Kwiz učenje

0/42
Pojašnjenje

Pomoću kojih se organa odstranjuje bilirubin?

Pojašnjenje
Dio bilirubina odstranjuju bubrezi putem urina, a dio probavni sustav izmetom. Bilirubin nastaje pri razgradnji hemoglobina (crvenog pigmenta koji daje boju krvi i nalazi se u crvenim krvnim stanicama - eritrocitima). Dodatnom razgradnjom bilirubina nastaju pigmenti koji izmetu daju boju.
Pojašnjenje

Koje otpadne tvari odstranjuju pluća?

Pojašnjenje
Ugljikov dioksid i dio viška vode u obliku vodene pare (oko 400 mL) odstranjuju se disanjem iz tijela. U svim stanicama nastaju ugljikov dioksid i voda, produkti procesa staničnog disanja, kojim sve stanice tijela dobivaju energiju za rad i život.
Pojašnjenje

Koje otpadne tvari odstranjuje probavni sustav?

Pojašnjenje
Probavni sustav, osim ostataka hrane nastalih probavom, odstranjuje bilirubin (dodatnom razgradnjom bilirubina nastaju pigmenti koji izmetu daju boju) i manje količine vode (oko 150 mL). Bilirubin nastaje pri razgradnji hemoglobina (crvenog pigmenta koji daje boju krvi i nalazi se u crvenim krvnim stanicama - eritrocitima).
Pojašnjenje

Koja tekućina čini najveći udio u tjelesnim tekućinama čovjeka?

Pojašnjenje
Najveći udio tjelesnih tekućina u tijelu čovjeka čini voda. U tijelu odrasla čovjeka udio vode iznosi oko 60 %. U vodi su otopljene različite tvari. Dio se te vode nalazi u stanicama kao stanična tekućina, a dio među stanicama, u krvi i u limfi kao izvanstanična tekućina.
Pojašnjenje

Na koji način većina vode izlazi iz organizma?

Pojašnjenje
Većina vode iz organizma izlazi mokraćom (oko 1500 mL). Ostatak vode izlazi znojenjem (oko 450 mL), disanjem (oko 400 mL) i stolicom (oko 150 mL). Mokraćom izlazi višak vode s otopljenim različitim solima i ureom, znojenjem izlučujemo vodu kako bismo se rashladili, disanjem gubimo dio vode u obliku vodene pare, a dio vode izlazi stolicom putem probavnog sustava.
Pojašnjenje

Koje otpadne tvari sadrži izmet?

Pojašnjenje
Probavni sustav, osim ostataka hrane nastalih probavom, odstranjuje bilirubin (dodatnom razgradnjom bilirubina nastaju pigmenti koji izmetu daju boju) i manje količine vode (oko 150 mL). Bilirubin nastaje pri razgradnji hemoglobina (crvenog pigmenta koji daje boju krvi i nalazi se u crvenim krvnim stanicama - eritrocitima).
Pojašnjenje

Kako se naziva sposobnost organizma da održava stalne uvjete u tijelu, čak i ako se vanjski uvjeti mijenjaju?

Pojašnjenje
Homeostaza je sposobnost organizma da održava stalne uvjete unutar tijela, čak i ako dođe do promjena u vanjskom okolišu (npr. ako je vani vruće, temperatura našeg tijela neće se značajno povisiti). Homeostazu organizma održavaju sami organski sustavi. Nemogućnost održavanja homeostaze dovodi do oboljenja organizma.
Pojašnjenje

Od kojeg je tkiva građen mokraćni mjehur?

Pojašnjenje
Mokraćni je mjehur građen od mišićnog tkiva, što mu omogućuje širenje dok je pun mokraće i skupljanje dok je prazan. Glavna je uloga mjehura prikupljanje mokraće između pražnjenja mjehura. Bubreg proizvodi mokraću, mokraćovod ju provodi do mokraćnog mjehura, a mokraćnom cijevi mokraća izlazi iz tijela.
Pojašnjenje

Čime je bubreg neposredno okružen?

Pojašnjenje
Bubreg je neposredno okružen masnim tkivom, koje ga štiti od mehaničkih ozljeda. Uz to, masno tkivo učvršćuje bubrege i čuva toplinu. Ono se nalazi neposredno nakon zaštitne ovojnice.
Pojašnjenje

Što provodi mokraću od bubrega do mokraćnog mjehura?

Pojašnjenje
Mokraćovod provodi mokraću od bubrega do mokraćnog mjehura. Mokraćna cijev provodi mokraću od mokraćnog mjehura van tijela. Mokraćni put nije naziv niti jednog dijela sustava organa za izlučivanje.
Pojašnjenje

Na koje načine voda ulazi u organizam?

