Kwiz učenje

0/25
Pojašnjenje

Što je morska voda?

Pojašnjenje
Morska voda je smjesa tvari, odnosno otopina. Morska voda sastoji se od soli i vode. Voda je otapalo, a sol je topljiva tvar. Iako golim okom sastojke morske vode ne vidimo, možemo ih dokazati zagrijavanjem male količine morske vode. Voda će ispariti, a sol će ostati u posudi.
Pojašnjenje

Kakve mogu biti otopine s obzirom na kiselost?

Pojašnjenje
Otopine mogu biti kisele, neutralne ili lužnate. Pomoću univerzalnog indikatorskog papira možemo saznati je li otopina kisela, neutralna ili lužnata jer papir mijenja boju ovisno o tome u kakvoj se otopini nalazi. Boja se usporedi s dobivenom skalom uz indikatorski papir i tako se odredi kiselost otopine. Primjerice, tako možemo dokazati da je limunada kisela, voda neutralna, a sapunica lužnata.
Pojašnjenje

Što je od navedenog najčešće otapalo?

Pojašnjenje
Voda je najčešće otapalo. Otopine nastaju miješanjem otapala i topljive tvari. Otapalo je tekućina, a topljiva tvar može biti čvrsta, tekuća ili plinovita. Primjerice, otopine se mogu dobiti miješanjem vode i soli (čvrsta tvar), vode i soka za razrjeđivanje (tekućina) ili vode i kisika (plin).
Pojašnjenje

Koliku pH-vrijednost ima neutralna otopina?

Pojašnjenje
Neutralna otopina ima pH-vrijednost 7. pH-vrijednost je mjera kojom određujemo je li neka tvar kisela, lužnata ili neutralna. Općenito, tvari mogu imati pH-vrijednost na ljestvici od 0 do 14. pH-vrijednost od 0 do 7 imaju kisele tvari (npr. limunski sok), pH-vrijednost 7 neutralne tvari (npr. voda), a pH-vrijednost od 7 do 14 lužnate tvari (npr. sapunica).
Pojašnjenje

Koja je tvrdnja o otopinama točna?

Pojašnjenje
Otopine se sastoje od otapala i topljive tvari. Otapalo je tekućina, a topljiva tvar može biti čvrsta, tekuća ili plinovita. Neke su otopine prozirne (morska voda), a neke nisu (npr. čokoladno mlijeko). Sastojke otopina ne vidimo uvijek golim okom. Primjerice, golim okom sastojke morske vode ne vidimo, ali možemo ih dokazati zagrijavanjem male količine morske vode. Voda će ispariti, a sol će ostati u posudi.
Pojašnjenje

Otopina koje pH-vrijednosti je kisela?

Pojašnjenje
Otopina pH-vrijednosti 3 je kisela. Kisele tvari mogu imati pH-vrijednost 0-7. Općenito, tvari mogu imati pH-vrijednost na ljestvici od 0 do 14. pH-vrijednost od 0 do 7 imaju kisele tvari (npr. limunski sok), pH-vrijednost 7 neutralne tvari (npr. voda), a pH-vrijednost od 7 do 14 lužnate tvari (npr. sapunica).
Pojašnjenje

Što je vodovodna voda?

Pojašnjenje
Vodovodna voda je smjesa tvari, odnosno otopina. Sastoji se od vode i u njoj otopljenih tvari. Iako golim okom sastojke vodovodne vode ne vidimo, možemo ih dokazati zagrijavanjem male količine vode. Voda će ispariti, a bijeli tragovi kamenca će ostati u posudi.
Pojašnjenje

Koji plin topljiv u vodi živa bića koriste za disanje?

Pojašnjenje
Kisik je plin otopljen u vodi i važan je za disanje živih bića koja žive u vodi. Općenito, otopine su smjese tvari i nastaju miješanjem otapala (npr. vode) i topljive tvari (npr. plina kisika). Na primjer, na slapovima je voda obogaćena kisikom jer voda lakše dolazi u dodir sa zrakom, koji se zatim u vodi otapa.
Pojašnjenje

Otopina koje pH-vrijednosti je neutralna?

