Klimatske posebnosti azijskog kontinenta

Kontinentalnost

Kontinentalnost označava izloženost nekoga prostora utjecajima kopna. Kopno ima svojstvo brzog zagrijavanja i hlađenja što može utjecati na klimu toga prostora.

Klimatski modifikatori u Aziji

Najčešći klimatski modifikatori u Aziji su reljef te udaljenost od mora. Himalaja kao najviša planina na svijetu utječe na stvaranje pustinja u njezinu zaleđu. Udaljavanjem od mora prema unutrašnjosti klima je sve hladnija i suša.

Maritimnost

Maritimnost označava utjecaj mora na kopno. Navedeno obilježje izraženo je u priobalnim područjima gdje na primjer zimi more ublažava temperature na kopnu.

Klima tundre u Aziji

Klima tundre u Aziji prostire se uz obale Arktičkog oceana, a obilježje klime su kratka i sviježa ljeta te hladne zime. Vegetacija koja raste u ovoj klimi naziva se tundra.

Klima vječnog mraza u Aziji

Klima vječnog mraza u Aziji prostire se u najvišim dijelovima kontinenta i Tibetu. Obilježje ove klime su niske temperature cijele godine i nedostatak padalina.

Suha i vlažna snježno-šumska klima u Aziji

Suha i vlažna snježno-šumska klima pruža se u unutrašnjosti Azije, a obilježja ove klime su duge i hladne zime te kratka i sviježa ljeta. Tipična vegetacija za ovu klimu je tajga.

Tajga

Tajga je zajednica vazdazelenog drveća koja raste u snježno-šumskoj klimi.

Suhe klime u Aziji

Suhe klime u Aziji nalaze se na jugozapadu i u središnjoj Aziji. Razlikujemo pustinjsku klimu u kojoj nema mnogo padalina te stepsku klimu koja je zbog nešto više padalina pogodna za uzgoj žitarica.

Oaze

Oaze su prostori u pustinjama u kojima se nalazi voda.

Umjereno topla vlažna klima u Aziji

Umjereno topla vlažna klima u Aziji pruža se na istoku kontinenta. Obilježje navedene klime su umjerene padaline kroz cijelu godinu, a temperatura je raspoređena u jedno toplije doba i jedno hladnije doba.

Sredozemna klima u Aziji

Sredozemna klima u Aziji pruža se uz Crno more i Sredozemno more. Obilježje ove klime je sušno razdoblje ljeti uz visoke temperature te blage zime uz nešto više padalina.

Sinijske klime u Aziji

Sinijska klima ili kineska klima pruža se uz obalni dio Kine i niži dio Himalaje. Obilježje ove klime je da je najveća koncentracija padalina u najtoplijem dijelu godinu, a najtopliji mjesec u godini ima prosječnu temperaturu veću od 22 stupnja Celzijeva.

Tropske kišne šume u Aziji

Tropske kišne klime u Aziji pružaju se na jugoistoku i jugu Azije. Razlikujemo prašumsku i savansku klimu kao tipove klime unutar razreda tropskih kišnih klima.

Prašumska klima u Aziji

Prašumska klima pruža se uz ekvator, a obilježje ove klime su visoke količine padalina i visoke temperature cijele godine. Vegetacija koja raste u ovoj klimi je prašuma.

Savanska klima u Aziji

Savanska klima u Aziji pruža se u Indijskog poluotoka i Indokini. Ova klima ima kišna i sušna razdoblja te visoke temperature.

Najkišovitije i najhladnije mjesto na Zemlji

Naselje Cherrapunji u Indiji najkišovitije je mjesto na Aziji sa skoro 12 000 litara u jednoj godini. S druge strane u Jordanu, točnije gradu Adenu padne tek 45,7 litara kiše u godini što ga čini najsušim područjem u Aziji.