Pojašnjenje
Voda u tijelo ulazi tekućinama (oko 1500 mL) i hranom (oko 600 mL), a nastaje i u tijelu kao rezultat razgradnje hranjivih tvari različitim metaboličkim procesima u stanicama (oko 400 mL). Voda iz organizma izlazi mokraćom, znojenjem, disanjem i stolicom.
Pojašnjenje

Koja je glavna uloga sustava organa za izlučivanje?

Pojašnjenje
Glavna je uloga sustava organa za izlučivanje (mokraćnog sustava) reguliranje stalnog sastava tjelesnih tekućina. Mokraćni se sustav sastoji od 2 bubrega, 2 mokraćovoda, mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi. Tim se sustavom odstranjuju štetne i otpadne tvari te višak vode.
Pojašnjenje

Koji od navedenih uvjeta NE utječe na održavanje homeostaze u tijelu?

Pojašnjenje
Visina osobe stalni je faktor koji ne utječe na sastav tjelesnih tekućina, tj. ne pomaže niti otežava zadržavanje stalnih uvjeta u tijelu. Ostali navedeni faktori promjenjivi su i utječu na sastav tjelesnih tekućina, a poremećaji tih faktora dovode do narušavanja homeostaze.
Pojašnjenje

Tko ima dužu mokraćnu cijev?

Pojašnjenje
Muškarci imaju dužu mokraćnu (mokraćno-spolnu) cijev (18-22 cm) od žena (3-4 cm). Mokraćno-spolnu cijev imaju samo muškarci. Naziva se mokraćno-spolna jer se mokraćna cijev spaja sa sjemenovodima te se kroz nju izlučuju i mokraća i sjemena tekućina. Kod žena mokraćna cijev služi samo za izlučivanje mokraće.
Pojašnjenje

Što bubreg filtrira?

Pojašnjenje
U bubrezima se filtrira krv, pri čemu nastaje mokraća. Filtracijom se iz krvi odstranjuju štetne tvari i višak vode. Čovjek obično ima dva bubrega, ali može normalno živjeti i samo s jednim. Međutim, ako dođe do zatajenja oba bubrega, osoba mora redovno odlaziti na hemodijalizu, gdje uređaj izvan tijela filtrira krv i pročišćenu ju vraća u tijelo.
Pojašnjenje

Gdje nastaju otpadne tvari koje izbacujemo iz organizma?

Pojašnjenje
Otpadne tvari nastaju u jetri i tjelesnim stanicama. Otpadne tvari nastale u jetri su urea i pigment bilirubin, a u stanicama ugljikov dioksid i voda. Bubrezi, probavni sustav, koža i pluća sudjeluju u odstranjivanju otpadnih tvari iz tijela u obliku urina, izmeta, znoja te vodene pare i ugljikovog dioksida.
Pojašnjenje

Što NIJE dio sustava organa za izlučivanje?

Pojašnjenje
Mokraća ili urin nije organ, nego otopina koja sadrži otpadne tvari i mineralne tvari te višak vode iz organizma. Nastaje u bubrezima filtracijom krvi, mokraćovodima odlazi u mokraćni mjehur, od kuda se izbacuje iz tijela kroz mokraćnu cijev.
Pojašnjenje

Kako se dijeli tjelesna tekućina?

Pojašnjenje
Tjelesna se tekućina dijeli na staničnu i izvanstaničnu tekućinu. U tjelesnim su tekućinama otopljene različite tvari. Dio se te tekućine nalazi u stanicama kao stanična tekućina, a dio među stanicama, u krvi i u limfi kao izvanstanična tekućina.
Pojašnjenje

U kojem se obliku izlučuju otpadne tvari iz pluća?

Pojašnjenje
Ugljikov dioksid i dio viška vode u obliku vodene pare (oko 400 mL) odstranjuju se plućnim disanjem iz tijela. U svim stanicama nastaju ugljikov dioksid i voda, produkti procesa staničnog disanja, kojim sve stanice tijela dobivaju energiju za rad i život.
Pojašnjenje

Pomoću kojeg se organa odstranjuje urea?

Pojašnjenje
Bubrezi odstranjuju ureu iz tijela putem urina. Uz ureu, odstranjuju i pigment bilirubin te višak vode. U jetri nastaju urea i pigment bilirubin. Urea nastaje pri razgradnji bjelančevina, a bilirubin pri razgradnji hemoglobina (crvenog pigmenta koji daje boju krvi i nalazi se u crvenim krvnim stanicama - eritrocitima).
Pojašnjenje

Koliko bubrega obično ima čovjek?

Pojašnjenje
Čovjek obično ima dva bubrega, ali može normalno živjeti i samo s jednim. Nalaze se s leđne strane tijela, u slabinskom području, svaki s jedne strane kralježnice. Međutim, ako dođe do zatajenja oba bubrega, osoba mora redovno odlaziti na hemodijalizu, gdje uređaj izvan tijela filtrira krv i pročišćenu ju vraća u tijelo.
Pojašnjenje

Pomoću kojeg se organa odstranjuje voda?

