Evolucija i prilagodbe organizama životu na tlu i u tlu
Uvjeti na Zemlji tijekom prošlosti
Tijekom prošlosti uvjeti života na Zemlji puno su se mijenjali. Mijenjala se temperatura i količina padalina, čak i položaj i broj kontinenata.
Fosilni ostatci
Fosilni ostatci (fosili) su različiti ostatci životinja koje su davno izumrle. Fosili mogu biti kosti, ali i drugi tragovi života neke životinje. Znanstvenici ih koriste da bi otkrili više o izumrlim životinjama kao što su dinosauri i mamuti.
Ginko
Ginko je jedan do rijetkih organizama koji se nije značajno promijenio u odnosu na svoje pretke, a uspio je opstati do danas i nije izumro.
Živi fosili
Živi fosili su organizmi koji su preživjeli od davne prošlosti bez da su se mijenjali (prilagođavali). Takvih organizama je vrlo malo. Jedan od njih je biljka ginko.
Prilagodbe kopnenih životinja
Sve životinje koje se kreću po kopnu imaju dobro razvijene mišiće. Razvijeni mišići su im potrebni jer je teže kretati se na kopnu, kroz zrak, nego kroz vodu.
Prilagodbe životinja koje žive u tlu
Organizmi koji žive u tlu imaju posebne prilagodbe kako bi se mogli kretati kroz tlo. Često imaju posebni izgled prednjih nogu koji podsjeća na lopate što olakšava kopanje, a neki luče sluz za lakše kretanje kroz tlo.
Bakterije u tlu
Uloga bakterija u tlu je razlaganje uginulih organizama na sitnije čestice. U tom procesu sudjeluju i gljive. Razlaganje uginulih organizama omogućuje kruženje hranjivih tvari u prirodi.
Rovci
Rovci su kukci koji većinu života provode u tlu. Hrane se podzemnim dijelovima biljaka ili drugim kukcima, a za vrijeme parenja izlaze iz tla i lete u potrazi za partnerom.
Uloga gljiva
Jedna od najbitnijih uloga gljiva u prirodi je razgradnja uginulih organizama. Iako vidimo dio gljive iznad tla, većina gljive se nalazi u tlu (slično kao biljke i njihov korijen). Ako otkinemo samo nadzemni dio gljive, iz podzemnog može izrasti nova gljiva.
Simbioza
Simbioza je posebna vrsta odnosa živih bića u kojem oba bića koja su u odnosu imaju koristi. Primjer simbioze je odnos mrava i lisnih uši - mravi brane lisne uši od neprijatelja, a lisne uši stvaraju mednu rosu koju mravi jedu.
Kretanje na tlu
Nemaju sve kopnene životinje noge, pa čak i udove, no sve se pokreću mišićima. Na primjer, zmije imaju posebno organizirane mišiće koje im omogućuju kretanje gmizanjem.