Demografske strukture stanovništva
Struktura stanovništva
Struktura stanovništva predstavlja grupiranje stanovništva prema nekome obilježju. Možemo razlikovati nacionalnu, vjersku, jezičnu, biološku i druge strukture stanovništva.
Usporedba dobne strukture stanovništva Hrvatske i svijeta 2011. godine
Usporedimo li dobnu strukturu Hrvatske s dobnom strukturom svijeta vidljivo je kako Hrvatska ima manje mladoga, a više staroga stanovništva u odnosu na svijet. Prema tome vidljivo je kako Hrvatsku zahvaća proces senilizacije, odnosno starenja stanovništva.
Biološka struktura stanovništva
Biološka struktura je grupiranje stanovništva prema dobi i spolu. Prema spolu razlikujemo muško i žensko stanovništvo, a prema starosti imamo tri dobne skupine: mlado (0-14 godina), zrelo (15-64 godine) i staro (65+ godina).
Dijagram dobno-spolne strukture stanovništva
Dijagram dobno-spolne strukture stanovništva ili često krivo nazivan dobno-spolnom piramidom je dijagram kojim se prikazuje biološka struktura stanovništva. Jedna strana dijagrama prikazuje muško, a druga žensko stanovništvo dok su dobne skupine podijeljene uglavnom na skupine po četiri godine (0-4, 5-9,...). Na donjoj osi nalazi se brojčana skala koja prikazuje % odnosno, udjele dobnih skupina.
Dobne skupine
Prema starosti imamo tri dobne skupine: mlado (0-14 godina), zrelo (15-64 godine) i staro (65+ godina). Gornja granica mladog stanovništva je 14 godina jer se tada završava obavezno školovanje u Hrvatskoj, a za staro 65 godina jer se uglavnom sa 65 godina ide u mirovinu u Hrvatskoj.
Razlozi duljeg života kod žena
Žene dulje žive od muškaraca jer su žene otpornije na bolesti u kasnijim godinama života. U slabije razvijenim državama zbog izrabljivanja žena i teških uvjeta života one žive kraće.
Rasna struktura
Rasna struktura je grupiranje stanovništva s obzirom na rasu, odnosno vidljiva fizička obilježja (boja kože, oblik glave i lica, tip kose,...). Glavne rasne skupine su: bijela, crna i žuta.
Zambo
Zambo je mješanac žute i crne rase.
Mulat
Mulat je mješanac bijele i crne rase.
Mestik
Mestici su mješanci bijele i žute rase.
Raznolikost jezika u svijetu
Danas u svijetu razlikujemo preko 7000 jezika. Neki od tih jezika imaju veliki broj govornika (engleski, španjolski, mandarinski,...), a neki od njih imaju mali broj govornika, a to su uglavnom jezici malih plemena.
Materinski jezik
Materinski jezik je onaj jezik koji usvajamo u djetinjstvu izvan škole te na njemu mislimo i razgovaramo.
Jezik značajan za međunarodnu komunikaciju
Engleski jezik najznačajniji je jezik u međunarodnoj komunikaciji. Engleski jezik je službeni jezik velikog broja međunarodnih organizacija se se uči u velikom broju škola u svijetu.
Jezici s najviše govornika u svijetu
Jezici s najviše govornika u svijetu su: mandarinski (brojno kinesko stanovništvo), hindi (Indija), španjolski (Srednja i Južna Amerika i Španjolska),...
Uzroci raširenosti europskih jezika u svijetu
Europski jezici rašireni su u svijetu zbog kolonizacije koju su provodili Europljani. Koloniziranjem novih prostora kolonizatori su širili svoju kulturu, a sastavni dio kulture je bio i jezik. Zbog toga se u Sjevernoj Americi pričaju španjolski i engleski, a u Južnoj Americi španjolski i portugalski jezik.
Pismo
Pismo je sustav znakova kojima se bilježi neki jezik.
Najkorištenija pisma u svijetu
U svijetu se koristi veliki broj pisama, ali neka se ističu s obzirom na broj korisnika. Tako se prema broju korisnika izdvajaju latinica, ćirilica, arapsko pismo, kinesko pismo,...
Narod
Narod je veća skupina ljudi koju povezuje teritorij, povijest i kultura. Primjeri naroda su: Hrvati, Bošnjaci, Mađari, Slovenci,...
Nacionalna manjina
Nacionalna manjina je skupina stanovnika jedne države koja se po svojoj etničkoj pripadnosti razlikuje od većine stanovništva te države. Nacionalne manjine imaju posebni status kako bi očuvali svoj identitet pr. Česi, Srbi, Slovaci u Hrvatskoj.
Nacionalna struktura Hrvatske 2011. godine
Nacionalna struktura Hrvatske 2011. godine bila je homogena gdje je preko 90% činilo hrvatsko stanovništvo. Među manjinama su se isticali Srbi kao najbrojnija manjina, zatim Bošnjaci, Talijani, Albanci, Mađari,...
Nacionalne i višenacionalne države
Nacionalna država je ona država gdje imamo prevlast jednoga naroda, npr. Hrvatska. Višenacionalna država je ona gdje u narodnoj strukturi ne prevladava jedan narod već ih je više npr. u BiH (Srbi, Bošnjaci i Hrvati).