Pojašnjenje
Voda se izlučuje pomoću svih navedenih organa. Voda iz organizma izlazi mokraćom (oko 1500 mL), znojenjem (oko 450 mL), disanjem (oko 400 mL) i stolicom (oko 150 mL). Mokraćom izlazi višak vode s otopljenim različitim solima i ureom, znojenjem izlučujemo vodu kako bismo se rashladili, disanjem gubimo dio vode u obliku vodene pare, a dio vode izlazi stolicom putem probavnog sustava.
Pojašnjenje

Koje otpadne tvari nastaju u jetri?

Pojašnjenje
U jetri nastaju urea i pigment bilirubin. Urea nastaje pri razgradnji bjelančevina, a bilirubin pri razgradnji hemoglobina (crvenog pigmenta koji daje boju krvi i nalazi se u crvenim krvnim stanicama - eritrocitima). Urea se izlučuje urinom, bilirubin dijelom urinom, a dijelom izmetom.
Pojašnjenje

Na koji način većina vode ulazi u organizam?

Pojašnjenje
Većinu vode u tijelo unosimo tekućinama (oko 1500 mL). Hranom unosimo oko 600 mL, a voda nastaje u tijelu i kao rezultat razgradnje hranjivih tvari različitim metaboličkim procesima u stanicama (oko 400 mL). Voda iz organizma izlazi mokraćom, znojenjem, disanjem i stolicom.
Pojašnjenje

U kojem se organu sakuplja mokraća?

Pojašnjenje
Mokraća se sakuplja u mokraćnom mjehuru. Glavna je uloga mjehura prikupljanje mokraće između pražnjenja mjehura. Bubreg proizvodi mokraću, mokraćovod ju provodi do mokraćnog mjehura, a mokraćnom cijevi mokraća izlazi iz tijela.
Pojašnjenje

Tko ima mokraćno-spolnu cijev?

Pojašnjenje
Mokraćno-spolnu cijev imaju samo muškarci. Naziva se mokraćno-spolna jer se mokraćna cijev spaja sa sjemenovodima te se kroz nju izlučuju i mokraća i sjemena tekućina. Kod žena mokraćna cijev služi samo za izlučivanje mokraće.
Pojašnjenje

Pomoću kojeg se organa izlučuje najveća količina vode iz tijela?

Pojašnjenje
Iako bubrezi ne izlučuju samo vodu, u obliku mokraće koju stvaraju bubrezi, izluči se najviše vode (oko 1500 mL). Bubrezi imaju važnu ulogu u održavanju stalnog sastava tjelesnih tekućina upravo zbog svoje sposobnosti izbacivanja viška vode iz tijela.
Pojašnjenje

U kojem se obliku izlučuju otpadne tvari iz probavnog sustava?

Pojašnjenje
Probavni sustav, osim ostataka hrane nastalih probavom, odstranjuje bilirubin (dodatnom razgradnjom bilirubina nastaju pigmenti koji izmetu daju boju) i manje količine vode (oko 150 mL). Bilirubin nastaje pri razgradnji hemoglobina (crvenog pigmenta koji daje boju krvi i nalazi se u crvenim krvnim stanicama - eritrocitima).
Pojašnjenje

Pomoću kojeg se organa odstranjuje ugljikov dioksid?

Pojašnjenje
Ugljikov dioksid izlučuje se pomoću pluća, svakim izdisajem. U svim stanicama nastaju ugljikov dioksid i voda, produkti procesa staničnog disanja, kojim sve stanice tijela dobivaju energiju za rad i život. Izdisajem se izlučuje i dio vode u obliku vodene pare.
Pojašnjenje

Koji su organi najbitniji za reguliranje sastava tjelesnih tekućina kod čovjeka?

Pojašnjenje
Bubrezi sudjeluju u regulaciji sastava tjelesnih tekućina tako što izlučuju višak vode te štetne i otpadne tvari iz organizma. Pluća su najbitnija za disanje, a mokraćovodi sudjeluju u reguliranju sastava tjelesnih tekućina provodeći mokraću koju bubrezi stvaraju, zbog čega je uloga bubrega važnija.
Pojašnjenje

Koliki je udio vode u tijelu odraslog čovjeka?

Pojašnjenje
Najveći udio tjelesnih tekućina u tijelu čovjeka čini voda. U tijelu odrasla čovjeka udio vode iznosi oko 60 %. U vodi su otopljene različite tvari. Dio se te vode nalazi u stanicama kao stanična tekućina, a dio među stanicama, u krvi i u limfi kao izvanstanična tekućina.
Pojašnjenje

Gdje su smješteni bubrezi?

