KWIZ

Prepričavanje s promjenom gledišta

DONOSI

AD Plastik

S obzirom na osobu pripovjedača razlikujemo dvije mogućnosti prepričavanja. Koje?

Svaki od pripovjedača sa svog stajališta u pripovijedanje unosi nove pojedinosti- osjećaje, postupke, razmišljanja...\nSmatraš li ovu tvrdnju netočnom?

Pri usmenom prepričavanju potrebno je paziti na način govorenja. Potrebno je izgovarati cjelovite rečenice, paziti da svaka rečenica ne započinje istom riječju, ne zamuckivati i ne upotrebljavati poštapalice?

Razumijevanje različitog gledišta omogućuje prihvaćanje različitoga mišljenja, a stoga i tolerantno ponašanje prema drugima i drugačijima. \nSlažeš li se s ovim mišljenjem?

Prepričao/la si Bajku o ribaru i ribici, ali si u radnju bajke uveo lik ribičine majke. \nKakvo prepričavanje si dobio/la?

U petom razredu ste čitali Bajku o ribaru i ribici. \nAko vam je zadatak da prepričate bajku kao da ste ribica, kakvo biste prepričavanje dobili?

Koje prepričavanje nazivamo opširno?

Kako možemo promijeniti gledište?

Što se sve može promijeniti u stvaralačkom prepričavanju?

Kakvo je stvaralačko prepričavanje?

Prepoznaj u kojoj je osobi pripovjedač u ovim rečenicama:
Spremao je svoje stvari i stavljao ih na policu kad je pokucala majka na vrata. Nije želio da vidi što čita pa je žurio.

Crvenkapicu prepričavamo sa stajališta vuka. Kakvo smo prepričavanje dobili?

Što je prepričavanje?

Zauzimanjem gledišta nekog drugog lika u priči saznajemo njegovo viđenje priče, odnosno kako su događaji i drugi likovi utjecali na njega.\nSmatraš li ovo točnom tvrdnjom?

Prepoznaj u kojoj je osobi pripovjedač u ovim rečenicama:
Ušla sam u predvorje malenog hotela i tamo je sjedila ona. Gledala me preplašeno.

Koja je razlika između opširnog i sažetog prepričavanja?

Kad u prepričavanju promijenimo pripovjedača,\nmijenja se i odnos prema događaju i pojedinostima o kojima se pripovijeda.\nSmatraš li ovo točnim?

Što je gledište?

Postoje četiri načina prepričavanja.
Smatraš li ovu tvrdnju točnom?

Stvaralačko prepričavanje je ono u kojem proširujemo osnovi sadržaj dodavanjem novih pojedinosti, možemo promijeniti završetak, uvesti novi lik u priču?

U kojoj osobi može biti pripovjedač?

U čemu je razlika između prepričavanja i pripovijedanja?

Prijatelju prepričavaš roman Koko u Parizu Ivana Kušana. Iznosiš sve pojedinosti radnje, događaja i detalje o likovima. O kakvom je prepričavanju riječ?

U kojem slučaju govorimo o stvaralačkom prepričavanju?

Puškinovu Bajku o ribaru i ribici prepričavamo \"iz usta\" ribice. Kakvo smo prepričavanje dobili?

Nabroji pripovjedne oblike.

Koje prepričavanje nazivamo sažeto?

Želimo si pomoći oko pisanja lektire pa često posegnemo za kratkim sadržajem lektirnog djela na nekim web stranicama. \nŠto je kratak sadržaj nekog djela?