Rijeke Hrvatske

Sljevovi hrvatskih rijeka

Hrvatske rijeke otječu prema prema dva mora, a to su Crno more i Jadransko more. Tako možemo reći kako hrvatske rijeke u Panonsko-Peripanonskoj i dijelu Gorske Hrvatske imaju crnomorski slijev, a ostatak rijeka ima jadranski slijev.

Riječni režim rijeka crnomorskog slijeva

Rijeke crnomorskog slijeva imaju uglavnom kišno-snježni režim. To znači da navedene rijeke ovise o proljetnim i jesenskim kišama, a manje o vodi koja dolazi kopnjenjem snijega.

Najveće rijeke crnomorskog slijeva u Hrvatskoj

Najveće rijeke u Hrvatskoj koje imaju crnomorski slijev su: Sava, Drava, DUnav, Kupa, Una, Bednja, Mura, Česma, Ilova,...

Sava

Sava je rijeka s najdužim tokom u Hrvatskoj. Sava izvire u Sloveniji, a u Beogradu se ulijeva u Dunav. Rijeka Sava u Hrvatskoj nije plovna na dijelu od Zagreba do Siska pa je riječni promet moguć tek uzvodno do Siska. Najveći pritoci rijeke Save su: Kupa i Una kao desni pritoci i Sutla, Lonja i Orljava kao lijevi pritoci.

Drava

Drava je rijeka koja čini dio prirodne granice s Mađarskom na sjeveru. Drava izvire na sjeveru Italije, a kod Aljmaša se ulijeva u Dunav. Najveće pritoke su joj Mura (lijeva) i Bednja (desna). Drava ima snježno-kišni režim što znači da najviše vode dobiva kopnjenjem snijega u kasno proljeće na Alpama. Najveća luka na Dravi je Osijek.

Hidroenergetski potencijal rijeke Drave

Drava je jedna od rijetkih rijeka crnomorskog slijeva koja ima hidroenergetski potencijal. Na rijeci Dravi nalaze se čak tri HE, a to su: Čakovec, Varaždin i Dubrava. Osim ove tri hrvatske HE, na Dravi se nalazi još 19 hidroelektrana u Sloveniji i Austriji.

Obilježja rijeka crnomorskog slijeva

Rijeke crnomorskog slijeva karakterizira razgranata riječna mreža, blagi pad, veliki broj pritoka te njihova velika dužina. Uglavnom nisu pogodne za gradnju hidroelektrana osim Drave. Primjer takvih rijeka su Sava, Drava i Dunav.

Razvodnica crnomorskog i jadranskog slijeva u Hrvatskoj

Razvodnica je granica između dvaju porječja ili sljevova. Granica crnomorskog i jadranskog slijeva u Hrvatskoj prolazi kroz Gorsku Hrvatsku.

Dunav

Dunav je druga najduža rijeka u Europi i najduža rijeka u Europskoj uniji. Dunav izvire u Njemačkoj i dio je vrlo važnog prometnog sustava Rajna-Majna-Dunav. Najveća luka na Dunavu je Vukovar. Glavni pritoci Dunava u Hrvatskoj su Drava i Vuka.

Kupa

Kupa je najduža hrvatska rijeka koja ima izvor i ušće u Hrvatskoj. Izvire u Gorskom kotaru, a glavni pritoci su joj Dobra i Korana. Kupa ima kišno-snježni režim.

Ponornice crnomorskog slijeva u Hrvatskoj

Dobra i Mrežnica najveće su ponornice crnomorskog slijeva. Obje rijeke pritoke su rijeci Kupi u koju se ulijevaju kod Karlovca.

Sedra i sedrene barijere

Sedra je oblik biogenog reljefa, nastala na izlučivanjem kalcijevog karbonata oko hladnih izvora. Sitne čestice kalcijevog karbonata vezuju se uz mahovinu, lišajeve i grančice stvarajući sedrene barijere. Jako su poznate sedrene barijere u NP Krka u Hrvatskoj.

Grad na četiri rijeke

Karlovac je grad na četiri rijeka, a jedna od tih rijeka je ona s najdužim tokom, a koja izvire i završava u Hrvatskoj - Kupa. Osim Kupe kroz Karlovac prolaze i njene pritoke Dobra, Mrežnica i Korana.

Obilježja rijeka jadranskog slijeva

Rijeke jadranskog slijeva su uglavnom kratke, strme, brze te imaju manje pritoka. S obzirom na obilježja možemo zaključiti kako imaju izrazito povoljan hidroenergetski potencijal.

Najveće rijeke jadranskog slijeva u Hrvatskoj

Najveće rijeke jadranskog slijeva u Hrvatskoj su: Krka, Zrmanja. Neretva, Čikola i Cetina. Među njima treba istaknuti Cetinu na kojoj se nalazi čak 5 hidroelektrana od kojih je Zakučac najveća, a nalazi se u blizini Omiša.

Vrelo

Vrelo je vrsta snažnog izvora u krškim područjima, a one može presahnuti uslijed dugotrajnih suša.

Vrulja

Vrulje su izvori slatke vode u moru. Vrulje u Hrvatskoj možemo pronaći uz obalu Velebita, Biokova i Učke.

Najznačajnije hrvatske ponornice Jadranskog slijeva

Najznačajnije ponornice u Hrvatskoj su: Lika, Ričica, Gacka i Krbava u Gorskoj Hrvatskoj i Pazinčica u Istri.

Primorčice

Primorčice su kratki priobalni tokovi koji su važni za opskrbu naselja vodom. Primjeri primorčica su Jadro kod Splita, Ombla kod Dubrovnika i Rječina kod Rijeke.

Riječni režim rijeka jadranskog slijeva

Rijeke jadranskog slijeva imaju kišni ili kišno-snježni režim. Kiša uglavnom pada u hladnijem dijelu godine, odnosno u zimskim mjesecima kada je vodostaj najveći, a ljeti kada je suša najmanji.

Neretva

Neretva je rijeka koja izvire u susjednoj BiH, a u Jadransko more se ulijeva u Hrvatskoj u obliku delte kod grada Metkovića. Neretva ima kišno-snježni režim pri čemu snijeg ima veliku ulogu u gornjem toku u kasno proljeće kada se počinje kopnuti.

Zrmanja i Krka

Zrmanja i Krka danas su važne zbog turizma. Tako je na Zrmanji najpoznatiji dio vezan uz njen kanjon koji zna služiti i kao filmska kulisa, a sama rijeka koristi se i za rafting turizam. Krka je dio NP Krka i značajna je osim za hidroenergiju i za razvoj turizma zbog svojih slapova i sedrenih barijera.

Istarske rijeke

Najznačajnije rijeke u Istri su Raša, Dragonja, Pazinčica i Mirna. Rijeke su kratke, a najveća među njima je Mirna.