Obilježja i važnost tla
Tlo
Tlo je površinski rahli sloj Zemlje, tj. Zemljine kore. Građen je od minerala, organskih tvari zraka i vode.
Nastanak tla
Tlo nastaje erozijom (trošenjem) stijena te raspadanjem organizama. Raspadanje stijena i organizama uzrokuju prirodni čimbenici (voda, ljudi, temperatura,...).
Pedologija
Pedologija je znanost koja se bavi proučavanjem tla.
Plodnost tla
Plodnost tla ovisi o sastavu tla, količini minerala u tlu, hranjivim tvarima u tlu, količini vode, temperaturi zraka, utjecaju čovjeka,...
Temperatura tla
Temperatura tla ovisi o Sunčevu zagrijavanju. Tako su površinski slojevi topliji u odnosu na one dublje, a samim time i veći je udio živog svijeta bliže površini u odnosu na dublje dijelove tla.
Humus
Humus je najplodniji dio tla nastao razgradnjom životinjskih i biljnih ostataka pri utjecaju vanjskih faktora. Što je veća koncentracija minerala to će humus biti plodniji.
Faktori koji utječu na stvaranje tla
Temperatura zraka, količina padalina i biljni svijet su glavni faktori o kojima ovisi stvaranje tla. Visoka temperatura potiče raspad organizama u tlu, a voda utječe na količinu hranjivih tvari (više vode = manje hranjivih tvari).
Važnost tla za živa bića
Tlo je važno za živa bića jer predstavlja životno stanište za biljke, ali i neke životinje. Osim toga, tlo je važno za ljude jer čovjek iz tla dobiva hranu.
Važnost gujavica u tlu
Gujavice prozračuju tlo stvarajući tunele kojima se kreću čime pospješuju kvalitetu tla. Osim toga, sudjeluju u prozračivanju tla. smanjuju eroziju tla recikliranju hranjive tvari iz mrtvih tvari.
Antropogeno ili kultivirano tlo
Antropogeno ili kultivirano tlo vrsta je tla koja je nastala djelovanjem čovjeka koji je gnojidbom, obradom i navodnjavanjem tla utjecao na sastav i kvalitetu tla s ciljem poboljšavanja njegovih svojstava.