Hrvatski jezik u 20. i 21 .stoljeću
Jesu li hrvatski jezikoslovci bili zadovoljni stanjem u SFRJ i odnosom prema hrvatskom jeziku? Odaberi točan odgovor!
pokaži odgovor
Hrvatska je u 20. stoljeću bila u sastavu Kraljevine SHS, Kraljevine Jugoslavije, Banovine Hrvatske, Nezavisne Države Hrvatske i Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Unutar tih država, osim u Banovini Hrvatskoj i Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, položaj hrvatskog jezika bio je jako nepovoljan. Ova je tvrdnja točna?
pokaži odgovor
Što nazivamo londonac?
pokaži odgovor
Kada se mijenja odnos prema hrvatskom jeziku u Hrvatskoj i kada počinje njegov nesmetan razvoj i slobodna javna uporaba?
pokaži odgovor
Svake godine obilježavaju se Dani hrvatskog jeziku od 11.3. do 17.3. u spomen na vrijeme donošenja Deklaracije. Ta tvrdnja je točna?
pokaži odgovor
Pronađi točne odluke Novosadskog dogovora!
pokaži odgovor
Hrvatski jezikoslovci Stjepan Babić, Božidar Finka i Milan Moguš tiskaju 1971. sastavljaju i tiskaju Hrvatski pravopis koji je odmah po izlasku zabranjen jer u nazivu ima pridjev hrvatski. Je li ova tvrdnja netočna?
pokaži odgovor
Hrvatski jezik postaje jedan od dvadeset i četiri službena jezika EU-a, kojim događajem?
pokaži odgovor
Položaj hrvatskoga jezika u 20. stoljeću nije povoljan jer je Hrvatska bila u sastavu četiriju različitih država. Ova je tvrdnja točna?
pokaži odgovor
U periodu NDH u Hrvatskoj se provodi pretjerano jezično čistunstvo ili purizam. Što to znači?
pokaži odgovor
U Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji položaj hrvatskog jezika je loš, hrvatski jezik nema ravnopravnost s ostalim jezika unutar te države i u Hrvatskoj se nameću srpske riječi. Ova je tvrdnja točna?
pokaži odgovor
Odaberi koji su danas najvažniji jezikoslovni priručnici hrvatskog jezika?
pokaži odgovor
U drugoj polovini 20. stoljeća ideja o stvaranju jedinstvenog jezika je jaka. Hrvatski i srpski jezikoslovci sastaju se u Novom Sadu 1954. i sastavljaju Novosadski dogovor kojim dogovaraju položaj jezika i pisma. Smatraš li ovu tvrdnju točnom?
pokaži odgovor
Koji je datum objavljivanja Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika?
pokaži odgovor
S obzirom na nezadovoljstvo hrvatskih jezikoslovaca položajem hrvatskog jezika nakon Novosadskog dogovora i nepridržavanje njegovih odluka, hrvatski kulturni krug objavljuje dokument kojim traži ravnopravnost jezika, njegovu uporabu u javnim ustanovama u Hrvatskoj te uporabu imena hrvatski jezik. Kako se zvao taj dokument?
pokaži odgovor
Jesu li se provodili zaključci Novosadskog dogovora?
pokaži odgovor
1971. hrvatsku je političku scenu obilježilo \" hrvatsko proljeće\" u kojem su hrvatski intelektualci jasno i odlučno pokazali svoje nezadovoljstvo odnosom prema Hrvatskoj, njezinom jeziku. Ta tvrdnja je točna?
pokaži odgovor
Položaj hrvatskog jezika nakon postizanja Novosadskog dogovora nije dobar, nameće se srpski jezik i ekavica. Ova je tvrdnja netočna?
pokaži odgovor