Zaštićena prirodna područja Republike Hrvatske
NP Plitvička jezera
NP Plitvička jezera najstariji je nacionalni park u Hrvatskoj, proglašen 1949. godine. Plitvička jezera sastoje se od 16 jezera i niza slapova od kojih je najveće jezero Kozjak, a najveći slap Veliki slap. Unutar nacionalnog parka nalazi se i hrvatska prašuma - Čorkova uvala.
NP Kornati
NP Kornati predstavlja najrazvedeniju otočnu skupinu u Sredozemlju. Sam nacionalni park obiluje nizom različitih biljnih i životinjskih vrsta te još jedno od obilježja su obalni strmci.
NP Krka
NP Krka drugi je najposjećeniji nacionalni park u Hrvatskoj. Najznačajnije lokacije ovoga nacionalnog parka su: kanjon rijeke Krke, Skradinski buk (najveća sedrena barijera u Europi) te otočić Visovac.
NP Mljet
NP Mljet otočni je nacionalni park u Hrvatskoj. Najznačajnije lokacije ovoga nacionalnog parka su Veliko i Malo jezero te šumska prostranstva na zapadu otoka.
NP Brijuni
NP Brijuni nalaze se na zapadu Istre, a nacionalni park obuhvaća prostor od 14 otoka od kojih je najveći Veliki Brijun. Najznačajnije lokacije su ostaci dinosaura, zoološki vrt te stara predsjednička rezidencija.
NP Sjeverni Velebit
NP Sjeverni Velebit najmlađi je hrvatski nacionalni park proglašen 1999. godine. Najznačajnije posebnosti ovoga nacionalnog parka su brojne endemske vrste, botanički vrtovi te bukove šume.
NP Paklenica
NP Paklenica smjestio se na južnom dijelu Velebita. Glavna prepoznatljivost ovog nacionalnog parka su kanjoni Velika i Mala Paklenica.
NP Risnjak
NP Risnjak planinski je nacionalni park u Hrvatskoj, a čine ga planine Snježnik i Risnjak. Posebnost ovog nacionalnog parka su broje biljne i životinjske vrste među kojima se ističe ris.
Strogi rezervat Bijele i Samarske stijene
Bijele i Samarske stijene nalaze se na prostoru Velike Kapele. Sami prostor koristi se za znanstvena istraživanja.
Strogi rezervat Hajdučki i Rožanski kukovi
Hajdučki i Rožanski kukovi nalaze se na Velebitu, a imaju status strogog rezervata. Koriste se samo za znanstvena istraživanja.
Regionalni park Mura-Drava
Regionalni park Mura-Drava jedan je od dva regionalna parka u Hrvatskoj. Obuhvaća poplavno područje uz rijeke Muru i Dravu te se ističe velikom bioraznolikošću.
Geoparkovi u Hrvatskoj
Hrvatska za sada ima dva geoparka. Radi se o Papuku te o Viškom arhipelagu.
PP Kopački rit
Kopački rit najstariji je hrvatski park prirode smješten na istoku Hrvatske. Posebnosti ovog parka prirode su brojne životinjske vrste.
PP Papuk
Park prirode Papuk jedan je od parkova prirode na prostoru Nizinske Hrvatske. Bogata flora i fauna dio su posebnosti ovoga parka prirode, a treba spomenuti kako se na Papuku nalazi i geopark Rupnica.
PP Lonjsko polje
Lonjsko polje najveće je močvarno područje u Hrvatskoj te ujedno i park prirode. Jedna od glavnih posebnosti ovoga parka prirode je selo roda - Čigoč.
PP Medvednica
Medvednica je park prirode tik uz glavni grad Hrvatske. Neke od posebnosti ovoga parka prirode su spilja Veternica te očuvana šumska prostranstva.
PP Žumberak - Samoborsko gorje
PP Žumberak - Samoborsko gorje smjestio se na zapadu Nizinske Hrvatske na granici sa Slovenijom. Ono zbog čega je ovaj park prirode dobio status zaštite je hidrološka raznolikost te brojni krški reljefni oblici.
PP Učka
Park prirode Učka nalazi se na istoku Istre. Prepoznatljivost ovoga parka prirode su krški reljefni oblici te očuvani tradicionalni stočarski način života.
PP Velebit
Park prirode Velebit najveći je hrvatski park prirode. Ono zbog čega je ova planina dobila status parka prirode su raznolikost krša i šuma.
PP Telašćica
Telašćica je park prirode smješten na Dugom otoku. Glavna prepoznatljivost ovoga parka prirode je jezero Mir.
PP Vransko jezero
Vransko jezero najveće je prirodno jezero u Hrvatskoj te ujedno park prirode. Prepoznatljivosti ovoga parka prirode su brojne životinjske vrste te bočata voda u jezeru (miješanje slatke i slane vode).
PP Dinara
Dinar je najmlađi park prirode u Hrvatskoj. Obuhvaća niz planina, polja u kršu te dio toka rijeke Cetine, a obuhvaća i najviši vrh Hrvatske - Sinjal.
PP Biokovo
PP Biokovo proglašen je parkom prirode zbog svojih krških posebnosti. Na njemu se nalazi i botanički vrt Kotišnica te jedan od turistima najzaniimljivih dijelova - Skywalk Biokovo.
PP Lastovsko otočje
PP Lastovsko otočje nalazi se na jugu Hrvatske, a sami park prirode čini 44 otoka, otočića i hridi. Prepoznatljivost ovog parka prirode su brojne crkvice i dimnjaci.
Regionalni park Moslavačka gora
Regionalni park Moslavačka gora uz Mura-Dravu je drugi regionalni park u Hrvatskoj. Odlikuje se bioraznolikošću te jednim od najstarijih stijena u Hrvatskoj.