Pojašnjenje
Otopina pH-vrijednosti 7 je neutralna. pH-vrijednost je mjera kojom određujemo je li neka tvar kisela, lužnata ili neutralna. Općenito, tvari mogu imati pH-vrijednost na ljestvici od 0 do 14. pH-vrijednost od 0 do 7 imaju kisele tvari (npr. limunski sok), pH-vrijednost 7 neutralne tvari (npr. voda), a pH-vrijednost od 7 do 14 lužnate tvari (npr. sapunica).
Pojašnjenje

Što je u otopini kuhinjske soli i vode topljiva tvar?

Pojašnjenje
Kuhinjska sol je topljiva tvar u otopini vode i soli. Otopine su smjese tvari i nastaju miješanjem otapala i topljive tvari. Otapalo je tekućina (npr. voda), a topljiva tvar može biti čvrsta (npr. kuhinjska sol), tekuća (npr. sok za razrjeđivanje) ili plinovita (npr. kisik).
Pojašnjenje

Kako se mogu dobiti otopine?

Pojašnjenje
Otopine se mogu dobiti na sva tri navedena načina. Otopine se sastoje od otapala i topljive tvari. Otapalo je tekućina, a topljiva tvar može biti čvrsta, tekuća ili plinovita. Voda je najčešće otapalo. Primjerice, otopine se mogu dobiti miješanjem vode i soli (čvrsta tvar), vode i soka za razrjeđivanje (tekućina) ili vode i kisika (plin).
Pojašnjenje

Koju će boju poprimiti univerzalni indikatorski papir u dodiru s limunovim sokom?

Pojašnjenje
U dodiru s limunovim sokom, univerzalni indikatorski papir poprimit će crvenu boju. Općenito, univerzalni indikatorski papir mijenja boju ovisno o tome nalazi li se u kiseloj, neutralnoj ili lužnatoj otopini. Boja se usporedi s dobivenom skalom uz indikatorski papir i tako se odredi je li otopina kisela, neutralna ili lužnata.
Pojašnjenje

Što od navedenog može biti topljiva tvar?

Pojašnjenje
Topljiva tvar može biti tekućina, plin ili čvrsta tvar. Otopine su smjese tvari i nastaju miješanjem otapala i topljive tvari. Otapalo je tekućina, a topljiva tvar može biti čvrsta, tekuća ili plinovita. Primjerice, otopine se mogu dobiti miješanjem vode i soli (čvrsta tvar), vode i soka za razrjeđivanje (tekućina) ili vode i kisika (plin).
Pojašnjenje

Što je od navedenog otopina?

Pojašnjenje
Morska i mineralna voda su otopine. Otopine su smjese tvari. Otopine nastaju miješanjem otapala i topljive tvari. Otapalo je tekućina, a topljiva tvar može biti čvrsta, tekuća ili plinovita. Primjerice, golim okom sastojke morske vode ne vidimo, ali možemo ih dokazati zagrijavanjem male količine morske vode. Voda će ispariti, a sol će ostati u posudi.
Pojašnjenje

Jesu li otopine smjese tvari?

Pojašnjenje
Otopine su smjese tvari. Otopine nastaju miješanjem otapala i topljive tvari. Otapalo je tekućina, a topljiva tvar može biti čvrsta, tekuća ili plinovita. Na primjer, mineralna voda je otopina - sastoji se od vode u kojoj su otopljene mineralne tvari i plin.
Pojašnjenje

Što se određuje univerzalnim indikatorskim papirom?

Pojašnjenje
Univerzalnim indikatorskim papirom određuje se kiselost otopine. Univerzalni indikatorski papir mijenja boju ovisno o tome nalazi li se u kiseloj, neutralnoj ili lužnatoj otopini. Boja se usporedi s dobivenom skalom uz indikatorski papir i tako se odredi je li otopina kisela, neutralna ili lužnata.
Pojašnjenje

Pomoću promjene kojeg svojstva univerzalnog indikatorskog papira u dodiru s otopinom možemo odrediti kiselost te otopine?

Pojašnjenje
Univerzalni indikatorski papir mijenja boju ovisno o tome nalazi li se u kiseloj, neutralnoj ili lužnatoj otopini. Boja se usporedi s dobivenom skalom uz univerzalni indikatorski papir i tako se odredi je li otopina kisela, neutralna ili lužnata. Primjerice, tako možemo dokazati da je limunada kisela, voda neutralna, a sapunica lužnata.
Pojašnjenje

Koja je tvrdnja o topljivim tvarima točna?

