Stvaranje suvremene države Hrvatske
Jugoslavija
Jugoslavija je bila državna tvorevina u kojoj se nalazila Hrvatska prije osamostaljenja. Osim Hrvatske u Jugoslaviji su se još nalazile: Slovenija, Srbija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Srbija i Sjeverna Makedonija.
Demokratske promjene u Jugoslaviji
Krajem 80-ih godina prošlog stoljeća u Jugoslaviji je došlo do nezadovoljstva naroda koji su tražili demokratske promjene što je kasnije rezultiralo raspadom Jugoslavije i ratovima.
Dan državnosti
Hrvatski sabor započeo je s radom 30.5.1990. godine što se uzima kao dan kada obilježavamo Dan državnosti u Hrvatskoj.
Dan neovisnosti
Dan neovisnosti Republike Hrvatske obilježava se 25.6. jer je na navedeni datum 1991. Hrvatska postala neovisna od Jugoslavije.
Međunarodno priznanje Republike Hrvatske
Međunarodno priznanje Republike Hrvatske započelo je nakon njezina proglašenja neovisnosti. Island je prvi priznao Hrvatsku neovisnost, a 15.1.1992. uslijedilo je i međunarodno priznanje Republike Hrvatske.
Nacionalni identitet
Nacionalni identitet čini sve ono zbog čega se netko osjeća pripadnikom nekog naroda, a to su uglavnom jezik, kultura i teritorij na kojemu netko živi.
Srednjoeuropski kulturno-civilizacijski krug
Srednjoeuropski kulturno-civilizacijski krug utjecao je najviše na središnju Hrvatsku. Obilježja navedenog kruga su: širenje židovstva, protestantizma, katoličanstva te mađarskog i njemačkog jezika.
Germanizmi
Germanizmi su riječi koje dolaze iz njemačkog jezika, a koje su ušle u hrvatski jezik kao što su na primjer: šank, bina. bruh, flaša, knedla,...
Mediteranski ili sredozemni kulturno-civilizacijski krug
Mediteranski ili sredozemni kulturno-civilizacijski krug najviše je utjecao na prostor Primorske Hrvatske. Obilježja navedenog kruga su širenje katoličanstva i talijanskog jezika, ali utjecaj je vidljiv i u arhitekturi te umjetnosti.
Talijanizmi
Talijanizmi su riječi koje dolaze iz talijanskog jezika, a koje su ušle u hrvatski jezik kao što su na primjer: pjat, šporko, priša, šugaman, barka,...
Jugoistočnoeuropski kulturno-civilizacijski krug
Jugoistočnoeuropski kulturno-civilizacijski krug najviše je utjecao na istočni dio Hrvatske. Obilježja navedenog kruga su: širenje pravoslavlja (Srbija) i islama (Osmansko Carstvo) te srpskog i turskog jezika.
Turcizmi
Turcizmi su riječi koje dolaze iz turskog jezika, a koje su ušle u hrvatski jezik kao što su na primjer: ćuprija, ćufte, jastuk, dugme, jogurt,...