Pojašnjenje
Bubrezi su smješteni na leđnoj strani tijela, u slabinskom području. Bubrezi su parni organi i svaki se nalazi s jedne strane kralježnice. Organizam može normalno funkcionirati i sa samo jednim zdravim bubregom.
Pojašnjenje

Koje otpadne tvari odstranjuju bubrezi?

Pojašnjenje
Bubrezi odstranjuju ureu, pigment bilirubin i višak vode iz tijela putem urina. U jetri nastaju urea i pigment bilirubin. Urea nastaje pri razgradnji bjelančevina, a bilirubin pri razgradnji hemoglobina (crvenog pigmenta koji daje boju krvi i nalazi se u crvenim krvnim stanicama - eritrocitima).
Pojašnjenje

Koje otpadne tvari sadrži urin?

Pojašnjenje
Bubrezi odstranjuju ureu, pigment bilirubin i višak vode iz tijela putem urina. U jetri nastaju urea i pigment bilirubin. Urea nastaje pri razgradnji bjelančevina, a bilirubin pri razgradnji hemoglobina (crvenog pigmenta koji daje boju krvi i nalazi se u crvenim krvnim stanicama - eritrocitima).
Pojašnjenje

Koje otpadne tvari nastaju u svim stanicama?

Pojašnjenje
U svim stanicama nastaju ugljikov dioksid i voda, produkti procesa staničnog disanja, kojim sve stanice tijela dobivaju energiju za rad i život. Višak vode iz tijela izlučuje se mokraćom, znojenjem, disanjem (izdisajem) i stolicom, a ugljikov dioksid disanjem (izdisajem).
Pojašnjenje

Izlučuju li ljudi uvijek istu količinu mokraće?

Pojašnjenje
Količina, kao i izgled i sastav mokraće koju izlučujemo ovisi o brojnim faktorima, kao što su količina tekućine koju smo unijeli u tijelo, količina i vrsta hrane (npr. ako jedemo slanu hranu u mokraći će biti više soli) te o razini aktivnosti. U prosjeku se tijekom jednog dana izlučuje od 1 do 1,5 litara mokraće.
Pojašnjenje

Kroz što izlazi mokraća iz mokraćnog mjehura?

Pojašnjenje
Mokraćna cijev provodi mokraću od mokraćnog mjehura van tijela. Mokraćovod provodi mokraću od bubrega do mokraćnog mjehura. Mokraćni put nije naziv niti jednog dijela sustava organa za izlučivanje.
Pojašnjenje

U kojem se obliku izlučuju otpadne tvari iz bubrega?

Pojašnjenje
Bubrezi odstranjuju ureu, pigment bilirubin i višak vode iz tijela putem urina. U jetri nastaju urea i pigment bilirubin. Urea nastaje pri razgradnji bjelančevina, a bilirubin pri razgradnji hemoglobina (crvenog pigmenta koji daje boju krvi i nalazi se u crvenim krvnim stanicama - eritrocitima).
Pojašnjenje

Koje tvari bubrezi ponovno vraćaju u krv?

Pojašnjenje
Bubrezi u krv ponovno vraćaju dio vode. Tako pridonose održavanju stalnosti sastava tjelesnih tekućina i homeostaze. Višak vode, ureu, bilirubin i ostale otpadne tvari bubrezi izlučuju mokraćom, čiji sastav ovisi o unosu hrane i tekućina svakog pojedinog organizma.
Pojašnjenje

Na koje načine voda izlazi iz organizma?

Pojašnjenje
Voda iz organizma izlazi mokraćom (oko 1500 mL), znojenjem (oko 450 mL), disanjem (oko 400 mL) i stolicom (oko 150 mL). Mokraćom izlazi višak vode s otopljenim različitim solima i ureom, znojenjem izlučujemo vodu kako bismo se rashladili, disanjem gubimo dio vode u obliku vodene pare, a dio vode izlazi stolicom putem probavnog sustava.
Pojašnjenje

Koji organi sudjeluju u regulaciji sastava tjelesnih tekućina odstranjivanjem otpadnih tvari?

Pojašnjenje
Bubrezi, probavni sustav, koža i pluća sudjeluju u odstranjivanju otpadnih tvari iz tijela u obliku urina, izmeta, znoja te vodene pare i ugljikovog dioksida. Otpadne tvari nastaju u jetri i tjelesnim stanicama. Otpadne tvari nastale u jetri su urea i pigment bilirubin, a u stanicama ugljikov dioksid i voda.
Pojašnjenje

Koje otpadne plinove izdišemo plućima?

Pojašnjenje
Ugljikov dioksid i dio viška vode u obliku vodene pare (oko 400 mL) odstranjuju se disanjem iz tijela. U svim stanicama nastaju ugljikov dioksid i voda, produkti procesa staničnog disanja, kojim sve stanice tijela dobivaju energiju za rad i život.

Uspješno si završio kviz, ovo su tvoji rezultati.