Pojašnjenje
Topljiva tvar može biti tekućina, plin ili čvrsta tvar. Otopine su smjese tvari i nastaju miješanjem otapala i topljive tvari. Otapalo je tekućina, a topljiva tvar može biti čvrsta, tekuća ili plinovita. Voda je najčešće otapalo. Primjerice, otopine se mogu dobiti miješanjem vode i soli (čvrsta tvar), vode i soka za razrjeđivanje (tekućina) ili vode i kisika (plin).
Pojašnjenje

Kako se naziva vrijednost pomoću koje se iskazuje kiselost ili lužnatost neke otopine?

Pojašnjenje
pH-vrijednost je mjera kojom određujemo je li neka tvar kisela, lužnata ili neutralna. Tvari mogu imati pH-vrijednost na ljestvici od 0 do 14. pH-vrijednost od 0 do 7 imaju kisele tvari (npr. limunski sok), pH-vrijednost 7 neutralne tvari (npr. voda), a pH-vrijednost od 7 do 14 lužnate tvari (npr. sapunica).
Pojašnjenje

Otopina koje pH-vrijednosti je lužnata?

Pojašnjenje
Otopina pH-vrijednosti 9 je lužnata. Lužnate tvari mogu imati pH-vrijednost 7-14. Općenito, tvari mogu imati pH-vrijednost na ljestvici od 0 do 14. pH-vrijednost od 0 do 7 imaju kisele tvari (npr. limunski sok), pH-vrijednost 7 neutralne tvari (npr. voda), a pH-vrijednost od 7 do 14 lužnate tvari (npr. sapunica).
Pojašnjenje

Što su otopine?

Pojašnjenje
Otopine su smjese tvari. Otopine nastaju miješanjem otapala i topljive tvari. Otapalo je tekućina, a topljiva tvar može biti čvrsta, tekuća ili plinovita. Na primjer, mineralna voda sastoji se od vode u kojoj su otopljene mineralne tvari i plin.
Pojašnjenje

Koju će boju poprimiti univerzalni indikatorski papir u dodiru sa sapunicom?

Pojašnjenje
U dodiru sa sapunicom, univerzalni indikatorski papir poprimit će plavu boju. Općenito, univerzalni indikatorski papir mijenja boju ovisno o tome nalazi li se u kiseloj, neutralnoj ili lužnatoj otopini. Boja se usporedi s dobivenom skalom uz indikatorski papir i tako se odredi je li otopina kisela, neutralna ili lužnata.
Pojašnjenje

Kakva je otopina vodovodna voda?

Pojašnjenje
Vodovodna je voda neutralna otopina. Općenito, otopine mogu biti kisele, neutralne ili lužnate. Na primjer, pomoću univerzalnog indikatorskog papira možemo saznati je li otopina kisela, neutralna ili lužnata jer papir mijenja boju ovisno o tome u kakvoj se otopini nalazi. Boja se usporedi s dobivenom skalom uz indikatorski papir i tako se odredi kiselost otopine.
Pojašnjenje

Koliku pH-vrijednost mogu imati kisele tvari?

Pojašnjenje
Kisele tvari mogu imati pH-vrijednost 0-7. pH-vrijednost je mjera kojom određujemo je li neka tvar kisela, lužnata ili neutralna. Općenito, tvari mogu imati pH-vrijednost na ljestvici od 0 do 14. pH-vrijednost od 0 do 7 imaju kisele tvari (npr. limunski sok), pH-vrijednost 7 neutralne tvari (npr. voda), a pH-vrijednost od 7 do 14 lužnate tvari (npr. sapunica).
Pojašnjenje

Koliku pH-vrijednost mogu imati lužnate tvari?

Pojašnjenje
Lužnate tvari mogu imati pH-vrijednost 7-14. pH-vrijednost je mjera kojom određujemo je li neka tvar kisela, lužnata ili neutralna. Općenito, tvari mogu imati pH-vrijednost na ljestvici od 0 do 14. pH-vrijednost od 0 do 7 imaju kisele tvari (npr. limunski sok), pH-vrijednost 7 neutralne tvari (npr. voda), a pH-vrijednost od 7 do 14 lužnate tvari (npr. sapunica).

