Pokazatelji gospodarske razvijenosti

Stupanj razvijenosti gospodarstva

Stupanj razvijenosti gospodarstva govori nam o trenutnom stanju i razvoju istoga koristeći se brojnim pokazateljima kao što su na primjer: broj nezaposlenih, visina plaće, broj zaposlenih prema sektorima,...

Udio zaposlenih prema sektorima djelatnosti kao pokazatelj gospodarske razvijenosti

Zaposlenost prema sektorima djelatnostima može nam reći kakav je gospodarski razvoj te države. Primjera radi, Madagaskar je slabo gospodarski razvijena država gdje većina stanovništva bavi se primarnim djelatnostima. S druge strane, Hrvatska u kojoj većina stanovništva radi u tercijarnim djelatnostima je gospodarski razvijena država.

Bruto nacionalni proizvod (BNP)

BNP ili bruto nacionalni proizvod je pokazatelj gospodarske razvijenosti, iskazuje se u američkim dolarima, a označava vrijednost svih proizvoda i usluga koje su proizveli stanovnici neke države u određenom vremenu.

Kategorije dohotka prema BNP-u po stanovniku

Države možemo kategorizirati s obzirom na BNP po stanovniku u više kategorija, a to su: nizak dohodak, viši srednji, niži srednji i visoki dohodak. Hrvatska se prema ovoj kategorizaciji nalazi među državama s visokim dohotkom.

Dijelovi svijeta s visokim dohotkom

Dijelovi svijeta s visokim dohotkom su: SAD i Kanada, Argentina i Čile u Južnoj Americi, gotovo svi dijelovi Europe izuzev istoka i jugoistoka, dijelovi Arapskog poluotoka, Japan i Južna Korea te Australija i Novi Zeland.

Dijelovi svijeta s niskim dohotkom

Dijelovi svijeta s niskim dohotkom su: Sjeverna Korea (komunizam i diktatura), Srednja, Istočna i dio Južne Afrike (klima, gospodarska zaostalost, ratovi, glad,...) Kambodža, Afganistan i Haiti.

Indeks ljudskog razvoja

Indeks ljudskog razvoja pokazatelj je gospodarske razvijenosti koji uzima tri faktora pri analizi: očekivano trajanje života, BNP po stanovniku i obrazovanost stanovništva.

Područja s vrlo visokim i visokim indeksom ljudskog razvoja

Područja s vrlo visokim i visokim indeksom ljudskog razvoja u svijetu su gotovi jednaki onim prostorima s visokim dohotkom, a neka od takvih područja su: SAD i Kanada, Argentina i Čile u Južnoj Americi, gotovo svi dijelovi Europe izuzev istoka i jugoistoka, dijelovi Arapskog poluotoka, Japan i Južna Korea te Australija i Novi Zeland.

Područja s niskim indeksom ljudskog razvoja

Područja s niskim indeksom ljudskog razvoja u svijetu su slična onima s niskim dohotkom, a neka od takvih područja su: Srednja, Zapadna i dio Južne Afrike, Sirija, Afganistan i Jemen u Aziji,...