0 / 0
Točni odgovori

1/42

Pomoću kojih se organa odstranjuje bilirubin?

B
Bubrega i probavnog sustava
Dio bilirubina odstranjuju bubrezi putem urina, a dio probavni sustav izmetom. Bilirubin nastaje pri razgradnji hemoglobina (crvenog pigmenta koji daje boju krvi i nalazi se u crvenim krvnim stanicama - eritrocitima). Dodatnom razgradnjom bilirubina nastaju pigmenti koji izmetu daju boju.

2/42

Koje otpadne tvari odstranjuju pluća?

C
Vodu i ugljikov dioksid
Ugljikov dioksid i dio viška vode u obliku vodene pare (oko 400 mL) odstranjuju se disanjem iz tijela. U svim stanicama nastaju ugljikov dioksid i voda, produkti procesa staničnog disanja, kojim sve stanice tijela dobivaju energiju za rad i život.

3/42

Koje otpadne tvari odstranjuje probavni sustav?

B
Bilirubin i vodu
Probavni sustav, osim ostataka hrane nastalih probavom, odstranjuje bilirubin (dodatnom razgradnjom bilirubina nastaju pigmenti koji izmetu daju boju) i manje količine vode (oko 150 mL). Bilirubin nastaje pri razgradnji hemoglobina (crvenog pigmenta koji daje boju krvi i nalazi se u crvenim krvnim stanicama - eritrocitima).

4/42

Koja tekućina čini najveći udio u tjelesnim tekućinama čovjeka?

B
Voda
Najveći udio tjelesnih tekućina u tijelu čovjeka čini voda. U tijelu odrasla čovjeka udio vode iznosi oko 60 %. U vodi su otopljene različite tvari. Dio se te vode nalazi u stanicama kao stanična tekućina, a dio među stanicama, u krvi i u limfi kao izvanstanična tekućina.

5/42

Na koji način većina vode izlazi iz organizma?

B
Mokraćom
Većina vode iz organizma izlazi mokraćom (oko 1500 mL). Ostatak vode izlazi znojenjem (oko 450 mL), disanjem (oko 400 mL) i stolicom (oko 150 mL). Mokraćom izlazi višak vode s otopljenim različitim solima i ureom, znojenjem izlučujemo vodu kako bismo se rashladili, disanjem gubimo dio vode u obliku vodene pare, a dio vode izlazi stolicom putem probavnog sustava.

6/42

Koje otpadne tvari sadrži izmet?

A
Bilirubin i vodu
Probavni sustav, osim ostataka hrane nastalih probavom, odstranjuje bilirubin (dodatnom razgradnjom bilirubina nastaju pigmenti koji izmetu daju boju) i manje količine vode (oko 150 mL). Bilirubin nastaje pri razgradnji hemoglobina (crvenog pigmenta koji daje boju krvi i nalazi se u crvenim krvnim stanicama - eritrocitima).

7/42

Kako se naziva sposobnost organizma da održava stalne uvjete u tijelu, čak i ako se vanjski uvjeti mijenjaju?

B
Homeostaza
Homeostaza je sposobnost organizma da održava stalne uvjete unutar tijela, čak i ako dođe do promjena u vanjskom okolišu (npr. ako je vani vruće, temperatura našeg tijela neće se značajno povisiti). Homeostazu organizma održavaju sami organski sustavi. Nemogućnost održavanja homeostaze dovodi do oboljenja organizma.

8/42

Od kojeg je tkiva građen mokraćni mjehur?

A
Mišićnog tkiva
Mokraćni je mjehur građen od mišićnog tkiva, što mu omogućuje širenje dok je pun mokraće i skupljanje dok je prazan. Glavna je uloga mjehura prikupljanje mokraće između pražnjenja mjehura. Bubreg proizvodi mokraću, mokraćovod ju provodi do mokraćnog mjehura, a mokraćnom cijevi mokraća izlazi iz tijela.

9/42

Čime je bubreg neposredno okružen?

C
Masnim tkivom
Bubreg je neposredno okružen masnim tkivom, koje ga štiti od mehaničkih ozljeda. Uz to, masno tkivo učvršćuje bubrege i čuva toplinu. Ono se nalazi neposredno nakon zaštitne ovojnice.

10/42

Što provodi mokraću od bubrega do mokraćnog mjehura?

C
Mokraćovod
Mokraćovod provodi mokraću od bubrega do mokraćnog mjehura. Mokraćna cijev provodi mokraću od mokraćnog mjehura van tijela. Mokraćni put nije naziv niti jednog dijela sustava organa za izlučivanje.

11/42

Na koje načine voda ulazi u organizam?