Uspješno si završio kviz, ovo su tvoji rezultati.

0 / 0
Točni odgovori

1/25

Što je morska voda?

C
Smjesa tvari
Morska voda je smjesa tvari, odnosno otopina. Morska voda sastoji se od soli i vode. Voda je otapalo, a sol je topljiva tvar. Iako golim okom sastojke morske vode ne vidimo, možemo ih dokazati zagrijavanjem male količine morske vode. Voda će ispariti, a sol će ostati u posudi.

2/25

Kakve mogu biti otopine s obzirom na kiselost?

A
Kisele, neutralne ili lužnate
Otopine mogu biti kisele, neutralne ili lužnate. Pomoću univerzalnog indikatorskog papira možemo saznati je li otopina kisela, neutralna ili lužnata jer papir mijenja boju ovisno o tome u kakvoj se otopini nalazi. Boja se usporedi s dobivenom skalom uz indikatorski papir i tako se odredi kiselost otopine. Primjerice, tako možemo dokazati da je limunada kisela, voda neutralna, a sapunica lužnata.

3/25

Što je od navedenog najčešće otapalo?

B
Voda
Voda je najčešće otapalo. Otopine nastaju miješanjem otapala i topljive tvari. Otapalo je tekućina, a topljiva tvar može biti čvrsta, tekuća ili plinovita. Primjerice, otopine se mogu dobiti miješanjem vode i soli (čvrsta tvar), vode i soka za razrjeđivanje (tekućina) ili vode i kisika (plin).

4/25

Koliku pH-vrijednost ima neutralna otopina?

B
7
Neutralna otopina ima pH-vrijednost 7. pH-vrijednost je mjera kojom određujemo je li neka tvar kisela, lužnata ili neutralna. Općenito, tvari mogu imati pH-vrijednost na ljestvici od 0 do 14. pH-vrijednost od 0 do 7 imaju kisele tvari (npr. limunski sok), pH-vrijednost 7 neutralne tvari (npr. voda), a pH-vrijednost od 7 do 14 lužnate tvari (npr. sapunica).

5/25

Koja je tvrdnja o otopinama točna?

C
Otopine se sastoje od otapala i topljive tvari.
Otopine se sastoje od otapala i topljive tvari. Otapalo je tekućina, a topljiva tvar može biti čvrsta, tekuća ili plinovita. Neke su otopine prozirne (morska voda), a neke nisu (npr. čokoladno mlijeko). Sastojke otopina ne vidimo uvijek golim okom. Primjerice, golim okom sastojke morske vode ne vidimo, ali možemo ih dokazati zagrijavanjem male količine morske vode. Voda će ispariti, a sol će ostati u posudi.

6/25

Otopina koje pH-vrijednosti je kisela?

A
3
Otopina pH-vrijednosti 3 je kisela. Kisele tvari mogu imati pH-vrijednost 0-7. Općenito, tvari mogu imati pH-vrijednost na ljestvici od 0 do 14. pH-vrijednost od 0 do 7 imaju kisele tvari (npr. limunski sok), pH-vrijednost 7 neutralne tvari (npr. voda), a pH-vrijednost od 7 do 14 lužnate tvari (npr. sapunica).

7/25

Što je vodovodna voda?

C
Smjesa tvari
Vodovodna voda je smjesa tvari, odnosno otopina. Sastoji se od vode i u njoj otopljenih tvari. Iako golim okom sastojke vodovodne vode ne vidimo, možemo ih dokazati zagrijavanjem male količine vode. Voda će ispariti, a bijeli tragovi kamenca će ostati u posudi.

8/25

Koji plin topljiv u vodi živa bića koriste za disanje?

B
Kisik
Kisik je plin otopljen u vodi i važan je za disanje živih bića koja žive u vodi. Općenito, otopine su smjese tvari i nastaju miješanjem otapala (npr. vode) i topljive tvari (npr. plina kisika). Na primjer, na slapovima je voda obogaćena kisikom jer voda lakše dolazi u dodir sa zrakom, koji se zatim u vodi otapa.

9/25

Otopina koje pH-vrijednosti je neutralna?

