Svjedočanstva Zemljine prošlosti

Bioraznolikost

Ukupna raznolikost svih živih bića na Zemlji naziva se bioraznolikost. Na bioraznolikost utječu promjene životnih uvjeta. Od postanka Zemlje do danas, mijenjali su se životni uvjeti i bioraznolikost.

Pojava dinosaura

Dinosauri su se na Zemlji pojavili prije više od 200 milijuna godina. Klima je tada bila vlažna i topla, što je pogodovalo razvoju biljaka, a time i životinja zbog obilja hrane.

Razlog izumiranja dinosaura

Dinosauri su izumrli prije 65 milijuna godina. Od brojnih teorija o izumiranju dinosaura, najčešće je prihvaćena teorija o udaru meteorita u Zemlju. Tada se podigla prašina, Sunčeve zrake nisu mogle prodirati do Zemljine površine pa je bilo sve manje biljaka, a time i životinja. Klima je postala hladna, a dinosauri se nisu mogli prilagoditi takvim promjenama.

Fosili

Ostatci uginulih organizama iz Zemljine prošlosti očuvani u smoli, ugljenu ili stijenama nazivaju se fosili. Fosili su dokaz postojanja živih bića kojih danas više nema na Zemlji jer su izumrla. Dokazuju promjenjivost živih bića u vremenu. Na primjer, fosili mogu biti kosti, otisci stopala životinje, ljušture i kućice organizama.

Evolucija

Evolucijom se nazivaju postupne promjene živih bića te njihov razvoj od jednostavnijih do složenijih oblika. U evoluciji opstaju najprilagođeniji organizmi. Evolucija traje i danas.

Fosilna goriva

Nafta, zemni plin i ugljen fosilna su goriva. Fosilna su goriva nastala prije više milijuna godina od ostataka uginulih živih bića. Tada su na Zemlji postojali posebni uvjeti različiti od trenutnih. Fosilna su goriva neobnovljivi izvori energije jer se njihove zalihe na Zemlji više ne mogu obnoviti.

Ugljen

Ugljen je čvrsto fosilno gorivo nastalo od ostataka biljaka iz daleke Zemljine prošlosti. U dubokim slojevima tla nakupljale su se uginule biljke te su se pri visokom tlaku i temperaturi, bez prisutnosti zraka, postupno promijenile u ugljen.

Nafta

Nafta je fosilno gorivo oblika crne i uljaste tekućine. Neobnovljiv je izvor energije. Postrojenja za prerađivanje nafte nazivaju se rafinerijama. Najvažniji su proizvodi prerade nafte: benzin, dizel i lož-ulje. Benzin i dizel goriva su za pogon automobila i strojeva. Lož-ulje koristi se u kućanstvima za grijanje.

Rafinerija

Postrojenja za prerađivanje nafte nazivaju se rafinerijama. Najvažniji su proizvodi prerade nafte benzin, dizel i lož-ulje. Benzin i dizel goriva su za pogon automobila i strojeva. Lož-ulje koristi se u kućanstvima za grijanje.

Neobnovljivi izvori energije

Neobnovljivi izvori energije se u prirodi ne mogu obnoviti niti ponovno iskoristiti. Fosilna su goriva (nafta, ugljen, zemni plin) primjeri neobnovljivih izvora energije. Fosilna su goriva nastala prije više milijuna godina od ostataka uginulih živih bića. Tada su na Zemlji postojali posebni uvjeti različiti od trenutnih.