B
Tekućinama, hranom i metaboličkim procesima
Voda u tijelo ulazi tekućinama (oko 1500 mL) i hranom (oko 600 mL), a nastaje i u tijelu kao rezultat razgradnje hranjivih tvari različitim metaboličkim procesima u stanicama (oko 400 mL). Voda iz organizma izlazi mokraćom, znojenjem, disanjem i stolicom.

12/42

Koja je glavna uloga sustava organa za izlučivanje?

C
Reguliranje stalnog sastava tjelesnih tekućina
Glavna je uloga sustava organa za izlučivanje (mokraćnog sustava) reguliranje stalnog sastava tjelesnih tekućina. Mokraćni se sustav sastoji od 2 bubrega, 2 mokraćovoda, mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi. Tim se sustavom odstranjuju štetne i otpadne tvari te višak vode.

13/42

Koji od navedenih uvjeta NE utječe na održavanje homeostaze u tijelu?

B
Visina osobe
Visina osobe stalni je faktor koji ne utječe na sastav tjelesnih tekućina, tj. ne pomaže niti otežava zadržavanje stalnih uvjeta u tijelu. Ostali navedeni faktori promjenjivi su i utječu na sastav tjelesnih tekućina, a poremećaji tih faktora dovode do narušavanja homeostaze.

14/42

Tko ima dužu mokraćnu cijev?

C
Muškarci
Muškarci imaju dužu mokraćnu (mokraćno-spolnu) cijev (18-22 cm) od žena (3-4 cm). Mokraćno-spolnu cijev imaju samo muškarci. Naziva se mokraćno-spolna jer se mokraćna cijev spaja sa sjemenovodima te se kroz nju izlučuju i mokraća i sjemena tekućina. Kod žena mokraćna cijev služi samo za izlučivanje mokraće.

15/42

Što bubreg filtrira?

B
Krv
U bubrezima se filtrira krv, pri čemu nastaje mokraća. Filtracijom se iz krvi odstranjuju štetne tvari i višak vode. Čovjek obično ima dva bubrega, ali može normalno živjeti i samo s jednim. Međutim, ako dođe do zatajenja oba bubrega, osoba mora redovno odlaziti na hemodijalizu, gdje uređaj izvan tijela filtrira krv i pročišćenu ju vraća u tijelo.

16/42

Gdje nastaju otpadne tvari koje izbacujemo iz organizma?

A
U jetri i svim stanicama tijela
Otpadne tvari nastaju u jetri i tjelesnim stanicama. Otpadne tvari nastale u jetri su urea i pigment bilirubin, a u stanicama ugljikov dioksid i voda. Bubrezi, probavni sustav, koža i pluća sudjeluju u odstranjivanju otpadnih tvari iz tijela u obliku urina, izmeta, znoja te vodene pare i ugljikovog dioksida.

17/42

Što NIJE dio sustava organa za izlučivanje?

B
Mokraća
Mokraća ili urin nije organ, nego otopina koja sadrži otpadne tvari i mineralne tvari te višak vode iz organizma. Nastaje u bubrezima filtracijom krvi, mokraćovodima odlazi u mokraćni mjehur, od kuda se izbacuje iz tijela kroz mokraćnu cijev.

18/42

Kako se dijeli tjelesna tekućina?

B
Na staničnu i izvanstaničnu
Tjelesna se tekućina dijeli na staničnu i izvanstaničnu tekućinu. U tjelesnim su tekućinama otopljene različite tvari. Dio se te tekućine nalazi u stanicama kao stanična tekućina, a dio među stanicama, u krvi i u limfi kao izvanstanična tekućina.

19/42

U kojem se obliku izlučuju otpadne tvari iz pluća?

B
Plinova
Ugljikov dioksid i dio viška vode u obliku vodene pare (oko 400 mL) odstranjuju se plućnim disanjem iz tijela. U svim stanicama nastaju ugljikov dioksid i voda, produkti procesa staničnog disanja, kojim sve stanice tijela dobivaju energiju za rad i život.

20/42

Pomoću kojeg se organa odstranjuje urea?

A
Bubrega
Bubrezi odstranjuju ureu iz tijela putem urina. Uz ureu, odstranjuju i pigment bilirubin te višak vode. U jetri nastaju urea i pigment bilirubin. Urea nastaje pri razgradnji bjelančevina, a bilirubin pri razgradnji hemoglobina (crvenog pigmenta koji daje boju krvi i nalazi se u crvenim krvnim stanicama - eritrocitima).

21/42

Koliko bubrega obično ima čovjek?

A
Dva
Čovjek obično ima dva bubrega, ali može normalno živjeti i samo s jednim. Nalaze se s leđne strane tijela, u slabinskom području, svaki s jedne strane kralježnice. Međutim, ako dođe do zatajenja oba bubrega, osoba mora redovno odlaziti na hemodijalizu, gdje uređaj izvan tijela filtrira krv i pročišćenu ju vraća u tijelo.

22/42

Pomoću kojeg se organa odstranjuje voda?