C
7
Otopina pH-vrijednosti 7 je neutralna. pH-vrijednost je mjera kojom određujemo je li neka tvar kisela, lužnata ili neutralna. Općenito, tvari mogu imati pH-vrijednost na ljestvici od 0 do 14. pH-vrijednost od 0 do 7 imaju kisele tvari (npr. limunski sok), pH-vrijednost 7 neutralne tvari (npr. voda), a pH-vrijednost od 7 do 14 lužnate tvari (npr. sapunica).

10/25

Što je u otopini kuhinjske soli i vode topljiva tvar?

C
Kuhinjska sol
Kuhinjska sol je topljiva tvar u otopini vode i soli. Otopine su smjese tvari i nastaju miješanjem otapala i topljive tvari. Otapalo je tekućina (npr. voda), a topljiva tvar može biti čvrsta (npr. kuhinjska sol), tekuća (npr. sok za razrjeđivanje) ili plinovita (npr. kisik).

11/25

Kako se mogu dobiti otopine?

C
Svi su odgovori točni
Otopine se mogu dobiti na sva tri navedena načina. Otopine se sastoje od otapala i topljive tvari. Otapalo je tekućina, a topljiva tvar može biti čvrsta, tekuća ili plinovita. Voda je najčešće otapalo. Primjerice, otopine se mogu dobiti miješanjem vode i soli (čvrsta tvar), vode i soka za razrjeđivanje (tekućina) ili vode i kisika (plin).

12/25

Koju će boju poprimiti univerzalni indikatorski papir u dodiru s limunovim sokom?

A
Crvenu
U dodiru s limunovim sokom, univerzalni indikatorski papir poprimit će crvenu boju. Općenito, univerzalni indikatorski papir mijenja boju ovisno o tome nalazi li se u kiseloj, neutralnoj ili lužnatoj otopini. Boja se usporedi s dobivenom skalom uz indikatorski papir i tako se odredi je li otopina kisela, neutralna ili lužnata.

13/25

Što od navedenog može biti topljiva tvar?

A
Svi su odgovori točni
Topljiva tvar može biti tekućina, plin ili čvrsta tvar. Otopine su smjese tvari i nastaju miješanjem otapala i topljive tvari. Otapalo je tekućina, a topljiva tvar može biti čvrsta, tekuća ili plinovita. Primjerice, otopine se mogu dobiti miješanjem vode i soli (čvrsta tvar), vode i soka za razrjeđivanje (tekućina) ili vode i kisika (plin).

14/25

Što je od navedenog otopina?

C
Oba su odgovora točna
Morska i mineralna voda su otopine. Otopine su smjese tvari. Otopine nastaju miješanjem otapala i topljive tvari. Otapalo je tekućina, a topljiva tvar može biti čvrsta, tekuća ili plinovita. Primjerice, golim okom sastojke morske vode ne vidimo, ali možemo ih dokazati zagrijavanjem male količine morske vode. Voda će ispariti, a sol će ostati u posudi.

15/25

Jesu li otopine smjese tvari?

A
Da
Otopine su smjese tvari. Otopine nastaju miješanjem otapala i topljive tvari. Otapalo je tekućina, a topljiva tvar može biti čvrsta, tekuća ili plinovita. Na primjer, mineralna voda je otopina - sastoji se od vode u kojoj su otopljene mineralne tvari i plin.

16/25

Što se određuje univerzalnim indikatorskim papirom?

B
Kiselost otopine
Univerzalnim indikatorskim papirom određuje se kiselost otopine. Univerzalni indikatorski papir mijenja boju ovisno o tome nalazi li se u kiseloj, neutralnoj ili lužnatoj otopini. Boja se usporedi s dobivenom skalom uz indikatorski papir i tako se odredi je li otopina kisela, neutralna ili lužnata.

17/25

Pomoću promjene kojeg svojstva univerzalnog indikatorskog papira u dodiru s otopinom možemo odrediti kiselost te otopine?

A
Promjene boje
Univerzalni indikatorski papir mijenja boju ovisno o tome nalazi li se u kiseloj, neutralnoj ili lužnatoj otopini. Boja se usporedi s dobivenom skalom uz univerzalni indikatorski papir i tako se odredi je li otopina kisela, neutralna ili lužnata. Primjerice, tako možemo dokazati da je limunada kisela, voda neutralna, a sapunica lužnata.

18/25

Koja je tvrdnja o topljivim tvarima točna?

