Svojstva tla
Kiselo tlo
Kiselo tlo predstavlja ekstremne uvjete u kojima većina biljaka ne može opstati. Do zakiseljavanja tla može doći zbog kiselih kiša i drugih oblika zagađenja.
Lužnato tlo
Lužnato tlo predstavlja ekstremne uvjete u kojima ne može opstati većina biljaka. Do povećane lužnatosti tla može doći u onečišćenom tlu.
Neutralno tlo
Većina biljaka najbolje uspijeva na neutralnom tlu. Ako je tlo jako kiselo ili jako lužnato, većina biljaka neće moći rasti na njemu. No, postoje neke biljke koje mogu opstati čak i u takvim uvjetima.
Boja hortenzije
Boja cvata hortenzije ovisi o kiselosti tla. Ako je tlo kiselo, cvat će biti ružičaste boje. Ako je tlo lužnato, cvat će biti bijelo-plavi. Ako je tlo neutralno, cvat će biti ljubičast.
Kapilarnost
Kapilarnost je pojava koja omogućuje zadržavanje vode među česticama tla. To je ista pojava koja omogućuje uspinjanje vode kroz provodne žile biljke.
Svojstva tla
Svojstva tla su boja, rahlost, vlažnost, kiselost i temperatura. Svako od ovih svojstava utječe na plodnost tla, a time i na sve organizme koji žive u ili na tlu.
Tla s humusom
Crna, smeđa i siva tla u sebi imaju puno humusa. Takva tla su obično vrlo plodna.
Tla sa željezom
Žuta i crvena tla sadrže mnogo željeza i spojeva sa željezom. Brojni spojevi željeza su crvenkasti (jedan od crvenkastih spojeva željeza je i hrđa).
Tla sa solima i aluminijem
Bijela tla sadrže mnogo soli i spojeva aluminija. Razmisli koje boje je kuhinjska sol i ima li smisla da su tla s puno soli svijetle, bijele boje!
Podzemne vode
Voda se u tlu u najvećoj mjeri nalazi između čestica tla i u podzemnim vodama. Podzemne vode su nakupine vode koje se nalaze pod zemljom.
Pročišćavanje vode u tlu
Na pročišćavanje vode tijekom prolaska kroz tlo najviše utječe sastav tla i biljke koje rastu na tlu. Veličina čestica tla (koja ovisi o sastavu tla) određuje koliko sitne čestice mogu proći kroz tlo zajedno s vodom, a biljke utječu na pročišćavanje vode u tlu svojim korijenjem.
Biljke vlažnog tla
Neke biljke bolje rastu kada je više vlage u tlu, a neke kada je vlage manje. Mahovina i maslačak bolje uspijevaju na vlažnijem tlu, uz češće padaline ili blizu vodenih površina (npr. rijeka ili jezera). Razmisli je li ljeto idealni dio godine za promatranje mahovina i maslačaka?
Biljke suhog tla
Neke biljke bolje rastu kada je više vlage u tlu, a neke kada je vlage manje. Mak i djetelina dobro uspijevaju čak i na suhom tlu, kada nema puno kiše. Upravo zbog te sposobnosti može ih se vidjeti na livadama čak i tijekom ljetnih suša.