B
Svi su odgovori točni
Voda se izlučuje pomoću svih navedenih organa. Voda iz organizma izlazi mokraćom (oko 1500 mL), znojenjem (oko 450 mL), disanjem (oko 400 mL) i stolicom (oko 150 mL). Mokraćom izlazi višak vode s otopljenim različitim solima i ureom, znojenjem izlučujemo vodu kako bismo se rashladili, disanjem gubimo dio vode u obliku vodene pare, a dio vode izlazi stolicom putem probavnog sustava.

23/42

Koje otpadne tvari nastaju u jetri?

C
Urea i bilirubin
U jetri nastaju urea i pigment bilirubin. Urea nastaje pri razgradnji bjelančevina, a bilirubin pri razgradnji hemoglobina (crvenog pigmenta koji daje boju krvi i nalazi se u crvenim krvnim stanicama - eritrocitima). Urea se izlučuje urinom, bilirubin dijelom urinom, a dijelom izmetom.

24/42

Na koji način većina vode ulazi u organizam?

C
Tekućinama
Većinu vode u tijelo unosimo tekućinama (oko 1500 mL). Hranom unosimo oko 600 mL, a voda nastaje u tijelu i kao rezultat razgradnje hranjivih tvari različitim metaboličkim procesima u stanicama (oko 400 mL). Voda iz organizma izlazi mokraćom, znojenjem, disanjem i stolicom.

25/42

U kojem se organu sakuplja mokraća?

A
Mokraćnom mjehuru
Mokraća se sakuplja u mokraćnom mjehuru. Glavna je uloga mjehura prikupljanje mokraće između pražnjenja mjehura. Bubreg proizvodi mokraću, mokraćovod ju provodi do mokraćnog mjehura, a mokraćnom cijevi mokraća izlazi iz tijela.

26/42

Tko ima mokraćno-spolnu cijev?

B
Muškarci
Mokraćno-spolnu cijev imaju samo muškarci. Naziva se mokraćno-spolna jer se mokraćna cijev spaja sa sjemenovodima te se kroz nju izlučuju i mokraća i sjemena tekućina. Kod žena mokraćna cijev služi samo za izlučivanje mokraće.

27/42

Pomoću kojeg se organa izlučuje najveća količina vode iz tijela?

B
Bubrega
Iako bubrezi ne izlučuju samo vodu, u obliku mokraće koju stvaraju bubrezi, izluči se najviše vode (oko 1500 mL). Bubrezi imaju važnu ulogu u održavanju stalnog sastava tjelesnih tekućina upravo zbog svoje sposobnosti izbacivanja viška vode iz tijela.

28/42

U kojem se obliku izlučuju otpadne tvari iz probavnog sustava?

B
Izmeta
Probavni sustav, osim ostataka hrane nastalih probavom, odstranjuje bilirubin (dodatnom razgradnjom bilirubina nastaju pigmenti koji izmetu daju boju) i manje količine vode (oko 150 mL). Bilirubin nastaje pri razgradnji hemoglobina (crvenog pigmenta koji daje boju krvi i nalazi se u crvenim krvnim stanicama - eritrocitima).

29/42

Pomoću kojeg se organa odstranjuje ugljikov dioksid?

C
Pluća
Ugljikov dioksid izlučuje se pomoću pluća, svakim izdisajem. U svim stanicama nastaju ugljikov dioksid i voda, produkti procesa staničnog disanja, kojim sve stanice tijela dobivaju energiju za rad i život. Izdisajem se izlučuje i dio vode u obliku vodene pare.

30/42

Koji su organi najbitniji za reguliranje sastava tjelesnih tekućina kod čovjeka?

C
Bubrezi
Bubrezi sudjeluju u regulaciji sastava tjelesnih tekućina tako što izlučuju višak vode te štetne i otpadne tvari iz organizma. Pluća su najbitnija za disanje, a mokraćovodi sudjeluju u reguliranju sastava tjelesnih tekućina provodeći mokraću koju bubrezi stvaraju, zbog čega je uloga bubrega važnija.

31/42

Koliki je udio vode u tijelu odraslog čovjeka?

A
60 %
Najveći udio tjelesnih tekućina u tijelu čovjeka čini voda. U tijelu odrasla čovjeka udio vode iznosi oko 60 %. U vodi su otopljene različite tvari. Dio se te vode nalazi u stanicama kao stanična tekućina, a dio među stanicama, u krvi i u limfi kao izvanstanična tekućina.

32/42

Gdje su smješteni bubrezi?

A
Na leđnoj strani tijela, u slabinskom području
Bubrezi su smješteni na leđnoj strani tijela, u slabinskom području. Bubrezi su parni organi i svaki se nalazi s jedne strane kralježnice. Organizam može normalno funkcionirati i sa samo jednim zdravim bubregom.