C
Topljiva tvar može biti tekućina, plin ili čvrsta tvar.
Topljiva tvar može biti tekućina, plin ili čvrsta tvar. Otopine su smjese tvari i nastaju miješanjem otapala i topljive tvari. Otapalo je tekućina, a topljiva tvar može biti čvrsta, tekuća ili plinovita. Voda je najčešće otapalo. Primjerice, otopine se mogu dobiti miješanjem vode i soli (čvrsta tvar), vode i soka za razrjeđivanje (tekućina) ili vode i kisika (plin).

19/25

Kako se naziva vrijednost pomoću koje se iskazuje kiselost ili lužnatost neke otopine?

C
PH-vrijednost
pH-vrijednost je mjera kojom određujemo je li neka tvar kisela, lužnata ili neutralna. Tvari mogu imati pH-vrijednost na ljestvici od 0 do 14. pH-vrijednost od 0 do 7 imaju kisele tvari (npr. limunski sok), pH-vrijednost 7 neutralne tvari (npr. voda), a pH-vrijednost od 7 do 14 lužnate tvari (npr. sapunica).

20/25

Otopina koje pH-vrijednosti je lužnata?

A
9
Otopina pH-vrijednosti 9 je lužnata. Lužnate tvari mogu imati pH-vrijednost 7-14. Općenito, tvari mogu imati pH-vrijednost na ljestvici od 0 do 14. pH-vrijednost od 0 do 7 imaju kisele tvari (npr. limunski sok), pH-vrijednost 7 neutralne tvari (npr. voda), a pH-vrijednost od 7 do 14 lužnate tvari (npr. sapunica).

21/25

Što su otopine?

A
Smjese tvari
Otopine su smjese tvari. Otopine nastaju miješanjem otapala i topljive tvari. Otapalo je tekućina, a topljiva tvar može biti čvrsta, tekuća ili plinovita. Na primjer, mineralna voda sastoji se od vode u kojoj su otopljene mineralne tvari i plin.

22/25

Koju će boju poprimiti univerzalni indikatorski papir u dodiru sa sapunicom?

A
Plavu
U dodiru sa sapunicom, univerzalni indikatorski papir poprimit će plavu boju. Općenito, univerzalni indikatorski papir mijenja boju ovisno o tome nalazi li se u kiseloj, neutralnoj ili lužnatoj otopini. Boja se usporedi s dobivenom skalom uz indikatorski papir i tako se odredi je li otopina kisela, neutralna ili lužnata.

23/25

Kakva je otopina vodovodna voda?

B
Neutralna
Vodovodna je voda neutralna otopina. Općenito, otopine mogu biti kisele, neutralne ili lužnate. Na primjer, pomoću univerzalnog indikatorskog papira možemo saznati je li otopina kisela, neutralna ili lužnata jer papir mijenja boju ovisno o tome u kakvoj se otopini nalazi. Boja se usporedi s dobivenom skalom uz indikatorski papir i tako se odredi kiselost otopine.

24/25

Koliku pH-vrijednost mogu imati kisele tvari?

C
0-7
Kisele tvari mogu imati pH-vrijednost 0-7. pH-vrijednost je mjera kojom određujemo je li neka tvar kisela, lužnata ili neutralna. Općenito, tvari mogu imati pH-vrijednost na ljestvici od 0 do 14. pH-vrijednost od 0 do 7 imaju kisele tvari (npr. limunski sok), pH-vrijednost 7 neutralne tvari (npr. voda), a pH-vrijednost od 7 do 14 lužnate tvari (npr. sapunica).

25/25

Koliku pH-vrijednost mogu imati lužnate tvari?

B
7-14
Lužnate tvari mogu imati pH-vrijednost 7-14. pH-vrijednost je mjera kojom određujemo je li neka tvar kisela, lužnata ili neutralna. Općenito, tvari mogu imati pH-vrijednost na ljestvici od 0 do 14. pH-vrijednost od 0 do 7 imaju kisele tvari (npr. limunski sok), pH-vrijednost 7 neutralne tvari (npr. voda), a pH-vrijednost od 7 do 14 lužnate tvari (npr. sapunica).

Kreirajte svoj Kwizard račun

Recite nam nešto o sebi! Ove informacije će nam pomoći da prilagodimo Kwizard iskustvo.


Prijavi se


ili se registriraj ovdje