Upravno-teritorijalna organizacija Hrvatske
Oblici državnog uređenja
Način na koji je država ustrojena naziva se oblikom državnog uređenja. U Europi postoje 4 oblika državnog uređenja, a to su: republike, velika vojvodstva, kneževine i kraljevstva.
Oblik državnog uređenja Republike Hrvatske
Hrvatska je prema obliku državnog uređenja republika na čijem je čelu predsjednik. Trenutni predsjednik Republike Hrvatske je Zoran Milanović.
Trodioba vlasti
Trodioba vlasti označava da se vlast u državi radi lakšeg upravljanja dijeli na tri oblika vlasti, a u Hrvatskoj su to: sudbena, izvršna i zakonodavna vlast.
Zakonodavna vlast
Zakonodavnu vlast u Hrvatskoj ima Hrvatski sabor kojeg čini 151 zastupnik. Oni su zaduženi za donošenje zakona, odnosno pravila kojih se stanovnici države moraju držati.
Izvršna vlast
Izvršnu vlast u Hrvatskoj ima Vlada Republike Hrvatske te predsjednik države. Oni su zaduženi za vladanje, provođenje odluka i uređenje države.
Sudbena vlast
Sudbenu vlast u Hrvatskoj provode sudovi, među kojima je najviši Vrhovni sud. Oni se bave osiguravanjem jednakosti i ravnopravnosti svih građana pred zakonom.
Hrvatski sabor
Hrvatski sabor institucija je u Hrvatskoj koja ima zakonodavnu vlast. Hrvatski sabor djeluje od 30.5.1990. godine te ima 151 zastupnika, a broj je neparan kako bi se mogle donositi odluke natpolovičnom većinom.
Vlada Republike Hrvatske
Vlada Republike Hrvatske predstavlja izvršnu vlast u Hrvatskoj, a Vladu čine premjer i ministri.
Premijer/primjerka
Premjer je osoba koja vodi Vladu sa svojim ministrima. Trenutni premjer Republike Hrvatske je Andrej Plenković.
Dužnosti predsjednika Republike Hrvatske
Predsjednik Republike Hrvatske čini dio izvršne vlasti zajedno s Vladom Republike Hrvatske. Osim toga, neke od dužnosti predsjednika su: predstavljanje države u inozemstvu, objava rata i mira, vođenje vojske,...
Vrhovni sud
Vrhovni sud najviši je sud u Republici Hrvatskoj te čini dio sudbene vlasti.
Županije
Upravno-teritorijalne jedinice u Hrvatskoj koja ima zajednička prometna, gospodarska, povijesna i druga obilježja.
Županije u Republici Hrvatskoj
Republika Hrvatska je podijeljena na 20 županija i Grad Zagreb. Grad Zagreb se posebno izdvaja jer je glavni grad Hrvatske, a ujedno i središte gospodarstva u Hrvatskoj. Županije se razlikuju prema broju stanovnika i površini među kojima je Ličko-senjska površinom najveća, a ujedno brojem stanovnika najmanja.
Nazivlje hrvatskih županija
Nazivi hrvatskih županija uglavnom su doneseni s obzirom na tradicijske regije u kojima se nalaze, prema važnijem gradu ili kombinaciji jednoga i drugoga. Tako je Međimurska županija dobila naziv prema tradicijskoj regiji Međimurje, Karlovačka prema gradu Karlovcu, a na primjer Osječko-baranjska prema kombinaciji grada Osijeka i Baranje kao tradicijske regije.
Simboli županija
Svaka županija ima svoje simbole, a to su grb i zastava koje uglavnom dvobojne.
Upravljanje županijom
Županijom upravljaju župan i županijska skupština koji su izabrani na lokalnim izborima.
Upravljanje gradom
Gradom upravljaju gradonačelnici i gradska skupština koji su izabrani na lokalnim izborima.
Upravljanje općinom
Općinom upravljaju načelnik i općinska skupština koji su izabrani na lokalnim izborima.