33/42

Koje otpadne tvari odstranjuju bubrezi?

B
Ureu, bilirubin i vodu
Bubrezi odstranjuju ureu, pigment bilirubin i višak vode iz tijela putem urina. U jetri nastaju urea i pigment bilirubin. Urea nastaje pri razgradnji bjelančevina, a bilirubin pri razgradnji hemoglobina (crvenog pigmenta koji daje boju krvi i nalazi se u crvenim krvnim stanicama - eritrocitima).

34/42

Koje otpadne tvari sadrži urin?

C
Ureu, bilirubin i vodu
Bubrezi odstranjuju ureu, pigment bilirubin i višak vode iz tijela putem urina. U jetri nastaju urea i pigment bilirubin. Urea nastaje pri razgradnji bjelančevina, a bilirubin pri razgradnji hemoglobina (crvenog pigmenta koji daje boju krvi i nalazi se u crvenim krvnim stanicama - eritrocitima).

35/42

Koje otpadne tvari nastaju u svim stanicama?

A
Ugljikov dioksid i voda
U svim stanicama nastaju ugljikov dioksid i voda, produkti procesa staničnog disanja, kojim sve stanice tijela dobivaju energiju za rad i život. Višak vode iz tijela izlučuje se mokraćom, znojenjem, disanjem (izdisajem) i stolicom, a ugljikov dioksid disanjem (izdisajem).

36/42

Izlučuju li ljudi uvijek istu količinu mokraće?

A
Ne
Količina, kao i izgled i sastav mokraće koju izlučujemo ovisi o brojnim faktorima, kao što su količina tekućine koju smo unijeli u tijelo, količina i vrsta hrane (npr. ako jedemo slanu hranu u mokraći će biti više soli) te o razini aktivnosti. U prosjeku se tijekom jednog dana izlučuje od 1 do 1,5 litara mokraće.

37/42

Kroz što izlazi mokraća iz mokraćnog mjehura?

B
Mokraćnu cijev
Mokraćna cijev provodi mokraću od mokraćnog mjehura van tijela. Mokraćovod provodi mokraću od bubrega do mokraćnog mjehura. Mokraćni put nije naziv niti jednog dijela sustava organa za izlučivanje.

38/42

U kojem se obliku izlučuju otpadne tvari iz bubrega?

B
Urina
Bubrezi odstranjuju ureu, pigment bilirubin i višak vode iz tijela putem urina. U jetri nastaju urea i pigment bilirubin. Urea nastaje pri razgradnji bjelančevina, a bilirubin pri razgradnji hemoglobina (crvenog pigmenta koji daje boju krvi i nalazi se u crvenim krvnim stanicama - eritrocitima).

39/42

Koje tvari bubrezi ponovno vraćaju u krv?

C
Vodu
Bubrezi u krv ponovno vraćaju dio vode. Tako pridonose održavanju stalnosti sastava tjelesnih tekućina i homeostaze. Višak vode, ureu, bilirubin i ostale otpadne tvari bubrezi izlučuju mokraćom, čiji sastav ovisi o unosu hrane i tekućina svakog pojedinog organizma.

40/42

Na koje načine voda izlazi iz organizma?

B
Mokraćom, znojenjem, disanjem i stolicom
Voda iz organizma izlazi mokraćom (oko 1500 mL), znojenjem (oko 450 mL), disanjem (oko 400 mL) i stolicom (oko 150 mL). Mokraćom izlazi višak vode s otopljenim različitim solima i ureom, znojenjem izlučujemo vodu kako bismo se rashladili, disanjem gubimo dio vode u obliku vodene pare, a dio vode izlazi stolicom putem probavnog sustava.

41/42

Koji organi sudjeluju u regulaciji sastava tjelesnih tekućina odstranjivanjem otpadnih tvari?

A
Bubrezi, pluća, probavni sustav i koža
Bubrezi, probavni sustav, koža i pluća sudjeluju u odstranjivanju otpadnih tvari iz tijela u obliku urina, izmeta, znoja te vodene pare i ugljikovog dioksida. Otpadne tvari nastaju u jetri i tjelesnim stanicama. Otpadne tvari nastale u jetri su urea i pigment bilirubin, a u stanicama ugljikov dioksid i voda.

42/42

Koje otpadne plinove izdišemo plućima?

A
Vodenu paru i ugljikov dioksid
Ugljikov dioksid i dio viška vode u obliku vodene pare (oko 400 mL) odstranjuju se disanjem iz tijela. U svim stanicama nastaju ugljikov dioksid i voda, produkti procesa staničnog disanja, kojim sve stanice tijela dobivaju energiju za rad i život.

Kreirajte svoj Kwizard račun

Recite nam nešto o sebi! Ove informacije će nam pomoći da prilagodimo Kwizard iskustvo.


Prijavi se


ili se registriraj ovdje