Vode na kopnu – tekućice
Vrste tekućica na kopnu
U tekućice ubrajamo rijeke i potoke. S druge strane u stajaćice ubrajamo jezera, močvare, bare i lokve.
Elementi rijeke
Svaka tekućica ima svoje osnovne elemente, a to su: izvor, korito, ušće, obale i pritoke. Početak svake tekućice naziva se izvor, prostor kojim rijeka teče je korito, a ušće je mjesto gdje se rijeka ulijeva u drugu rijeku, more ili ocean.
Izvor i vrelo
Izvor je početak svake rijeke. Vrelo je vrsta snažnog izvora u krškim područjima, a one može presahnuti uslijed dugotrajnih suša.
Korito
Korito je udubljenje na površini Zemlje kojim teče rijeka. Rijeka uglavnom sama sebi prirodno stvara korito procesom erozije.
Obale rijeka
Obale su strane korita. Razlikujemo lijevu i desnu obalu, a određujemo ih u odnosu izvora prema ušću. Sve što je s desne strane od izvora prema ušću je desna obala, a što je s lijeve strane je lijeva obala.
Vodostaj
Vodostaj je razina vode u riječnom koritu. Vodostaj je određuje vodokaznom letvom ili limnigrafom prema referentnoj nadmorskoj visini.
Lijevi i desni pritoci
Gledamo li od izvora prema ušću sve rijeke koje pritječu glavnoj rijeci s lijeve strane su lijevi pritoci, a one koje pritječu s desne strane su desni pritoci. Uzmimo za primjer rijeku Savu, njoj su desni pritoci rijeke Una i Bosna, a lijevi pritoci su Lonja i Orljava.
Ušće i oblici riječnog ušća
Ušće je mjesto gdje završava tok rijeke. Razlikujemo dvije osnovne vrste riječnog ušća, a to su delta i estuarij.
Estuarij
Estuarij je ljevkasto riječno ušće nastalo potapanjem donjeg toka rijeke. Estuariji su uglavnom uvučeni u kopno te su kao takvi pogodni za gradnju hidroelektrana jer nema većeg utjecaja valova. Neke od rijeka u svijetu s estuarijem su: Yangtze u Aziji, Amazona u Južnoj Americi i Temza u Europi.
Delta
Delta je razgranato riječno ušće, a nastaje taloženjem materijala koje rijeka nosi i koji se talože pri samome ušću gdje rijeka usporava. Materijal koji rijeka nosi, a koji je uglavnom građen od mulja i pijeska je izuzetno plodan pa same delte se koriste za poljoprivredu. Primjeri rijeka s deltama u svijetu su: Neretva u Hrvatskoj, Nil u Africi i Mississippi u Sjevernoj Americi.
Riječna mreža
Riječnu mrežu čine sve rijeke na nekom području. Sama gustoća riječne mreže ovisi o reljefu, klimi te o samom podlozi.
Porječje
Porječje je područje kojim teče rijeka te prostor oko svih njenih pritoka. Najveće porječje na svijetu ima rijeka Amazona, a u Europi rijeka Volga.
Slijev
Prostor s kojega sve rijeke otječu prema oceanu, moru ili jezeru naziva se slijev. U Hrvatskoj rijeke dijelimo u dva slijeva, a to su slijev Crnoga mora i slijev Jadranskog mora.
Razvodnica
Razvodnica je granica između dvaju porječja ili sljevova. Granica crnomorskog i jadranskog slijeva u Hrvatskoj prolazi kroz Gorsku Hrvatsku.
Značaj tekućica
Tekućice su nam važne za:
- pitku vodu
- proizvodnju električne energije
- plovidbu
- turizam
- poljoprivredu
- pitku vodu
- proizvodnju električne energije
- plovidbu
- turizam
- poljoprivredu