Mjerilo i sadržaj geografske karte

Mjerilo

Mjerilo je matematički element geografske karte koji nam govori koliko su puta udaljenosti u prirodi umanjene na geografskoj karti. Razlikujemo brojčano i grafičko mjerilo.

Brojčano mjerilo

Brojčano mjerilo oblik je mjerila zapisan brojevima u obliku omjera.

Značenje brojeva u omjeru kod brojčanog mjerila

Značenje brojeva u omjeru kod brojčanog mjerila objasnit ćemo na primjeru.
Uzmimo na primjer mjerilo 1:25 000 --> broj 1 s lijeve strane omjera označava duljinu od 1 centimetra na geografskoj karti, a broj 25 000 označava da je udaljenost iz prirode umanjena na ovoj karti 25 000 puta, tj. da 1cm na geografskoj karti prikazuje 25 000 centimetara u prirodi ili 0,25 kilometara.

Čitanje brojčanog mjerila

Uzmimo za primjer mjerilo 1:50 000.
Čitamo ga na način "Jedan prema pedeset tisuća. To znači da je udaljenost iz prirode na ovoj karti umanjene 50 000 puta, tj. da 1 centimetar na karti mjerila 1:50 000 prikazuje 50 000cm u prirodi ili 0,5km.

Grafičko mjerilo

Grafičko ili linearno mjerilo je oblik mjerila koji predstavlja ravnu liniju na kojoj su unesene jednako udaljene vrijednosti pomoću kojih se može odrediti udaljenost na geografskoj karti.

Kako koristiti grafičko mjerilo?

Grafičko mjerilo koristimo uz pomoć šestara ili papira i olovke. U šestar uzmemo udaljenost prikazanu na karti i prenesemo je na grafičko mjerilo i očitamo vrijednost. Kada koristimo papir udaljenost na karti označimo na papiru i prenesemo je na grafičko mjerilo te tako izračunamo udaljenost.

Sadržaji na geografskim kartama

Sadržaje geografskih karata dijelimo na prirodno-geografske (rijeke, klima, vode, tlo,...) te društveno-geografske (prometnice, granice, naselja,...).

Opće karte

Opće karte kako im i samo ime govori prikazuju općenite sadržaje koji su kombinacija prirodno-geografskih i društveno-geografskih elemenata.

Kartografski znakovi

Kartografski znakovi su dogovoreni znakovi kojima se prikazuju određeni elementi u prostoru. Korištenjem kartografskih znakova smanjuje se količina materijala na kartama te se time dobiva na lakšem čitanju istih.

Tumač znakova

Tumač znakova je dio geografske karte u kojemu se nalaze objašnjenja za pojedine kartografske znakove. Tumač se uglavnom nalazi u donjem uglu karte.

Označavanje naselja na geografskim kartama

Naselja se na geografskim kartama uglavnom označavaju krugovima različite veličine ovisno o veličini naselja. Što su naselja veća to će i krug koji prikazuje to naselje biti veći i obratno.