju se na izborima, a ima ih ukupno 705. Sjedišta su u Strasbourgu, Luksemburgu i Bruxellesu.

Europsko vijeće

Europsko vijeće tijelo je Europske unije koje se bavi političkim pitanjima važnima za organizaciju. Članovi Europskog vijeća su predsjednici država ili vlada, predsjednik Europskog vijeća i predsjednik Europske komisije. Sjedište se nalazi u Bruxellesu.

Vijeće Europske unije

Vijeće Europske unije tijelo je europske unije koje se bavi donošenjem zakona na razini EU, donošenjem proračuna EU, stvaranjem zajedničke politike,... Članovi Vijeća Europske unije su predstavnici vlada ili ministri vanjskih poslova. Sjedište je u Strasbourgu.

Europska komisija

Europska komisija tijelo je Europske unije koje se bavi donošenjem ključnih uloga za Europsku uniju i promicanjem zajedničkih interesa. Članovi Europske komisije su povjerenici koji se biraju iz redova članica. Sjedište je u Bruxellesu, ali postoje uredi i u Luksemburgu.

Sud Europske unije

Sud Europske unije bavi se sporovima između članica Europske unije te povredama prava građana EU s nekom od odluka tijela EU. Sjedište institucije nalazi se u Luksemburgu.

Vrijednosti koje njeguju države članice Europske unije

Neke od vrijednosti koje njeguje Europska unija su:
Ljudska prava – zaštita ljudskog dostojanstva i prava svih pojedinaca.
Solidarnost – podrška i pomoć među građanima, posebno u krizama.
Jednakost i nediskriminacija – osiguranje jednakosti bez obzira na osobne karakteristike.
Socijalna pravda – smanjenje socijalne i ekonomske nejednakosti.
Održivi razvoj – balansiranje ekonomskog rasta, socijalne jednakosti i zaštite okoliša.