Voda - bogatstvo prirode
Voda na Zemlji
Vodom je prekriveno otprilike 71 % Zemljine površine i često se zato Zemlja naziva plavim planetom. Najveći udio čini morska voda (97 %), a samo 3 % kopnene vode. Kopno čini otprilike 29% Zemljine površine.
Kopnene vode
Kopnene vode čine 3% od ukupne vode na Zemlji. Kopnene su vode ledenjaci, podzemne i površinske vode. Površinske su vode tekućice i stajaćice. Tekućice su rijeke i potoci, a stajaćice bare, močvare, jezera, ribnjaci. U ledenjacima je zarobljena najveća količina kopnenih voda, no ta voda živim bićima nije dostupna. Najmanje je površinskih voda, a one su živim bićima dostupnije za korištenje.
Morska voda
Najveći udio površine Zemlje prekriva morska voda. Morska voda čini 97 % od ukupne vode na Zemlji. Morska su voda oceani i mora.
Agregacijska stanja vode
Postoje 3 agregacijska stanja vode u prirodi. Led je čvrsto agregacijsko stanje vode, voda u morima, oceanima i kopnenim vodama tekuće, a vodena para u zraku plinovito agregacijsko stanje vode. Ovisno u vanjskim uvjetima, voda može prelaziti iz jednog agregacijskog stanja u drugo.
Oblik plinova
Tvari u plinovitom agregacijskom stanju imaju nestalan oblik. Čestice plinovite tvari gibaju se u prostoru koji zauzimaju. Suprotno tome, čvrste tvari imaju stalan oblik.
Raspodjela vode na Zemlji
Kopnene su vode na Zemlji raspodijeljene neravnomjerno. S obzirom na to, neke zemlje nemaju dovoljne količine pitke vode za stanovništvo, a neke zemlje imaju mnogo pitke vode i koriste ju bez štednje. Zalihe pitke kopnene vode treba održivo iskorištavati i štititi od onečišćenja.
Voda u tijelu čovjeka
Najveći udio u tijelima živih bića zauzima voda. U vodi se odvijaju procesi koji omogućuju održavanje organizma na životu. U tijelu se čovjeka udio vode smanjuje starenjem te se tako usporavaju i životni procesi. Krv sadrži najviše vode, oko 92%. Bubrezi sadrže oko 83% vode, mozak oko 75%, mišići oko 60%, a kosti oko 22%.
Hidroelektrane
Hidroelektrane su postrojenja u kojima se iskorištava energija vode i pretvara u električnu energiju. Grade se na rijekama, gdje voda struji i pokreće uređaje za pretvorbu energije. Energija vode se ubraja u obnovljive izvore energije, a to su izvori energije koji se mogu djelomično ili u potpunosti obnoviti.
Energija vode
Energija vode ubraja se u obnovljive izvore energije. Obnovljivi su izvori energije oni izvori koji se mogu djelomično ili u potpunosti obnoviti. Hidroelektrane su postrojenja u kojima se iskorištava energija vode i pretvara u električnu energiju. Grade se na rijekama, gdje voda struji i pokreće uređaje za pretvorbu energije. Energija vode može biti i razornog djelovanja, primjerice snažni udari valova na obali i poplave koje nanose materijalnu štetu.
Obnovljivi izvori energije
Obnovljivi su izvori energije oni izvori koji se mogu djelomično ili u potpunosti obnoviti. Na primjer, energija vode ubraja se u obnovljive izvore energije. Hidroelektrane su postrojenja u kojima se iskorištava energija vode i pretvara u električnu energiju. Grade se na rijekama, gdje voda struji i pokreće uređaje za pretvorbu energije.