Opće kretanje stanovništva

Opće kretanje broja stanovnika

Opće kretanje stanovništva ukupna je promjena broja stanovnika na nekom području u određenom razdoblju.

Rodnost

Rodnost ili broj rođenih označava broj rođenih u jednoj godini na nekome prostoru te je jedna od dvije odrednice općeg kretanja stanovništva.

Smrtnost

Smrtnost ili broj umrlih označava broj umrlih u jednoj godini na nekome prostoru te je jedna od dvije odrednice općeg kretanja stanovništva.

Prirodna promjena

Prirodna promjena je razlika između broja rođenih i umrlih na nekome prostoru u jednoj godini.

Prirodni prirast

Prirodni prirast oblik je prirodne promjene kad je na nekome prostoru u jednoj godini više rođenih nego umrlih.

Prirodni pad

Prirodni pad oblik je prirodne promjene kad je na nekome prostoru u jednoj godini više umrlih nego rođenih.

Faktori koji utječu na broj rođenih

Faktori koji mogu utjecati na broj rođenih su društvene prilike (ratovi, političke nestabilnosti,...) i gospodarska razvijenost.

Povezanost broja djece s gospodarskom razvijenošću države

Gospodarski razvijene države kao što su na primjer Japan, Njemačka i Kanada imaju niže stope rodnosti jer se mladi okreću poslovnim karijerama te se općenito promijenio pogled na brak i djecu. S druge strane, gospodarski slabije razvijene zemlje kao što su Indija, Nigerija,... imaju veće stope rodnosti uglavnom zbog tradicije.

Prostori u svijetu s povećanim stopama smrtnosti

Prostori u svijetu s povećanim stopama smrtnosti su dijelovi Afrike i Azije koji su zahvaćeni ratovima i prirodnim katastrofama.

Opće kretanje stanovništva Hrvatske od 1981. do 2018. godine

Hrvatska je od 1981. do 1990. imala prirodni prirast, a od 1990. do 1995. dolazi do prirodnog pada broja stanovnika zbog Domovinskog rata. Nakon završetka rata dolazi do manje "baby booma" 1996. godine, a nakon toga od 1997. godine pa sve do 2018. godine Hrvatska bilježi prirodni pad broja stanovnika.

Prostorno kretanje stanovništva

Prostorno kretanje stanovništva ili migracija podrazumijeva privremenu ili stalnu promjenu mjesta boravka.

Potisni čimbenici

Potisni čimbenici su oni koji nas potiču da se iselimo se nekoga prostora, a to su na primjer: ratovi, niske plače, politička nestabilnost, nedostatak posla,...

Privlačni čimbenici

Privlačni čimbenici su oni koji nas privlače da se preselimo u neko drugo mjesto ili prostor, a to mogu biti: bolja gospodarska razvijenost, veće plaće, vjerske slobode, veća ponuda poslova,...

Imigracija

Imigracija je pojam koji označava doseljavanje s nekoga prostora i suprotan je pojam od emigracije.

Emigracija

Emigracija je pojam koji označava iseljavanje s nekoga prostora i suprotan je pojam od imigracije.

Odljev mozgova

Odljev mozgova je pojam koji je koristi za iseljavanje visokoobrazovane radne snage.

Unutrašnje migracije

Unutrašnje migracije su one koje se dešavaju unutar granica jedne države. To mogu biti na primjer odlasci na posao u drugi grad, preseljenje studenta iz Splita u Zagreb,...

Vanjske migracije

Vanjske migracije u one u kojima osoba napušta prostor granica svoje države, a to je na primjer odlazak na terenski rad u neku drugu državu.

Podjela migracija prema trajanju

Migracije se prema trajanju dijele na konačne i privremene. Konačna migracija bi bila kada se netko na primjer preseli iz Virovitice u Zagreb i ostane živjeti u Zagrebu. S druge strane, privremena migracija bi bila na primjer odlazak studenta iz Osijeka u Zagreb na studij, a nakon završetka studija vrati se natrag u Osijek.

Dnevna cirkulacija

Dnevna cirkulacija označava privremeno napuštanje mjesta boravka radi odlaska na posao ili u školu, a u pravilu se odvija skoro svaki dan.