Geografska karta

Geografska karta ili zemljovid

Geografska karta ili zemljovid predstavlja umanjeni i pojednostavljeni prikaz Zemlje na ravnoj plohi.

Nepravilnosti na kartama

Niti jedna geografska karta nije u potpunosti točna jer jer gotovo nemoguće okruglu Zemlju precrtati na ravnu plohu. Tako ćemo često na geografskim kartama svijeta vidjeti kako je Grenland veći od Europe ili Antarktika od Afrike što u stvarnosti nije niti približno tako. Osim toga problem je preslikati udaljenosti i površine s kugle na ravnu plohu i zbog toga dolazi do pogrešaka na geografskim kartama.

Proces izrade prvih geografskih karata

Prve geografske karte su bile takozvane izvorne. Ljudi kako su putovali tako su ucrtavali ono što vide ili ono što im je u tome trenutku bilo bitno i tako su nastajale prve geografske karte.

Proces izrade geografskih karata danas

Danas je proces izrade geografskih karata u odnosu na prošlost daleko jednostavniji jer se koriste računala, a i same geografske karte su točnije. Za početak je potrebno prikupiti podatke za izradu geografskih karata, zatim te podatke treba analizirati, a tek onda je moguća njihova vizualizacija odnosno izrada karata.

Kartografija

Kartografija je znanost koja se bavi izradom geografskih karata.

Kartograf

Kartograf je osoba koja se bavi izradom geografskih karata.

Strane svijeta na geografskoj karti

Na geografskim kartama gornji rub karte uvijek prikazuje sjever, što bi značilo da donji rub prikazuje jug. Istok se nalazi uz desni rub karte, a zapad uz lijevi rub karte.

Zastarijevanje geografskih karata

Sve geografske karte nakon nekog vremena postanu zastarjele i netočne. Svijet se mijenja, grade se nove prometnice, zgrade, naselja, mijenja se priroda, a samim time stare karte postaju zastarjele i netočne.